Диего Марадона: Гений и злодей
Легендата на футбола Диего Марадона почина в Буенос Айрес по-малко от месец след като отпразнува 60-ия си юбилей.
Според предварителната информация - аржентинецът е претърпял сърдечен арест, който е довел до смъртта му. Бившият футболист премина през мозъчна операция преди няколко седмици.
На 30 октомври 1960 г. в Ланус се ражда едно момче, което завинаги ще промени историята на футбола. Диего Армандо Марадона – това е име, което всеки човек знае.
За него вече много е изписано – какъв гений е с топка в крака, как отвежда Аржентина до световната титла, как носи за първи път трофея от италианското първенство на "Наполи". А голът му с ръка, станал известен като „Божията ръка“ се е превърнал в нарицателно за бившата звезда.
Животът на Дон Диего обаче е изпълнен не само с върхове, но и с падения. Поддал се на изкушението от наркотиците и на моменти загубил разсъдъка си, той дълго време страдаше от тежки здравословни проблеми.
Всъщност е можел да загуби живота си още на около 10 години, както разказва в своята автобиография. Малкият Диего гонел топка на пътя и бил толкова вглъбен в мисълта да не я изпусне, че паднал в дълбока яма, а чичо му го спасил.
Добре, че историята се е развила по този начин, за да може първодивизионният „Архентинос Хуниорс“ да забележи младия талант. На 12 години той подава топките и забавлява публиката на полувремето, а три години по-късно вече играе за отбора. На 16 става най-младият дебютант в историята на аржентинския национален отбор, а на 19 вече е футболист на годината.
До 20-ата си годишнина Марадона вече има над 150 мача за „Хуниорс“ с повече от 100 гола. Феновете са полудели по красивия му стил на игра, с който дриблира във всяко едно пространство на терена и заобикаля противниковите състезатели с технични финтове.
Забелязан е от „Бока Хуниорс“, където играе само един сезон, а после подписва с Барселона за рекордна трансферна сума.
Попитан дали не е наследникът на Пеле, Дон Диего казва: „Аз съм си Марадона. Това е“.
През 1986 г. в Мексико идва най-великият момент във футболния път на аржентинеца. Той извежда страната си до върха на света с титла на Мондиала.
Завинаги обаче ще се помни онзи гол, който вкарва на четвъртфинала срещу Англия. Тогава Дон Диего разперва ръка и с нея прехвърля стража на съперника. Ако през 80-те имаше видео асистент рефер (VAR), тази приказка щеше да е по-различна, но ето, че историята запечатва един от най-емблематичните си футболни мигове.
Преди няколко седмици попитаха Марадона какво иска да промени, ако може да върне времето назад, а той сподели, че желае да вкара на англичаните и с дясната ръка.
„Божията ръка“ беше последвана от фамозен дрибъл през няколко играчи, с които Дон Диего отбеляза второ попадение. На полуфинала Аржентина надвива Белгия с 2:0, а на финала „албиселесте“ се справя със Западна Германия с 3:2.
Марадона е възприеман като Бог не само в Аржентина, но и в един южен италиански град. 70 хиляди го посрещат в Неапол на стадион „Сан Паоло“ при трансфера му от „Барса“ през 1984 г.
С екипа на „Наполи“ нападателят шокира яростните врагове „Милан“ и „Ювентус“, за да може „партенопеите“ за първи път да спечелят титлата в своята история. Това се случва през 1987, а три години по-късно сценарият се повтаря. Геният от Аржентина носи в Неапол и Купата на УЕФА.
Феновете на „Наполи“ се славят със своята лудост и дива страст към футбола, но присъствието на Диего в града надминава всякакви граници. Италианските медии разпространяват история, в която се разказва за медицинска сестра, откраднала кръв от проба на Марадона, за да я занесе в църквата, тъй като е определян за светец.
Друга от легендите гласи, че когато тимът триумфирал с трофея в Калчото за първи път, привържениците надраскали плочите в гробищния парк: „Не знаете какво изпуснахте“.
След главоломните успехи на Марадона обаче следват и провалите. Той е фен на купоните, алкохола, леките жени и наркотичните вещества. Попаднал в този тъмен свят, за нападателя няма връщане назад.
Кариерата му в националния отбор приключва на световното първенство през 1994, когато за втори път е наказан от ФИФА заради положителна проба за допинг.
„На футболния терен животът няма значение. Проблемите губят смисъл“, казваше някога аржентинецът, но в крайна сметка всичко за него се превръща в кошмар.
Марадона приключва футболната си кариера в „Бока Хуниорс“ през 1997, след като е вкарал общо 312 гола в 588 мача. За националния тим се е разписвал 47 пъти в 115 срещи.
Дон Диего става треньор на Аржентина през 2008 и се задържа на поста две години, след което кариерата му тръгва надолу.
Няколко пъти постъпва в болница във влошено здравословно състояние. Самият той признава за своята зависимост от наркотиците и споделя за демоните, с които трябва да се бори всеки ден.
След поредния му срив през 2007 г., един от лекарите казва, че проблемът на аржентинеца е в това, че „се мисли за Бог“.
Последно 60-годишният бивш футболист бе треньор на „Химнасия де ла Плата“ в своята родина.