Кремъл е знаел, че Украйна ще атакува Курск, показават документи Снимка: © Getty Images

Руското военно командване е очаквало нахлуване на Украйна в района на руския граничен регион Курск от месеци, като през това време армията на страната е подготвяла планове за предовратяването му.

Това става ясно от документи, които украинската армия твърди, че е иззела от изоставени руски позиции в региона.

Документите, предоставени на британския "The Guardian", разкриват и опасения за морала в редиците на руските войски в Курска област, които са се засилилили след самоубийството на войник на фронта. Твърди се, че той е бил в „продължително състояние на депресия поради службата си в руската армия“.

Според написаното в тях командирите на части са получили инструкции да гарантират, че войниците ежедневно четат руски държавни медии. Целта е се поддържа „психологическото състояние“ на войските.

"The Guardian" не може да провери независимо автентичността на материалите, но отбелязва, че приличат на истинска комуникация на руската армия.

Някои от документите представляват отпечатани заповеди, разпределени между различни подразделения, а други са ръкописни дневници, в които се записват събития и опасения за конкретни позиции.

Най-ранните записи са от края на 2023 г., докато най-новите документи са издадени само шест седмици преди Украйна да започне офанзивата си в Курска област на 6 август.

Досиетата идват предимно от подразделения на 488-и гвардейски мотострелкови полк на Русия, и по-специално от втора рота на 17-и батальон.

Нахлуването на Украйна в Курск изненада западните партньори на Киев. От месеци обаче руското командване изглежда е предупреждавало за възможно нахлуване в района и опит за окупиране на Суджа - град с 5000 жители, който вече повече от месец е под украински контрол.

В запис от 4 януари се говори за „потенциална възможност за пробив на държавната граница“ от страна на украински въоръжени групи и се нарежда да се увеличи обучението за подготовка за отблъскване на евентуална атака.

На 19 февруари командирите на частите са предупредени за украинските планове за „бързо навлизане от Сумската област на руска територия на дълбочина до 80 км, за да се създаде четиридневен „коридор“ преди пристигането на основните части на украинската армия на бронирани машини“.

В средата на март на частите по границата е било наредено да засилят отбранителните линии и „да организират допълнителни учения за ръководството на частите и опорните пунктове относно правилната организация на отбраната“ в подготовка за украинска трансгранична атака.

В средата на юни е отправено по-конкретно предупреждение за украинските планове „по направлението Юнаковка-Суджа, с цел да се вземе под контрол Суджа“, което действително се случва през август.

Имало е и прогноза, че Украйна ще се опита да разруши мост над река Сейм, за да прекъсне руските снабдителни линии в региона, което също се случи по-късно.

В юнския документ фигурира и оплакване, че руските части, разположени на фронта, „са запълнени средно само на 60-70% и са съставени предимно от резерви със слаба подготовка“.

При украинската атака на 6 август много руски войници напуснаха позициите си и само в рамките на една седмица Украйна установи пълен контрол над Суджа.

Те избягаха, без дори да се евакуират или да унищожат документите си“, казва член на екипа за специални операции, който иззема досиетата.

Документите дават представа за руската тактика през изминалата година, като в един от случаите се говори за необходимостта от създаване на примамливи окопи и позиции, за да се объркат украинските разузнавателни дронове.

Трябва да се създадат макети на танкове, бронирани машини и артилерийски установки, както и манекени на войници, и те периодично да се преместват“, гласи една от заповедите.

В друга се казва, че няколко войници трябва да се изпратят "на примамливите позиции", където да палят огньове през нощта и да се разхождат с факли, както и че Русия трябва да създаде дезинформационна радио комуникация с цел да го прихващане.

Не е ясно дали плановете на руското военно командване са се реализирали.

През март в руските документи се отбелязва, че зачестяват случаите на украински диверсионни групи, които се прикриват зад руските линии, като носят руски униформи.

За да се предотврати проникването на врага в нашите бойни формирования ... командирите трябва да въведат използването на идентификационен маркер вариант n6, изработен от материали с ширина 8 см, който да се прикрепя с помощта на невидима лента“, гласи заповед от същия месец.

Междувременно проблемът с "психологическото състояние" на войските изглежда е съществувал през цялото време.

„Анализът на настоящата ситуация по отношение на самоубийствата показва, че въпросът за смъртта на военнослужещите в резултат на самоубийствени инциденти остава напрегнат“, гласи един от документите.

В него се разказва за инцидент, който се е случил на 20 януари тази година. Тогава войник на наборна военна служба е влязъл в зоната за лятно измиване на охранителен пост и се е прострелял в корема.

Разследването на инцидента установи, че причината за самоубийството и смъртта е нервен и психологически срив, причинен от продължителното му състояние на депресия, дължащо се на службата му в руската армия“, се казва в ръкописен доклад за случилото се.

За да се предотвратят бъдещи подобни случаи, командирите на части са инструктирани да идентифицират войниците, които „са психически неподготвени да изпълняват служебните си задължения или са склонни към девиантно поведение, и да организират тяхното преназначаване и преместване във военномедицински заведения“.

Допълнителни инструкции за поддържане на морала се съдържат в напечатан на машина документ без дата, в който се обяснява, че войниците трябва да получават 5-10 минути на ден, както и един час веднъж седмично за "политически инструкции", „насочени към поддържане и повишаване на политическото, моралното и психологическото състояние на личния състав“.


Руски войници Руските доброволци вече са най-голямият брой убити на фронта в Украйна

Харис и Тръмп вероятно ще се срещнат със Зеленски следващата седмица

МВФ отмени мисията си в Москва след вълна от възмущение срещу Георгиева


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024