Драстичен спад в преките инвестиции в страната за първите седем месеца на годината спрямо същия период на 2023 година показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ).
Според тях нетните чужди инвестиции в страната от началото на годината са в размер на над 604 млн. евро, те са с около 76% по - малко спрямо година по-рано. Преките инвестиции през 2024 година са с 1,9 млрд. евро по-малко отколкото за първите седем месеца на миналата година.
Значително по-ниско е и нивото на т.нар. реинвестирана печалба, която се приема за измерител на дългосрочните намерения на инвеститора да остане в България. Спрямо първите седем месеца на миналата година тя е с 1, 2 млрд. евро по-малко.
Инвестициите в дялов капитал, които се приемат за най-чистата форма на действително привлечени чужди капитали в българската икономика, също са по-малко.
Данните на БНБ са предварителни и обикновено до края на годината претърпяват корекции нагоре, но въпреки това едва ли картината ще се преобърне.
Икономистът Лъчезар Богданов коментира за "Булевард България", че макар да не може да се прави категоричен извод от междинните данни за преките инвестиции на БНБ, в България през последните 8 години има трайно ниско ниво на общи инвестиции, не само на външните, но и на вътрешните.
Така, оказва се, ниските данъци, с които държавата се надява да привлича инвестиции далеч не са достатъчна причина, на фона на политическата нестабилност и високия риск от корупция.
"Съотношението между общите инвестиции и БВП в страната е под 18% в последните две години, докато средното за Европа е 22%. Т.е. ние сме с устойчиво ниска инвестиционна активност", казва Богданов.
По думите му, това до голяма степен се дължи на:
- политическата нестабилност и ниското ниво на инвестиции в публичния сектор - държавата изостави инвестициите в редица проекти;
- в частния сектор не идват капиталоемки инвеститори, само в сектора на услугите.
- приватизацията също беше изчерпана;
"Така в България има стагнираща инвестиционна активност. Бизнесът се опитва да оптимизира печалбите си с наличното, вместо да се натоварва с нови инвестиции. Това е и едно от обясненията защо по-бавно догонваме средноевропейския стандарт в сравнение с Румъния, например, където темпът на инвестиции е много по-бърз," обобщи икономистът.
От началото на 2024 година България е привлякла най-много чужди инвестиции от Нидерландия (269.5 млн. евро), Австрия (225 млн. евро) и Гърция (160.5 млн. евро).
Срив на преките инвестиции в България през март, в ЕС спадат през 2023 г.
Японски завод затваря и закрива 1000 работни места в Северозападна България
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: