Парламентът на Грузия гласува "за" отхвърляне на президентското вето върху спорния закон за „чуждестранното влияние“ - ход, който е на път да провали стремежите на много грузинци към членство в ЕС в полза на по-тесните връзки с Москва.
Противоречивият законопроект е копие на руския закон срещу "чуждестранните агенти" и задължава всяка от неправителствените организации и медии, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "организация, обслужваща интересите на чужда държава".
Преди повече от седмица грузинският президент Саломе Зурабишвили наложи вето в опит да спре решението на парламента - безуспешно.
Във вторник грузинският парламент, контролиран от управляващата партия „Грузинска мечта“, гласува "за" отхвърляне на ветото, с което създаде предпоставки председателят на парламента да подпише закона още през следващите дни.
Междувременно хиляди демонстранти излязоха из улиците на Тбилиси, за да изразят несъгласието си с плановете на правителството. Много от тях развяваха грузински знамена и такива на ЕС.
🇬🇪🇪🇺 Anthems resounded at the #AntiRussianProtests in front of the parliament in #Tbilisi, #Georgia.
— Netgazeti (@netgazeti) May 28, 2024
⭕️Today, @GeorgianDream41 overrode the President's veto and adopted the #RussianLaw despite widespread protests and appeals from the country's most important partners. pic.twitter.com/98y5g1r0MJ
Чрез видеовръзка Зурабишвили се обърна към тълпата, събрала се пред сградата на парламента, като попита: „Искаме ли европейско бъдеще или руско робство?“
Тя призова протестиращите да се мобилизират в навечерието на изборите през октомври.
„Вие сте гневни днес, нали? Ядосвайте се, но нека започнем да работим. Работата се състои в това, че трябва да се подготвим преди всичко за истински референдум“, допълни тя.
ЕС вече заяви, че законопроектът ще бъде пречка за присъединяването на страната към Съюза - цел, която се подкрепя от до 80% от избирателите.
„Многократно сме подчертавали, че приетият от грузинския парламент закон противоречи на основните принципи и ценности на ЕС. Обмисляма всички възможности“, се казва в изявление на Съюза от вторник вечер.
Грузия подаде молба за членство в ЕС през 2022 г. и получи статут на кандидатка през декември 2023 г.
Дебатът по новоприетия закон се разглежда като лакмус за това дали Грузия, някога една от най-прозападните бивши съветски държави, сега ще се насочи към Русия.
Опозиционните партии отдавна обвиняват „Грузинска мечта“ и нейния основател Бидзина Иванишвили, който е натрупал богатство в Русия през 90-те години на миналия век, в лоялност към Кремъл.
Много грузинци се обединиха в подкрепа на Украйна след нахлуването на Русия в страната и разкритикуваха правителство, че избягва да осъди руската инвазия в суверенна държава.
САЩ наказват Грузия с визови ограничения заради спорния закон за чуждите агенти
Масови протести и сблъсъци в Грузия след окончателното приемане на закона за чуждите агенти
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: