$9 млрд. дефицит и троен ръст на ДДС: Кризата удари Саудитска Арабия Снимка: © Getty Images

Тройно повишение на ДДС. Край на бюджетните добавки към издръжката на държавните служители. Така изглежда "новото нормално" в Саудитска Арабия след едномесечната ценова война за петрола с Русия и след спирането на икономическата дейност заради Covid-19.

Финансовият министър Мохамед ал-Джадаан обяви серия от реформи, които трябва да възстановят загубите на бюджета. Той призна, че мерките ще са болезнени за повечето граждани, но ги определи като задължителна стъпка за запазване на финансовата и икономическата стабилност в кралството в средносрочен и дългосрочен план.

Саудитска Арабия въведе ДДС за първи път преди 2 години в опит да намали зависимостта на бюджетните си приходи от продажбите на суров петрол. Тогава данъкът беше определен на 5%.

От 1 юли 2020 г. ДДС върху стоките и услугите ще се увеличи на 15 на сто.

Добавките от 1000 риала (около 480 лв.), които държавните служители получаваха към заплатите си като компенсация за увеличеното данъчно бреме и повишените цени на горивата от 2018 г. насам, ще бъдат спрени месец по-рано.

Близо 1,5 милиона души в Саудитска Арабия са заети в държавни сектор, посочва "Ал Джазира", като цитира данни от националната статистика от декември 2019. Цялото население на страната е 33,7 млн. души.

Схемата за запълване на бюджета беше обявена, след като икономическата криза доведе до дефицит от 9 млрд. долара за първите три месеца на 2020 г.

Приходите от продажбата на петрол са намалели с 22% на годишна база, като са стигнали до 34 млрд. долара. Централната банка на Саудитска Арабия отчита рязък спад на резервите си в чуждестранна валута през март, след като правителството е изтеглило 23 млрд. долара.

Най-големият износител на петрол в света беше тежко засегнат заради цялостния спад на потреблението и конфликта в OPEC+ заради първоначалния отказ на Русия да съкрати добива на нефт. Едва в началото на април Рияд и Москва се споразумяха да стабилизират цените на горивата след исторически срив на пазара.

Според данните на финансовия министър, приходите извън петролния сектор също са засегнати заради блокирането на търговската активност. Същевременно държавните разходи са се увеличили заради непланираното натоварване на здравната система и мерките за икономическа помощ.

"Тези проблеми доведоха до спад на приходите и до натиск на публичните финанси до ниво, което трудно може да се поддържа занапред, без това да се отрази върху цялостното икономическо състояние в средносрочен и дългосрочен план. А това ще изисква съкращаване на разходите и мерки за стабилизиране на приходите извън петролния добив", казва Ал-Джадаан

Правителството в Рияд е замразило няколко програми за капиталови разходи и мегапроекти на обща стойност над 26 млрд. долара. Преди месец Reuters съобщи, че властите са започнали да чертаят планове за съкращения на бюджетите на администрацията с поне 20%.

Кризата около Covid-19 поставя в режим на изчакване икономическите реформи, започнати от коронования принц Мохамед бин Салман след 2015 г. Целта му беше да намали зависимостта на бюджета от колебанията на цените на петрола и да прекрати масовото раздаване на високи бонуси, премии и други привилегии за служителите в обществения сектор. Износът на суров петрол продължава да представлява около 80% от всички приходи на саудитския бюджет.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Руски кът" в училище - МОН обяви кои училища работят с проруски организации

Образователното министерство не вижда руска пропаганда

19:07 - 21.05.2025
Политика

Защо в Пловдив няма протести в градския транспорт? Защото и него никакъв го няма

Но за разлика от стачката в София - тук синдикатите си мълчат

18:00 - 21.05.2025
Важно днес

Четвърти ремонт затруднява трафика по магистрала "Тракия"

Срокът за приключване на ремонтите е до края на юни

17:36 - 21.05.2025
Важно днес

МОН публикува отговорите на матурата по български език и литература

Над 50 000 зрелостници се явиха на изпита

16:44 - 21.05.2025
Политика

Росен Желязков нарече Васил Терзиев "съдружник" в решението на транспортната криза

Ако на кмета не му трябвали държавните 15 млн. лева, можел да ги върне

16:07 - 21.05.2025
галерия

Режисьорският дебют на Скарлет Йохансон изправи на крака публиката в Кан

"Eleanor the Great" получи петминутни аплодисменти на премиерата си

15:35 - 21.05.2025
Важно днес

Германия арестува тийнейджъри от неонацистка група за заговор

Властите предупреждават за нарастваща радикализация сред младежите

14:44 - 21.05.2025
Европейски дневници

Доставките от Temu и Shein ще се таксуват по 2 евро в Европейския съюз

Европейската комисия предприема мерки срещу евтиния внос от онлайн търговци извън ЕС

14:15 - 21.05.2025
Важно днес

Емилия Русинова, свързвана с „Осемте джуджета“, временно застава начело на СГП

Илиана Кирилова бе освободена поради навършване на пенсионна възраст

13:54 - 21.05.2025