Кимия Ализаде напусна Иран в бунт срещу режима и излиза за злато в Париж под флага на България Снимка: © Getty Images

Аз съм Кимия Ализаде - не съм творец на история, нито герой, нито знаменосец на ирански конвой. Аз съм една от милионите потиснати жени в Иран.

Това са част от думите, с които 22-годишната тогава състезателка по таекуондо напуска родната си страна през януари 2020 година. След поредица от световни успехи в спорта Кимия не успява да понесе потисничеството и цензурата на режима в Иран и взема тежкото решение да си “купи страданието и трудностите да бъде чужденец“.

През 2020 пробва да се състезава за Германия на Олимпиадата в Токио, но не успява и става част от отбора на бежанците, който е организиран от Международния олимпийски комитет за втори път след дебюта в Рио.

Този четвъртък Кимия Ализаде излиза в първата историческа среща по таекуондо за България на Олимпийските игри в Париж.

Историята ѝ започва в скромния дом на производител на покривки в Карадж, Иран. Майка ѝ е домакиня. Кимия винаги е искала „да живее различен живот, не като другите“, както сама споделя пред Financial Times през 2017 година, когато за пръв път попада в радара на световните медии като застъпничка за равни права на жените и момичетата. През 2019 година BBC я нарежд сред 100-те най-влиятелни жени в света.

Макар и трогателна, историята ѝ не е уникална и става една от няколко съдби на спортисти бежанци от Иран, Сирия, Южен Судан и Камерун, разказани през 2023 в холивудската продукция “Осмеляваме се да мечтаем”.

Те плуват, бягат и се борят по пътя си към успеха и безопасността в приемни нации по целия свят. Изпълнителен продуцент на филма е Анджелина Джоли, а саундтракът към него е на Джон Ледженд.

Осмеляваме се да мечтаем, We dare to dream, Камия Ализаде

Когато е на 7 години, Кимия минава покрай фитнеса в родния си град, който предлага само уроци по таекуондо. Отнема ѝ време, но в крайна сметка тя обиква бойното изкуство и само за една година става национален шампион.

Локалната ѝ слава бързо се превръща в международна гордост за Иран, когато през 2014 година тя печели златен медал на Световното първенство по таекуондо за младежи. Успехите продължават:

  • По-късно през 2014 Ализаде става шампионка на Младежките олимпийски игри в Нанджин.
  • През 2015 по пътя към бронза на Световното първенство по таекуондо през 2015 г. в Челябинск, Русия, побеждава двукратната златна олимпийска медалистка - британката Джейд Джоунс.
  • Кимия оправдава и големите очаквания на Олимпийските игри в Рио през 2016 г., когато на 18 години печели исторически бронзов медал за Иран в категория до 57 кг. У дома я приветстват като героиня и получава прякора „цунами“. „Много се радвам за всички иранки, тъй като това е първият медал за иранка на игрите и се надявам, че на следващите олимпийски игри ще вземем златния“, казва тогава Ализаде.
  • Година по-късно тя печели сребро на Световното първенство през 2017 г. в Муджу, Южна Корея.

Камия Ализаде с бронза в Рио де Жанейро през 2016

През януари 2020 г. всичко се променя.

Родената в Карадж таекуондистка бяга от родната си страна, като нарича себе си „една от милионите потиснати жени в Иран“ в публикация в Instagram.

Това се случва в разгара на антиправителствените протести в Техеран след признанието на Иран, че по невнимание е свалил украински самолет. Всички 176 души на борда загинаха, а сред тях освен украинци имаше шведи, канадци и други чужденци.

“Дали да започна със "здравей", "довиждане" или "съболезнования"?, колебае се в началото на обръщението си Кимия. “Здравейте на потиснатия народ на Иран. Сбогом на благородния народ на Иран. Съболезнования на винаги скърбящия народ на Иран.”

Световно признатата вече таекуондистка събира смелост да представи за пръв път своята цензурирана до този момент самоличност:

„От години ме разиграват, както си искат - водеха ме, където си поискат, обличах това, което те казваха, повтарях всяко изречение, което ми нареждаха. Сложиха медалите ми на задължителния хиджаб и ги приписаха на тяхното управление и ръководство.”

Ализаде признава, че никога не се е интересувалаот режима в Иран, за който жените-спортисти са само инструменти. “Само тези метални медали са достатъчно важни, за да ни купуват и експлоатират на каквато цена те преценят, но в същото време, за да ни унижат, казват: добродетелта на жената е да не си опъва краката!”

“Ако действах като вас, можех да имам повече богатство и власт от вас. Обърнах гръб на това. Аз съм човек и искам да остана в орбитата на човечното.”

“Измъчената ми душа не се побира във вашите мръсни икономически коловози и тесногръди политически лобита. Не искам нищо от света освен таекуондо, безопасност и щастлив и здравословен живот (...) Ще си купя страданието и трудностите да бъда чужденец, защото не искам да седя на масата на лицемерието, лъжата, несправедливостта и ласкателството.”

След като не успява да се пребори за участие под флага на Германия в Токио 2020, иранката влиза в отбора на бежанците:

  • Още в първия кръг на Олимпийските игри тя се изправя срещу своята сънародничка Нахид Киани и я разгромява с 18:9. Именно Киани се падна в първия ѝ двубой и на Олимпийските игри в Париж, когато Ализаде ще носи флага на България.
  • В следващия кръг в Рио отново е срещу британката Джейд Джоунс и я спира по пътя към третата олимпийска титла с 16:12.
  • След победа над китайката Лиюн Жу с 9:8 губи от рускинята Татяна Минина, която играе под неутрален флаг, с 3:10.
  • За бронза обаче пада и от туркинята Хатидже Кюбра Илгюн с 6:8.

В Япония Кимия демонстрира подкрепата си за протестите в Иран, провокирани от убийството на студентката Махса Амини.

Преди Париж 2024 Кимия живее в Лондон и тренира в "Тайгърс Таекуондо Академи" в централната част на английската столица, където е базиран личният ѝ треньор.

Ръководител на академията е мастър Давуд Етминани, участвал на 8 световни състезания по таекуондо, 12 турнира Гранд При, 10 европейски и 3 олимпиади като състезател, мениджър и треньор.

Кимия Ализаде печели квотата за Париж в Елин Пелин на квалификацията през март, а месец по-късно успява да си уреди и документите, които ѝ дават право да се състезава за България. В първото си състезание под български флаг Ализаде стана европейска шампионка в категория до 62 кг. в Белград в средата на май месец.

Този четвъртък тя излиза срещу сънародничката си от Иран, която вече познава добре от Токио - Нахид Киани. В категория до 57 килограма има и други стари познати на Кимия. Джейд Джоунс от Великобритания, която не успява да се справи с иранската бежанка, и Хатидже Илгюн, която спечели бронза на игрите през 2021г.

Първият двубой на Кимия е с начален час 10:47 ч. на 8 август. Вижте и пълния жребий в категория до 57 кг.:

Жребия в таекуондо кат. до 57 кг. Камия Ализаде


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Законът на "Възраждане" за чуждестранните агенти се провали в ръководената от тях комисия

Законопроектът беше отхвърлен още на първо четене и събра подкрепа само от "Възраждане"

19:03 - 19.09.2024
Живот

Висша мода по халат: Риана, Изабел Юпер и новата мания по комфортни дрехи

Нова тенденция превръща халатите за баня в облекло от висшата мода

18:50 - 19.09.2024
Технологии

Huawei представи 14 нови смарт часовника. Сред тях и за 24-часово следене на кръвното

И тази година Huawei избра Барселона, за да представи новите си смарт часовници

17:50 - 19.09.2024
Важно днес

ЕС праща 160 млн. евро на Украйна, взети от замразени руски активи

Средствата ще отидат за хуманитарна помощ и ремонти на енергийната инфраструктура

16:44 - 19.09.2024
Текстове от партньори

Player 0.0 е първото по рода си виртуално състезание за почитателите на F1®, в което най-добрият шофьор е този, който не пие

Участниците ще се състезават на специални симулатори за място на световния финал, където ще могат да се изправят срещу трикратния световен шампион във F1® и официален посланик на Heineken® 0.0 Макс Верстапен

16:31 - 19.09.2024