Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев призова правителството да въведе седем нови мерки за овладяване на пандемията от Covid-19 - включително ограничителен вечерен час за всички заведения и премахване на 10-дневната карантина за лекари, които са контактни лица с положителен случай на коронавирусна инфекция.
Кунчев обяви, че сценарият, при който България достига до 10 000 нови случая на Covid-19 на ден и над 300 смъртни случая дневно (съотносими с положението в Чехия) е "абсолютно възможен", макар че не е задължително да се разиграва.
"Не споделям на 100% оптимизма на част от управляващите, че при този темп на заболеваемост и мерки ще постигнем кой знае какви резултати", предупреди той. В същото време, стана ясно, че предложенията все още са на етап обсъждане. Не е сигурно дали и кога биха влезли в сила - очаква се Кунчев да проведе разговори с експертните съвети. Министърът на здравеопазването не се ангажира с конкретна дата за въвеждането им в сила, но посочи, че част от предложенията му са приложени в страната, в много училища.
"Отговорността е на правителството в лицето на неговия министър-председател, здравния министър и другите министри. Всяка мярка трябва да бъде съотносима, да може да се контролира, да се разбира от българските граждани, за да доведе до резултат. В противен случай мерките остават на хартия, а резултатът е нулев", каза Ангелов.
Предложенията на Ангел Кунчев за нови мерки са:
- удължаване на ограничителния режим, който здравният министър Костадин Ангелов въведе до 12 ноември - вкл. всички гимназии и университети да останат в дистанционно обучение, всички нощни заведения да останат затворени, спортните мероприятия да се провеждат без публика и т.н.;
- да се ограничи и работата на ресторанти и кафенета до 22 или 23 ч. вечерта. Мярката вече е приложена в други страни в Европа, като според Кунчев дава "някакъв, макар и не особено голям ефект".
- ограничаване на присъствието на служители в офисите до 50% - работодателите, които могат да си позволят да работят в home office режим, да бъдат задължени да свалят наполовина присъствието на персонала;
- МОН да въведе възможност за дистанционно обучение на учениците от 5. до 12. клас от всички училища в областите с над 120 / 100 000 нови случая на коронавирусна инфекция (в момента това са 25 от 28 области в страната). Тази мярка е възможна и сега, но само по искане на отделни училищни директори. Кунчев препоръчва и преустановяване на всички извънкласни занимания за деца от всяка възраст.
- ВУЗ-овете да преминат изцяло на дистанционно обучение - изключение да се направи само за медицинските университети, и то само за упражненията им.
- Да се върне "зеления коридор" от 8 до 10 ч. сутринта, в който хората над 60-годишна възраст ще могат да пазаруват, без да се смесват с други купувачи.
- Медицинският персонал, контактен на Covid-19, да не се подлага на карантина от 10 дни, а да може да остане на работа - но само при отрицателен PCR тест, направен минимнум на третия ден от контакта с инфекцията.
Кунчев призова и Народното събрание за спешни промени в законодателството, което да даде възможност на здравния министър да командирова медицински специалисти от различни лечебни заведения.
Сутрешни новини: Втори ден с над 4000 случая на Covid; Гърция се готви за пълна блокада
"Цялата тежест се поема от доболничната помощ. Време и специалистите от извънболничните структури да се включат в тази борба, за да се справи здравната система с изключително тежкия период", каза той.
Кунчев се противопостави на "налагането на извод за тотален хаос в системата", като обяви, че множеството сигнали за забавено или отказано лечение на пациенти с Covid-19 са единични случаи.
"Ако твърдя, че всичко е идеално, сигурно няма да съм прав. В момента в болниците се лекуват 3200 души. Те получават пълната медицинска помощ, включително препаратите, с които се лекуват в цял свят. Много е лесно да намериш трима, при които не е имало навременно приемане в болница. Но фокусирането на вниманието върху 0,1% от случаите създава впечатление за хаос".
Костадин Ангелов обяви, че повишаването на смъртността и появата на млади хора в статистиката за смъртните случаи се дължи на това, че лекарската помощ е потърсена на много късен етап от тяхна страна.
"Много е важно, когато се появят първите симптоми, да се търси лекарска помощ. Защото само експертната преценка на лекаря - дори по телефона - може да спаси човешки живот. Не се самолекувайте, не започвайте панически употребата на медикаменти. Чуйте се с вашия лекар, направете възможното да се срещнете със специалист. Всяка терапия се индивидуализира според лечебните потребности на всеки пациент", каза той.
Мъж с Covid почина след чакане и обикаляне по болници: "Тази действителност го съсипа"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: