Vol. 54: "Грами"-та по български, обичаме антракта в киното, книгите ли са новата бърза мода

“Всичките ми сутрини са като понеделници, заседнали в един безкраен февруари”. Най-накрая мога да приложа този цитат от песен на Тейлър Суифт, който според мен добре описва мудния преход между януари и февруари - два месеца, които предлагат още от същото - зима и студ.

Не мога да кажа това за тези Gen Z дневници обаче. Има твърде много новини и клюки от седмицата, които ще обсъждаме за първи път, а някои вероятно и за последен.

С любов към антракта в киното

Един от фаворитите за "Оскар" тази година най-накрая дебютира и в българските кино салони. Има много неща, които може да харесате, докато гледате историческата драма "Бруталистът" (The Brutalist) - трогателната история за архитект от еврейски произход, емигрирал в следвоенна Европа; изпълнението на Ейдриън Броуди в главната роля и шегите за носа му; сцените, които шокират и те оставят с отворена уста.

Една част от филма обаче особено допада на зрителите - 15-минутният антракт по средата на прожекцията.

"Бруталистът" е с продължителност над 3 часа, но режисьорът Брейди Корбет е взел решение да раздели историята на две части с предвидена почивка за зрителите.

В кинозалата в София, където гледах премиерата на филма, настана объркване, когато светлините се включиха, а на големия екран се появи часовник с обратно броене. Оказва се, че изненада е имало и у голяма част от други представители на Gen Z в различни части по света. За мнозина, включително и за мен, антракт по средата на филм е първо по рода си изживяване.

Gen Z напълно одобрява това. Ако тръгнете да четете ревюта за "Бруталистът" онлайн ще забележите колко често някой споменава точно този момент от прожекцията. Някои потребители дори се шегуват, че режисьорът Корбет заслужава "Оскар" само заради решението да включи антракт.

Това са 15 минути, които позволяват на зрителите да станат от местата си, да се раздвижат, да отидат до тоалетната или да си вземат още храна. На прожекцията в София успях да свършва всичко това и дори ми останаха допълнителни 5 минути от антракта.

Продуцентската компания зад "Бруталистът" A24 изглежда също се гордее с почивката на дългия филм. В профила си в Instagram тя качи няколко забавни, но много точни реакции от фенове:

"Антрактът в киното е най-доброто решение, взимано някога. Отидох до тоалетна, раздвижих се и си говорих с непознат човек за мнението му за първата част. Трябва да го правим по-често".

Друг казва, че "буквално можете да срещнете любовта на живота си", докато чакате "Бруталистът" да продължи.

Парите все още са проблем в една връзка

И като говорим за любовни срещи, тази седмица издание TIME повдигна интересна тема, която с приятелите ми се налага често да обсъждаме. Става дума за това доколко голям проблем е, когато двама души в една връзка разполагат с много различни доходи един от друг.

В статията си TIME пише, че все повече жени заемат високоплатени професии. Въпреки това старата идея, че мъжете трябва да носят парите в семейството не е изчезнала - дори сред по-широко скроеното Gen Z поколение. Проблемът идва оттам, че разликата между това какво искат младите мъже и младите жени е по-голяма от всякога.

Парите са фактор на всеки етап от запознанството - кой плаща на първата среща, как се разпределят сметките и дали финансовите различия ще доведат до проблеми в дългосрочен план. Жените с високи доходи често се затрудняват да намерят партньори, които напълно да подкрепят амбициите им. Те са по-отворени към идеята да излизат с някого с по-ниски доходи. За мъжете обаче това все още е предизвикателство, към което трябва да се настроят.

Запознанствата винаги са били свързани с парите по някакъв начин. Авторката на TIME посочва, че начинът, по който мислим за взаимоотношенията трябва да се развие, а, за да стане това, трябва да се преосмисли дали "финансовата власт" във връзките все още е толкова важна.

Кой кого мрази на "Грами"-тата?

Тази седмица се проведе и най-голямото музикално събитие за годината - церемонията за наградите "Грами". Този път те бяха особено оспорвани предвид колко конкурентна беше 2024 г. в музикалния бизнес.

Всички меломани спореха до последната минута кой точно ще си тръгне с отличието "Албум на годината". Тези, които не бяха доволни от резултата, продължиха със споровете онлайн, за да обясняват защо наградите "никога не са били справедливи".

Церемония с много знаменитости на едно място може да означава само едно - интернет ще анализира подробно всички моменти от вечерта, включително и такива, които телевизионните камери не са уловили.

Вместо за добрите пърформанси и отличените, в TikTok се говори за съвсем други неща, свързани с "Грами"-тата. Там ще попаднете на много видеа на потребители, които се опитват да четат по устните, за да разнищят какво точно си казват артистите по между си.

@tismejackieg let the fight for CC tickets begin 🥊 #beyonce #taylorswift #cynthiaerivo #blueivy #jayz #grammys #bestalbum #lipreadinggirl #lipreading #deaf #deaftok #deafcan #deafcommunity #deafculture #deafworld #deafawareness #deafyounglife #hardofhearing #hoh #signlanguage #tismejackieg ♬ original sound - tismejackieg

Има и подробни анализи около случайни моменти. Фенове например се питат дали Сабрина Карпентър мрази Тейлър Суифт, тъй като в едно конкретно видео поп певицата разговаря с всички други наоколо само не и със своята колежка.

@xx_gripofficial QUEENS @Taylor Swift @Sabrina Carpenter @Taylor Nation #grammys #SwiftTok #taylornation #taylorswift #reputationtaylorsversion #sabrinacarpenter ♬ suono originale - xx_girp⸆⸉

Подобни поп културни моменти от години са обект на сензация за таблоидите и лайфстайл изданията. TikTok обаче предоставя съвсем нова среда, в която всеки може да даде своя прочит над такива. Това е може би единственото място, в което можете да разберете какво казва Суифт на хората около нея след победата на Бийонсе. Информацията за това не се предава от журналист или таблоидна медия с "близки до звездата източници", а от млади потребители, които опитват да четат по устните и да анализират езика на тялото.

Какви биха изглеждали "Грами"-тата по български?

И за да не си помислите, че тази седмица гледам твърде надалеч и само към световните музикални звезди, с голяма ирония ще "преведем" наградите "Грами" по български.

Един от любимите ми профили за меметата направи точно това по хумористичен начин. Неслучайно името му е "hapchezaglava", защото след като се пренесете в побългарения вариант на наградите "Грами" може в действителност да се нуждаете от хапче за глава.

Предложенията включват "групови снимки" на Сабрина Карпентър, Чапъл Роан и Били Айлиш в компанията на Андрея и Преслава. Изпълнението на Charli XCX, но ако трябваше да го гледаме в чалготека в Студентски град.

Креативните създатели на мемета са открили и българският "Cowboy Carter" в лицето на българската попфолк певица Луна... на бял кон.

Книгите ли са новата "бърза мода"?

BookTok (книжната общност в TikTok) несъмнено направи революция в навиците за четене и популяризира множество автори, включително Колийн Хувър, Сара Дж. Маас, Адам Силева и други. Тази промяна в културата на четене, предизвикана от социалните мрежи, поражда обаче опасения за това не само какво, но и как четат хората днес.

Студентският независим вестник на Оксфордския университет повдига тази интересна тема. Той посочва, че възходът на краткото и бързо съдържание на TikTok е оказал влияние и върху литературата, която все повече приоритизира "бързото удоволствие" пред задълбоченото четене.

Изданието потвърждава наблюдение, което аз имам от дълго време. Почти всички книги, нашумели в TikTok, се отличават с едно и също - сюжетът се развива бързо и е лесно смилаем, има някаква нотка на емоционалност, която често е за сметка на сложността на героите.

Тази промяна видимо се отразява на индустрията, като големите издателства по-скоро биха заложили на книга, която има потенциала да стане хит онлайн, отколкото да представи някакво ново и различно литературно съдържание.

За мен такива ярки примери са романите на Емили Хенри и Ребека Ярос, които са едни от най-възхваляваните в TikTok. Много от сюжетите им обаче вероятно ще откриете в четива, които вече са били издавани.

Булевардна литература винаги е имало. Тази нова "мания" обаче подсказва, че така нашумялото влиянието на BookTok не е свързано само с популяризиране на четенето, но и с промяна на читателските навици и най-вече на стандартите на книжната индустрията, които по-скоро следват продаваеми идеи, отколкото значими.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

България може да бъде съдена за милиарди заради Ружа Игнатова

Съдбата на криптокралицата остава неясна

16:18 - 08.02.2025
Важно днес

Институциите да не работят в името на загубили изборите кандидати, призова "Продължаваме промяната"

"Рестартирането на делото срещу избора на Терзиев е отказ от правосъдие"

15:17 - 08.02.2025
Спорт

AI вместо спортен директор - как футболист на “Ботев” (Пловдив) отиде в Англия без човешка намеса

Изкуственият интелект премина нова граница във футбола

13:59 - 08.02.2025
Кино и сериали

Anora е изборът на критиците за най-добър филм на 2024 година

"Wicked“, „Emilia Pérez“ и „The Substance“ триумфираха с по три награди на 30-ите годишни награди "Изборът на критиците"

12:58 - 08.02.2025
Важно днес

Смущаващи кадри показаха лошото състояние, в което "Хамас" освободи още трима заложници (обновена)

От форума на семействата на изчезналите и похитените заявиха, че няма време за губене за останалите заложници

11:53 - 08.02.2025
Важно днес

Исторически момент - Литва, Латвия и Естония напускат руската енергийна система

Балтийските държави се присъединяват към енергийната система на ЕС

11:04 - 08.02.2025