"Барселона" стана жертва на собствения си успех и плаща висока цена Снимка: © Getty Images

През последното десетилетие „Барселона“ изгради имидж на футболен колос на терена и финансов гигант извън него. Това е клубът, който се доближи най-близо до цифрата 1 млрд. евро годишни приходи. Там играе един от най-добрите състезатели в историята Лионел Меси, а „Камп Ноу“ редовно се пълнеше с по 100 хиляди души на мач преди пандемията.

Зад кулисите обаче положението е съвсем различно. „Барса“ вече се движи по ръба на фалита заради години на провали в мениджмънта, прибързани решения и скъпи договори. Доскоро те не бяха проблем за каталунците, но Covid-19 промени уравнението.

Според един от бившите членове на борда на директорите – пандемията ще доведе до близо половин милиард евро загуби. „Барселона“ плаща най-високи заплати сред футболните клубове в цяла Европа, а вече наруши договорите с кредиторите си, което означава по-високи лихви в бъдеще.

„Блаугранас“ са в огромна криза – не само финансово, а и от политическа гледна точка. Скоро предстоят президентски избори, а в зависимост от това кой наследи напусналия със скандал Джосеп Бартомеу като управляващ офисите на „Камп Ноу“, ще се реши съдбата и на Меси. Аржентинецът обяви през 2020, че иска да напусне „клуба на сърцето си“. Защо? Обяснението е много просто и има един перфектен пример, който го олицетворява.

След като клубът продаде Неймар за рекордните 222 млн. евро на ПСЖ през лятото на 2017, феновете се разбунтуваха. „Барса“ остана без една от големите си звезди и Бартомеу се нуждаеше от бързо решение, с което да успокои привържениците. Затова реши да действа прибързано и да даде 135 млн. евро за 20-годишния тогава французин Усман Дембеле. Купи го от „Борусия“ (Дортмунд) и им обеща още около 40 млн. бонуси.

Германският клуб потри ръце от успешната сделка, а после се оказа, че скоростните действия на директорите на „Барса“ са неуспешни – Дембеле се провали. После купиха Филипе Коутиньо за 145 млн., но също трансферът не се увенча с успех, макар двамата футболисти все още да са в тима. Така парите за Неймар сякаш бяха хвърлени на вятъра.

Тогава целият свят знаеше, че ако има клуб, който е готов да плати повече от исканата сума, то това е „Барселона“. От 2006 до 2015 каталунците спечелиха четири пъти Шампионската лига и се превърнаха в най-добрия отбор в света, както и в най-голямата финансова машина. Преди шест години Бартомеу постави цел да се достигне близо милиард евро приход за една година и това се случи с два сезона по-рано от планираното – през 2019 г.

В същото време обаче беше ясно, че клубът продължава да ходи по тънък лед, както отбелязват в анализа си за The New York Times журналистите Рори Смит и Тарик Панджа. Има още една категория, в която „Барса“ надмина 1 млрд. евро – дългове. Повече от 60% от тях трябва да бъдат върнати в най-кратък срок на банки, данъчни власти, други отбори и на играчи за заплати.

Едно от най-мащабните пера в графата разходи е за седмични възнаграждения на футболистите. Според временния президент Карлес Тускетс – клубът плаща близо 640 млн. евро за заплати на година, което е 74% от общите приходи. Няма друг отбор, който да си позволи нещо подобно – повечето големи тимове слагат лимит около 60 на сто. „Това са ужасно много пари“, казва самият Тускетс.

„Барселона“ се превърна в жертва на собствения си успех. Колкото повече играчите печелеха на терена, толкова повече суми искаха в чековите си книжки, а клубът им ги осигури. Лионел Меси получава най-голямата заплата в света на футбола, както и милиони евро бонуси, а играчи като Жерар Пике, Серхио Бускетс и Жорди Алба, които са душата на клуба, взимат огромни заплати въпреки напредналата си възраст. Фактът, че почти всички (без Алба) са започнали похода си към футбола от прословутата школа „Ла Масия“, ги прави сякаш по-големи от самия клуб.

„Има липса на лидерство в борда. Те трябва да кажат „не“. Това е един от ключовите проблеми, който трябва да бъде разрешен в бъдеще“, обяви Виктор Фонт по време на кампанията си за президентските избори в „Барса“, насрочени за март 2021 г.

Жорди Мойч – бившият вицепрезидент, отговарящ за икономическите въпроси в мандата на Бартомеу – защити борда и каза, че изплащането на огромните заплати е било „стресово, но постижимо“. „Не ни даде шанс за спестявания, но тези хора са гръбнакът на тима. Ако не постигнем договорки с тях, ще си тръгнат“.

Той признава, че Бартомеу и директорите са допускали грешки, но такива, които били извън контрола им. „Субективен е въпросът дали това се дължи на мениджмънта, или на Covid-19“.

Каквато и да е основната причина, щетите са огромни. В последния си финансов доклад „Барселона“ отбеляза 715 млн. евро печалба за 2020 г. – най-много от всички големи клубове, но понижението спрямо предходния сезон е с цели 15%, или 125 млн. Мойч казва, че се очаква „блаугранас“ да загубят 500 млн. по време на пандемията. Отделен проблем е фактът, че „Камп Ноу“ и музеят на „Барса“, които са две от големите забележителности в Каталуня, ще останат затворени заради коронавируса още дълго.

Пандемията отне 2 млрд. евро от най-богатите футболни клубове: Кой е най-засегнат

Скоро заплатите на играчите могат да представляват 80 цента на всяко евро, което влиза в касите на клуба.Същият този отбор, който донесе огромните успехи, сега е с неясно бъдеще. Може да загуби и великия Меси.

Договорът на 33-годишния аржентинец бе публикуван в испанския вестник „Mundo Deportivo“ и предизвика скандал. В него се вижда, че когато Меси е подписал нов контракт през 2017, той се е договорил за 555,1 млн. евро в рамките на четири сезона. До момента е получил над 92% от сумите.

Договорът на Лео Меси, който разори "Барселона"

Десетката на „Барса“ е най-добре печелещият футболист за 2020. Той получава по над 60 млн. евро на година само от фиксираната заплата. От клуба са решили да му дадат еднократна премия на стойност над 115 млн. само при преподписването. Получил е и бонус „лоялност“ на стойност близо 78 млн. Специалният раздел в договора за имиджовите му права носи по над 10,8 млн. на сезон.

Заглавието на испанския вестник бе красноречиво – „Договорът, който съсипа „Барселона“. Меси обяви, че ще съди „Mundo Deportivo“ за изнасяне на конфиденциална информация, същото казаха и от „Барса“. Проблемът за каталунците, изглежда, не са цифрите.

Връзката на шесткратния носител на „Златната топка“ с клуба, в който прекара вече 20 години от живота си, е почти разрушена. След историческото поражение с 2-8 от „Байерн“ в Шампионската лига Меси обяви недоволството си от положението в отбора, а освен това влезе във война с Бартомеу и каза, че иска да напусне. Причините, макар да не ги обяви публично, вече са ясни – неадекватната работа на борда, която не само доведе тима до финансов колапс, но и до футболен неуспех.

Договорът на аржентинеца изтича през юни и той може да напусне, а всичко зависи от новия президент и новата политика на „Барса“, която той ще предприеме. „Нито един отбор не може да му предложи заплата като нашата“ – контрира Мойч, цитиран от The New York Times.

Изборите наближават, а новият президент трябва да спечели доверието на над 140 хиляди членове на клуба, наречени „сосиос“. „Чрез тях опитваме да привлечем спонсори. Те са истинските собственици“, казва Мойч.

Виктор Фонт води кампанията си основно с обвинения към предишния борд, но и с планове да задържи Меси. „Тези хора виждат клуба като играчка, а тя става много опасна, когато е в грешни ръце“, смята той. Жоан Лапорта, който е бивш президент, иска отново позицията, за да възвърне финансовата стабилност.

Едно от решенията на този казус е Меси да си тръгне. Нито един от кандидатите за президент обаче не иска да обсъжда подобна възможност. „Най-добрият играч в историята генерира огромна рекламна стойност“, казва Фонт. Дори е готов да му предложи доживотен договор. Няма да е неоправдано – именно аржентинецът отведе „Барселона“ до най-големите им успехи.


Прочетете още:

Григор Димитров надигра тотално световния №3 и е на 1/4-финал в Мелбърн


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024