"Добър 4" за Мария Габриел: "Старателна и незабележима"

2020 г. беше огромно изпитание за всяко правителство по света, но малко лидери могат да влязат в положението на Урсула фон дер Лайен.

Само няколко месеца след встъпването в длъжност на новия състав на Европейската комисия избухна пандемичната криза, която постави администрацията на ЕС в ситуация без ходове, докато държавите членки се опитваха да се справят поединично.

Една вечеря в голф-клуб - в нарушение на противоепидемичните правила - доведе до принудителната оставка от ЕК на еврокомисаря от Ирландия Фил Хоган.

Вторичната икономическа криза се разгърна точно в момента, в който Брюксел трябваше да договори новата многогодишна финансова рамка за 2021-2027 - безсънни нощи, ултиматуми и все още недовършени компромиси за механизма на върховенство на закона поставят под въпрос достъпа до 1,8 трилиона евро, включително за възстановяване и структурни реформи на европейските икономики след Covid-19.

Навръх първата годишнина от мандата на Фон дер Лайен, Politico прави мащабна рекапитулация на успехите и провалите в отделните сектори - а България се споменава не само в "досието" на комисаря Мария Габриел, но и в графата с пасиви на евроинтеграцията заради ветото срещу Северна Македония. Ето каква е оценката на изданието:

Върховенството на закона

Не е изненадващо, че България е посочена като страна в риск от изпадане в категорията на "проблемни" държави като Унгария и Полша по отношение на върховенството на закона.

В профила на чешкия еврокомисар Вера Йоурова (вицепрезидент на ЕК за ценностите и прозрачността) се посочва, че механизмът за обвързване на европейските фондове със спазването на правовия ред и политическата независимост на съдебната власт ще бъде определящо за политическото й наследство.

"Начинът, по който ЕК се справи с диспутите за върховенството на закона в Унгария, Полша и може би България също ще бъде ключово", се казва в оценката на "Политико".

Краят на ерата "Мон ами"

В началото на октомври Йоурова и колегата й Дидие Рейнолдс (еврокомисар по Правосъдието) обявиха, че мониторингът върху съдебната система и вътрешната сигурност на България ще бъде запазен и няма да се отменя. Вътрешните проблеми на страната станаха част от дневния ред на ЕП след масовите антиправителствени протести от лятото на 2020.

Блокирането на Северна Македония

Споровете между София и Скопие, които поставят под въпрос евентуалното начало на преговорите за членство в ЕС на република Северна Македония, са включени в графата с "най-лошите моменти" на унгарския еврокомисар по разширяването Оливер Вархели.

"Блокирането на преговорите заради двустранен диспут около езика и идентичността на Северна Македония нанесе удар върху целта на ЕК да започне преговорите за членство още преди края на годината. Някои дипломати обвиняват Вархели за това, че е прекалено мек спрямо София, но повечето коментатори смятат, че основният проблем е в това, че ЕНП няма досатъчно твърда позиция спрямо българския премиер Бойко Борисов... Ключовият играч в опита за преодоляване на блокажа между България и Северна Македония обаче не е Вархели, а Германското председателство на Съвета на ЕС. Докато това не се случи, голяма част от работата му на практика е замразена", пише изданието.

Иван Костов: Проблемът на Северна Македония не е с България, а с ЕС

Мария Габриел: "Старателна и незабележима"

Българският еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта получава оценка "Добър 4" в анализа на "Политико".

""Старателна и незабележима. Често се появява в скрийншоти от Zoom-срещи или разговори с групи по интереси, публикувани в Twitter. Българският еврокомисар успя да представи голяма нова стратегия за научните изследвания, без да привлече никакво внимание", се казва в статията.

Най-добрият момент в първата година от мандата на Габриел е успехът й в кампанията за отпускане на допълнителни средства за науката и образованието от 7-годишния бюджет на ЕС. В крайна сметка почти 6 млрд. евро бяха добавени към портфолиото, за което тя отговаря.

€29 млрд. за България в ЕС: Какво поискахме, какво получихме

Най-лошият момент, според "Политико", е свързан с неприятния факт, че българката беше първият член на ЕК, който даде положителен тест за Covid-19. Това доведе до бързо решение за затягане на мерките за сигурност по време на срещи с цел недопускане на разпространението на заразата сред администрацията.

"Тя беше почти невидима по отношение на въпросите, свързани с културната сфера, независимо от успешната кампания да добави и този ресор към отговорностите си. Разочаровани от ЕК, творческите индустрии се обърнаха за съдействие към Европейския парламент с искането си за по-сериозна подкрепа по време на кризата с коронавируса", се казва в анализа.

Следващата голяма задача пред Мария Габриел ще бъде надзора върху управлението на програмата "Хоризонт Европа" за финансиране на научните изследвания, което "вероятно ще я изтласка още повече на заден фон наред с други бюрократични еврокомисари".


Прочетете още:

Борисов пред "ФАЦ": Красива жена може да преодолее защитата ми и да направи снимките от спалнята като Мата Хари


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025