Заснетият в тайна филм за Навални направи премиера, има и българско участие

Десетилетия наред автори като Том Кланси и Джон льо Каре описваха драмите на Студената война, добавяйки в книгите си коравосърдечни руски диктатори, шпиони в сянка и убийци – само за да може Владимир Путин да дойде на власт и да вкара всички тези герои в реалния свят.

Ако бяха живи, двамата писатели може би нямаше да повярват, че случващото се в новия филм на канадеца Даниел Роър е истина. 30 години след колапса на Съветския съюз „демокрацията“ в Русия изглежда точно по този начин, пише кино критикът на Hollywood Reporter Даниъл Финбърг, представяйки документалния „Навални“.

Филмът за руския опозиционер Алексей Навални направи премиерата си на фестивала „Сънданс“ и е планиран да излезе в HBO Max. В създаването му участва и българският журналист Христо Грозев от разследващия сайт Bellingcat. Преди дни той стана изпълнителен директор и председател на борда на базираната в Нидерландия медия.

90-минутната продукция за най-големия критик на Путин е заснета в Германия в края на 2020, когато Навални се възстановяваше от отравянето с нервния агент Новичок. Той едва оцеля след припадането в самолета над от Томск до Москва, но беше върнат към живота първо от спешните медици в Омск, после и от лекарите в берлинската клиника „Шарите“. Сега се намира в затвора, след като се завърна в Москва през януари 2021 г.

Даниел Роър е заснел опозиционера, съпругата му Юлия и най-близките хора от екипа му. Най-необикновената сцена във филма е моментът, в който Навални се обажда на един от членовете на отряда, за който се твърди, че е участвал в нападението срещу него. Пранкът е повече от успешен – опозиционерът се преструва на ядосан шеф от службите за сигурност и кара мъжа да му разкрие редица детайли около покушението.

„Спомням си, че просто си казах, че трябва да сме сигурни за записването и да се концентрираме. Това е най-важното нещо, което можеш да заснемеш в целия си живот“, казва канадският режисьор Роър в интервю за Hollywood Reporter. „След разговора всички полудяхме. Тичахме наоколо като пилета с откъснати глави. Казах си: „Веднага трябва да сваля кадрите. Да се обадим ли на полицията? Достатъчно защитена ли е къщата?“.

През декември стана ясно, че поне 8 агенти, работещи за руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), са отровили опозиционния лидер през август 2020, като са го преследвали още от 2017. Това разкриха от платформата за разследваща журналистика Bellingcat. Русия все още отрича участие в нападението въпреки разкритията, самопризнанията и докладите на независими лаборатории за атаката с Новичок.

Първоначално Даниел Роър е имал план да снима филм на друга тема с Христо Грозев от Bellingcat, но българският журналист тръгва по следите на извършителите на нападението срещу Навални. Купува телефони и записи от самолета от руския „dark web“ и така попада на 8-те служители на ФСБ, следели опозиционера и съпругата му Юлия.

Заснетият в тайна филм за Навални направи премиера, има и българско участие - Христо Грозев

Грозев се свързва с Навални и отива в Германия за среща с него и за да му предаде информацията, която е открил. Роър също пътува с него и започва да снима. Оказва се, че екипът на Алексей Навални тогава вече е обмислял да направи филм - това дава начало на съвместното им партньорство.

„Когато Алексей се събуди от комата в Берлин, той имаше две идеи. Едната беше да направи това гигантско разследване за двореца на Владимир Путин и несметното му богатство, другата – документален филм, предназначен за Холивуд“, казва Роър.

Филмът на канадеца започва с въпрос към Навални: „Какво послание ще оставиш на руския народ, ако знаеш, че ще бъдеш убит?“. Опозиционерът отговаря изненадано: „О, стига, Даниел, няма шанс. Сякаш правиш филм за смъртта ми“.

Несъмнено е вярно, че това е филм за смъртта на Навални – той се срещна с нея, преди да се върне към живота благодарение на германските лекари.

Продукцията завършва със сцена, показваща завръщането на политика в Москва през януари 2021 г. Той беше арестуван от властите веднага след кацането, а условната му присъда по делото „Ив Роше“ се превърна в ефективна – 2 г. и 7 месеца затвор.

Навални се намира в затвор тип колония на километри от руската столица. Опозиционерът се пошегува в Instagram, че няма HBO Max в килията си, за да гледа филма.

Руските власти обявиха Антикорупционната фондация ФБК, която той оглавяваше, за екстремистка. Голяма част от екипа му бе принуден да напусне страната.

Заснемането на филма за Навални беше пазено в тайна до декември, когато той попадна в програмата за „Сънданс“.

Все пак той оставя послание за руснаците в края: „Ако опитат да ме убият, значи сме прекалено силни. Трябва да използваме тази сила“.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Текстове от партньори

Работното време на Kaufland по време на празниците

Магазините ще бъдат с намалено работно време на Великден и Гергьовден

18:03 - 30.04.2024
Важно днес

Кабинетът "Главчев" разреши частна детска болница, докато държавата още не може да построи своя

Новината провокира възмущение на Обществения съвет за Национална детска болница

17:04 - 30.04.2024
Важно днес

Нетаняху обяви, че Израел ще нахлуе в Рафах - със или без сделка за заложниците

В Кайро се проведе нов кръг преговори за прекратяване на огъня

16:55 - 30.04.2024
Важно днес

Мъж с меч уби 13-годишно момче и рани други четирима в Лондон

Предполагаемият 36-годишен извършител е арестуван. Засега разследващите не определят атаката като терористична.

15:39 - 30.04.2024
галерия

Сериалите, които ще гледаме през май 2024 г.

Няколко дългоочаквани завръщания, нов Доктор Кой и още

15:23 - 30.04.2024