Евроатлантици. Така от ГЕРБ, начело с лидера Бойко Борисов, обичат да наричат себе си. Дори цялото име на партията е "Граждани за европейско развитие на България". Това изобщо не попречи в сряда депутатите ѝ да гласуват за закон по руски образец, внесен от проруската партия "Възраждане".
Предложените от Костадин Костадинов и компания текстове претендират да забраняват "пропагандата" на "нетрадиционна сексуална ориентация" в училищата. Преди по-малко от година представители от ГЕРБ бяха против съвсем същия проект, който се беше появил и в предишния парламент. Тогава обаче не предстояха избори, или поне не знаехме.
Такъв закон, освен първообраза му от Русия на Владимир Путин, в ЕС има и в Унгария на единствения откровено близък до Кремъл лидер - Виктор Орбан. И в разклатената политически заради проруско управление и влияние Грузия. ЕС заплаши Будапеща със санкции, когато Орбановото мнозинство го прие. Едва ли ще се размине и на България. Литва вече беше осъдена от Европейския съд за правата на човека заради подобра законова разпоредба. До началото на века такава е имало и във Великобритания, но е отменена.
Един народен представител от ГЕРБ се обяви ясно категорично "против" въпросния закон в сряда и беше "против" във всички гласувания по него. Това е Тервел Георгиев - юрист, бивш съдружник на председателката на Народното събрание Рая Назарян. Другият глас на юрист "срещу" беше на Георги Георгиев - бившия председател на Столичния общински съвет.
Няколко депутати се "въздържаха" – този вот все пак се брои като "против", или в различните гласувания ту бяха неутрални, ту "против".
Други - сред които знакови лица на ГЕРБ - си гласуваха систематично "за" - като Делян Добрев, например. Имаше и такива, които подкрепиха "забрана за пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация", но не и определение що е то "нетрадиционна сексуална ориентация".
Ето как се развиха позициите на ГЕРБ.
Бойко Борисов не е бил в залата за гласуване, само се е регистрирал сутринта.
При първото четене на проекта на "Възраждане" - тоест при приемането на философията на предложенията, Тервел Георгиев се изказва "против". "За" е депутатът Петър Николов. Първото четене се приема и за най-политическото гласуване на един законопроект.
Общо депутатите на Борисов разпределят вота си на 55 "за", 1 "против" и 4 "въздържал се". Тези, които не подкрепиха закона по руски образец, са:
- Георг Георгиев
- Георги Георгиев
- Екатерина Захариева
- Йорданка Фандъкова - и четиримата "въздържал се"
- Тервел Георгиев - с гласуване "против"
Когато идва ред да се гласува дали второто четене на законопроекта да е в същия ден, ГЕРБ вече не са толкова убедени.
- Само двама подкрепят идеята да се бърза със "забраната на пропаганда" на "нетрадиционна сексуална ориентация".
- Други 23-ма са "против", а 34 са неутрални.
Самото пристъпване към гласуване на второ четене в рамките на един пленарен ден е спорна процедура, защото не оставя време за допълнителни дебати и редакции на бъдещия закон.
"Отпорът" не стига - вносителите, БСП, ДПС-Пеевски, ИТН и независими депутати решават, че ще се бърза и се пристъпва към окончателното гласуване на закона - т.нар. второ четене.
А мнозинството от ГЕРБ бързо се връща към първоначалните си позиции - да харесва закона на "Възраждане". С няколко изключения.
На второ четене за окончателно приемане има два основни текста. Първият е за въвеждане на "забраната за пропаганда" на "нетрадиционна сексуална ориентация". 56 депутати от ГЕРБ са "за". Все пак по-близо до логичната за "евроатлантици" позиция остават общо петима:
- Тервел Георгиев - отново "против"
- Георги Георгиев - вече "против"
"Въздържали се" са трима:
- Георг Георгиев
- Екатерина Захариева
- Йорданка Фандъкова
Юристът Георги Георгиев от партията излиза с предложение - вторият ключов текст, който дава определение що е то "нетрадиционна сексуална ориентация", да отпадне от проектозакона. Мотивира се с това, че правно текстът е неиздържан. Оказва се още по-смешно - той всъщност е заимстван от Уикипедия.
Едва 13 от депутатите от ГЕРБ се вслушват в аргументите на съпартиеца си. 46 харесват "определението" на "Възраждане", добито от безплатната онлайн база данни, в която всеки може да редактира.
Ето как се разпределят гласовете. Шестима са против този текст:
- Анна Александрова
- Георги Георгиев
- Даниел Митов
- Екатерина Захариева
- Йорданка Фандъкова
- Тервел Георгиев - единственият, чиято позиция е константа.
Осем депутати от ГЕРБ този път се въздържат:
- Александър Ненков
- Георг Георгиев
- Деница Сачева
- Костадин Ангелов
- Теменужка Петкова
- Томислав Дончев
- Христо Гаджев
- Цвета Караянчева
Знакови партийци от ГЕРБ - като Даниел Митов, Томислав Дончев, Деница Сачева, Теменужка Петкова, Цвета Караянчева и други - заемат позиция да искат забрана на "пропагандата" на "нетрадиционна сексуална ориентация" в училищата, но не приемат определение що е то "нетрадиционна сексуална ориентация", предложено от "Възраждане". Не предлагат и друго - с вота си просто оставят термин, въведен с гласовете им в закон, да увисне във въздуха.
Предложението на "Възраждане" мина и с гласовете на ДПС-Пеевски - също определящи се като "евроатлантици". Ако те и ГЕРБ не бяха подкрепили идеите на "Възраждане", "законът на омразата" - както го нарекоха гражданите, които излязоха на протест в София след гласуването, нямаше да го има, показва простата парламентарна аритметика.
Последната стъпка т.нар. забрана по руски образец да влезе в сила, е президентът Румен Радев да издаде указ за обнародването на приетите текстове в "Държавен вестник". Другата му опция е да наложи вето.
НС прие хомофобски закон по руски образец
Кои депутати от ПП-ДБ гласуваха "за" и "въздържал се" хомофобския закон
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: