Как да си върнем фокуса, който смартфоните ни отнемат Снимка: © Getty Images

Всички сме били в ситуация, в която вземаме телефона си и вместо да изпратим уж бърз отговор на едно съобщение, попадаме в 20-минутен водовъртеж от чатове, новини и имейли. Понякога, улисани в тази въртележка, се оказва, че дори не сме изпратили съобщението, заради което първоначално сме взели телефона си в ръка.

Чувството след като осъзнаем какво се е случило, е меко казано неприятно и за съжаление не е нещо непознато за повечето съвременни хора. Особено ако чуем 4-годишната си дъщеря да ни казва „Мамо, пак си гледаш в телефона. Виж какво нарисувах? Харесва ли ти?“ И тогава осъзнаваме, че точно тези моменти са причината да променим нещо в отношенията си със смартфоните.

Ново изследване на агенция „Арбитраж“, изготвено по поръчка на Yettel, показва, че 57% от българите вече са опитвали или планират да намалят времето, което отделят на мобилните си устройства. Особено мотивирани да го направят са именно онлайн маратонците, които прекарват пред екрана над 6 часа на ден.

А кой е ключовият фактор за промяна? За 40% от участниците това е желанието да прекарват повече и по-качествено време с близките и приятелите си.

„Изключи телефона, включи Коледа” е празнична поредица на BoulevardBulgaria.bg, вдъхновена от тазгодишната коледна кампания на Yettel, в която разглеждаме темата за дигиталната пауза и за създаването на стойностни офлайн моменти с близките ни хора.

На пръв поглед звучи нелогично онлайн медия и мобилен оператор да насърчават хората да стоят по-малко пред екрана. Но именно защото сме от онези, за които смартфонът е част от работата, знаем колко важни са разумните граници.

Осъзнаваме важността на това да отделяме време за живи разговори, очи в очи. Да се грижим не само за връзките си в LinkedIn, Facebook u Instagram, но и за тези в реалния живот. Да пазим връзките с онези хора, на които първи звъним, когато ни се случи нещо вълнуващо. Хората, които винаги ни мислят доброто и които ни обичат такива, каквито сме, с всичките ни несъвършенства или скучни постове във Facebook.

И на Коледа е важно да сме с тях, с близките си, а не със смартфоните си. Да ги виждаме на живо, а не през екраните си с висока резолюция. Това показват и данните от изследването на Yettel, според което цели 76% от хората споделят, че планират да обръщат по-малко време на екраните през коледните празници, за да си осигурят истински моменти със своите семейства.

Вероятно мнозина биха опитали да преминат в режим на „пълно дигитално затъмнение“, граничещ с отрицание на всяка технология и въобще на съвременния начин на живот и общуване.

Но да се върнем назад във времето не само е невъзможно, а и не е необходимо, защото технологиите са нещо прекрасно, но както и с много други неща, ключът е в тяхното отговорно използване.

Какво обаче означава това на практика?

На първо място, осъзнатото използване изисква да знаем къде се намираме в отношенията със смартфона си. Това е сравнително лесно, тъй като всички модерни устройства проследяват колко и кои приложения ползваме, както и какви и колко известия получаваме. Тази информация се намира в настройките, като за Android телефоните е в секция „Digital Wellbeing“, а при iPhone – в менюто „Screen Time“.

Данните от проучването на Yettel сочат, че близо 75% от българите отделят повече от 2 часа на ден на занимания с телефона си, като за 20% това време надхвърля 6 часа. И въпреки че голяма част от онлайн времето ни се дължи на работни задължения (37%), основната причина обикновено си остава навикът (41%), а също и ползването на телефона за забавление в свободното време (26%).

Без значение колко часа е вашето екранно време, фокусирайте се основно върху това кои приложения използвате най-много. Помислете кои от тях са ви полезни и носят добавена стойност и кои са по-скоро загуба на време. Ако мислите, че можете директно да изтриете някои от последните – не се колебайте да го направите.

Но както връщането назад във времето не е решение, така и деинсталацията не е отговорът за всяко приложение. Ето и няколко практични съвета как да поставите разумни граници без да изпадате в крайности.

От секцията с настройките можете да поставите времеви ограничения за отделните приложения и общо за телефона си.

Тук е много важно да сте реалисти и да напредвате с малки стъпки. Ако използвате Instagram по 2 часа дневно, вероятно няма да успеете за ден да ги намалите до 10 минути. Затова започнете с ограничение от например 1:45 часа и намалявайте времето всяка седмица докато постигнете целта си.

Една от причините да се увличаме в безсмислено ползване на телефоните си са известията. За щастие, в същата секция с настройките разполагате и с данни за това кои приложения ви изпращат най-много нотификации.

Тук имате два варианта. Единият е да спрете напълно известията на някои приложения, което е добър подход за повечето социални мрежи и новини. Другата опция е да ги ограничите.

В iOS можете да използвате „Scheduled Summary“ и да получавате обобщение на известията от избрани приложения в определени часове. Всички телефони могат да получават известия в тих режим без да карат телефона ви да вибрира или издава звук. Така ще можете да ги виждате, когато вие вземете съзнателно решение да го направите, а не когато телефонът привлече вниманието ви върху себе си.

foccus mode ios

Малко по-сложни за настройка са т.нар. „Focus Modes“, които също се поддържат от повечето модели смартфони. С тях можете да си създавате специални режими за моментите, в които работите, почивате или сте със семейството си, като за всеки можете да подбирате приложенията и дори обажданията, които да приемате.

Идеята на тези настройки е вие да имате контрола и да вземате решенията на какво да обърнете внимание и какво може да почака. Промяната на тези настройки би следвало да доведе до значително по-малко известия и те да са предимно смислени неща, които заслужават вашето време и внимание.

В духа на отговорното и целенасочено използване е добре да ревизирате и началния екран на смартфона си. Преместете всички приложения, които не са важни, и оставете само ключовите такива. Така автоматичното отваряне на TikTok е по-трудно и ще имате възможност да направите съзнателен избор дали наистина искате да скролвате в социалните мрежи точно в този момент.

Още по-лесна стъпка е да си поставите физически ограничения. Ако телефонът ви е в чекмедже или в съседната стая, шансът да го вземете по навик е много по-малък, отколкото ако е на дивана до вас.

Ако целта ви е да сте фокусирани в определени моменти, добра идея е да определите зони без телефон. Това със сигурност биха могли да са детската стая, банята или спалнята. А може би и коледната трапеза около която да създадете скъпи спомени с близките си хора, оставяйки телефоните настрана?

Защото смартфоните ни са инструменти за комуникация, за откриване на информация, за учене и бизнес, но предназначението им е да служат на нашите нужди, а не да се превръщат в капан за вниманието ни.

Прекалено много стоя на телефона решения Защо сме пред екрана вместо с най-близките си хора?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Оранжев код за интензивни валежи е обявен в девет области в страната

Максималните температури ще са предимно между 1° и 6°, на места в източните райони до 10°-12°

09:23 - 25.12.2024
Важно днес

Честито Рождество Христово!

На 25 декември християнският свят почита Рождество Христово - един от най-големите църковни празници

09:08 - 25.12.2024
Важно днес

Празнично работно време на Billa

18:02 - 24.12.2024
Кино и сериали

Кристофър Нолан ще адаптира "Одисея" с участието на Мат Деймън, Ан Хатауей, Зендея и още звезди

Популярният режисьор обяви следващия си проект

17:25 - 24.12.2024
Живот

Да интервюираш Хю Грант - кошмарът на журналистите

Има три теми, за които Хю Грант отказва да говори - романтични комедии, Брекзит и Коледа.

17:02 - 24.12.2024
Коледен булевард

Изненада! Бисквитени подаръчни кутийки пускат духа на Коледа у дома - рецепта

Рецепта за вкусни бисквитени кутии, пълни със сладки изненади

13:54 - 24.12.2024