Гешев нарече "празник за мафията" идеята за намаляване на бюджета на прокуратурата Снимка: © Прокуратура на РБ

Главният прокурор Иван Гешев се обяви против предложението на депутати за намаляването с 20 млн. лв. на бюджета за съдебната власт през 2022 г.

Той определи като "празник за мафията и олигархията" евентуалното намаляване на средствата за съда и прокуратурата, като обяви, че то противоречи на решения на Конституционния съд.

Предложението, срещу което протестира Гешев, е внесено между първо и второ четене на Проектобюджет 2022 от депутатите Любомир Каримански (председател на Комисията по бюджет), Ива Митева, Кирил Симеонов, Румен Гечев, Георги Ганев, Пламен Шалъфов, Владислав Панев и Ивайло Шотев.

В него се предлага да бъде увеличен бюджетът на БАН за заплати на учените с 20 милиона лева.

Парите се предвижда да се компенсират с промени в бюджета на съдебната власт за 2022 г. Вместо предложените от Министерски съвет допустими разходи, те се намаляват с 20 милиона лв. Посочено е изрично, че те ще бъдат направени за сметка на бюджетното перо за прокуратурата - от 352 794 000 лв. на 332 794 000 лв.

Мотивът на депутатите от мнозинството е, че осигуряването на пари за БАН ще даде възможност възнагражденията на учените да не изостават от тази категория персонал в държавните висши училища.

Отделянето на парите от прокуратурата се предлага "предвид отчитането на необходимостта от спешно реформиране и преструктуриране на прокуратурата с оглед постигане на по-висока ефективност".

В предложението се казва, че то няма да доведе до влошаване на заложеното салдо по държавния бюджет.

Иван Гешев нарече "политически гении" вносителите на проекта, като заподозря, че целта им била "да скарат съдебната власт с БАН".

"Колкото и пари да отпуснат на БАН, не е достатъчно. Задължение на държавата е да осигури финансиране на всички сектори - и образованието, и медицината, и в частност съдебната власт", каза той преди заседанието на ВСС.

Гешев призва "българските депутати да дадат пример за спазване на конституцията и законите" и да не намаляват средствата за прокуратурата, като намекна за евентуално спиране на пари от ЕС за България.

"Това ще означава, че прокуратурата няма да има пари за експертизи. Ако няма пари за експертизи, няма да влизат дела в съда. Като няма пари за преводи, няма да влизат дела в съда. Като, образно казано, затвори някоя прокуратура поради липса на режийни, това е в интерес само на българската организирана престъпност. Сериозна тревога изпитваме за върховенството на правото и закона, още повече предвид вчерашното решение на Съда на ЕС за това, че на определени държави може да се спират и намаляват финансовите средства, когато в тези държави има проблеми с върховенството на правото", каза той.

Министърът на правосъдието Надежда Йорданова отрече да се води "наказателна акция" срещу обвинението.

"Бездействието на прокуратурата струва скъпо. България има една от най-високите бройки прокурори на глава от населението, харчим най-голям процент от БВП за правосъдие, а усещаме ли правосъдие? Все още нямаме въведено програмно бюджетиране. Не става дума за никаква наказателна акция", каза тя.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024