Георги Фотев: Българското общество е тежко и опасно фрагментирано Снимка: © Screenshot/bTV

Българското общество е тежко и опасно фрагментирано, а хората в него не разбират другата гледна точка. Това посочи българският социолог Георги Фотев в интервю за bTV.

Според него израз на тази фрагментация е омразата в обществото, подозрителността и безотоговорното говорене.

"Много от тези хора, когато казват предател, те вярват, че това не е само реторика. Това нещо е много опасно и то не е от вчера", каза Фотев, визирайки настоящата политическа криза в страната.

Георги Фотев е изтъкнат български социолог и член на Европейската академия на науките и изкуствата. Чел е лекции в редица престижни чуждестранни университети, сред които Московския, Атинския, Станфордския и Хайделбергския университет. През 2013 г. възстановява Института по социология, а в периода 1990-1991 г. е министър на науката и висшето образование.

По думите на Фотев ние все по-малко разбираме света, в който живеем и това трябва да бъде обсъждано.

"Ние сме влезнали в радикално нова ситуация, в която, след като е демократична страната, разумните решение трябва да се вземат от хората и те трябва да пазят много внимателно ценностите. Тази фрагментация, за която говоря, е израз на радикална криза на ценностите в това общество", смята социологът.

Фотев отбелязва, че когато едно общество е фрагментирано се изисква говорене и политически действия. Според него политиката като много висша човешка дейност изисква от този, който взима политическите решения, да отговаря за всички и в това число и за тези, които са негови противници.

"Трябва да се опитваме да видим произхода на цялото това нещо. Не можем да си въобразяваме, че бързо можем да решим тези неща, но светът е толкова сложен, че смисълът на цялата политическа работа е, ако можем да го направим малко по-добре или да не стане по-лошо", каза социологът.

Фотев коментира и ситуацията около спора между България и Република Северна Македония. Той цитира европейско изследване на ценностите от 2017 г., обхващащо 47 страни, в което той участва като национален директор. Изследването установява, че тогава над 70% от българите одобряват по безусловен начин не просто започване на преговорите с Република Северна Македония, а членство за страната в ЕС.

Само няколко години по-късно обаче следва ветото, наложено от България, за започване на преговорите за еврочленство на Скопие.

„Тук веднага се намесва една много голяма тема - как се конструира и как се управлява общественото мнение“, казва Фотев.

Според социолога в много отношение науката не е успяла да даде отговор на много въпроси по темата със Северна Македония, като например каква е разликата между традиционна и национална държава. Проф. Фотев учотнява, че българската национална държава е създадена след Освобождението, а частта, която обхваща територията на днешна РСМ никога не е била част от българската национална държава.

Друг проблем, според Фотев, е българският език. По думите му българската филология вечно ще изучава езика, но той е нещо напълно различно като политически феномен. Той посочва, че проблеми в учебниците в РСМ има, но такива присъстват и в българските учебници.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024