Футболът в криптовселената: Търговията с фен токени расте покрай Катар 2022. А после? Снимка: © Getty Images

Пазарът за фен токени - нишова категория криптовалути, свързани с футболни отбори, става все по-популярен. А причината за това съвсем логично е стартът на Световното първенство по футбол в Катар, разказва "Ройтерс".

Средните дневни обеми на търговия с този вид цифров актив са се увеличили поне 10-кратно от началото на турнира. През ноември оборотите са достигнали до около 300 млн. долара, като само месец по-рано са били на нива около 32 млн. долара, показват данните на базираната в Париж фирма "Kaiko".

Фен токените предлагат редица възможности на купувачите. Те са начин, по който феновете се ангажират и участват в решенията на любимия си отбор и изразяват своята лоялност. Същевременно срещу криптоактив запалянковците могат да получат определени услуги - да печелят различни награди, например билети за мачове с отстъпка, или да гласуват за избор на песни, които да бъдат пускани по време на двубоите на любимия им тим. Виртуалните монети за някои са и нова инвестиционна възможност.

Смел инвеститор обаче е този, който би се опитал да открие някаква разумна връзка между непостоянните цени на фен токените и събитията в реалния свят.

Цената на токена на националния отбор на Аржентина, в който играе Лионел Меси, (ARG) се срина с 25% до 5,26 долара след шокиращото поражение на отбора от Саудитска Арабия в първия му мач за Световната купа. Падането продължи (с още 22%) и след победата на отбора на Меси над Мексико.

Междувременно цената на токена на националния отбор на Португалия, в който играе Кристиано Роналдо (BFT), се повиши с цели 119% до 7 долара. Растежът се наблюдаваше в седмицата преди началото на турнира, но след това стойността спадна почти наполовина. Пряка връзка с реалния футболен живот едва ли може да се търси - Португалия е един от трите отбора на Катар 2022, които имат две победи от два изиграни мача (другите са Франция и Бразилия), което му отреди класиране за осминафиналите още преди последния мач от груповата фаза на първенството. Тимът победи отборите на Уругвай и Гана.

Промяна в стойността на фен токените не се наблюдава само при монетите на националните отбори, участващи в Световното н Катар. Важи и за клубните криптокойни. Стойността на токена на лондонския "Арсенал" ($AFC) спадна с 12,5% от началото на сезона - въпреки блестящото представяне на отбора в английската Висша лига, която оглавява еднолично към момента.

Според изследователи спадът на цените се дължи отчасти на икономическото състояние на криптопазара след поредицата трусове. Те твърдят, че активите се обезценяват, тъй като инвеститорите избягват риска.

Общата пазарна капитализация на фенските монети скочи от 256 млн. до 401 млн. долара през уикенда по време на откриването на Световната купа. Това показват данни на CoinGecko, но след това стойността отново се върна на нивата 300 млн. долара.

Sportzchain е една от компаниите, която емитира фен токени основно за азиатския пазар. Нейният основател и изпълнителен директор Сидхарт Джайсуал казва, че хората не трябва да купуват токени с водещото намерение да печелят пари.

"Черешката на тортата е, че това е инструмент, наличен в блокчейн, който може лесно да се търгува в бъдеще. Така че има финансова конотация, свързана с него. Но първоначалната нагласа никога не трябва да бъде, че купувате фен токена с идеята да генерирате печалба", посочва той.

Промотираната от Лионел Меси фирма - Socios - е един от най-големите играчи в този сегмент от криптоиндустрията. Компанията улеснява търговията с повечето фенски монети и я описва като присъединяване към схема за лоялност, предлагаща изключителни предимства и награди.

Някои от най-големите футболни клубове в света са пуснали токени, поддържани от Socios, включително "Пари Сен Жермен", "Манчестър Сити", "Интер" (Милано) и "Атлетико" (Мадрид), както и националните отбори на Португалия и Аржентина, като пазарната капитализация на токените варира от около 7 млн. до 21 млн. долара.

Търговията с токена Chilliz например достигна 7-месечен връх в началото на ноември преди отново отчете спад. Потребителите купуват цифровия актив, за да участват в различни гласувания, свързани с любимия им отбор, или да получат награди. При анализ на търговията с този вид токен се вижда, че по фиатни валути доминира корейският вон, следван от турската лира, сочат данните на Kaiko.

Различни видове криптовалути, включително и най-популярната - Bitcoin

Растежът при фен токените обаче идва в момент на сътресения на криптопазара, който е разтърсен от срива на FTX. Криптоимперията на Сам Банкман-Фрид наскоро обяви фалит, а състоянието ѝ предизвика проблеми в индустрията. В резултат една от най-изполваните криптовалути - биткойн - удари двугодишно дъно, като стойността падна до 16 245 долара.

Докато фиаското на FTX повдигна сериозни въпроси за липсата на регулация при цифровите активи, фен монетите - които според някои емитенти попадат в категорията на полезните токени - остават в сивата зона.

"Токените, които не са достатъчно полезни, биха могли да се сблъскат с известен регулаторен контрол, защото това би довело до извода, че токенът може да е инвестиция в клуб", каза Маркус Сотириу, анализатор в брокерската компания за цифрови активи GlobalBlock пред "Ройтерс".

Той обаче посочва, че токените могат също да предлагат изключителни ползи за феновете и заради това не мисли, че активът ще срещне някакви регулаторни проблеми.

През август британският орган за надзор на рекламата потвърди решение срещу "Арсенал" за две промоции на фен токени, публикувани на уебсайта на клуба и в страницата му във Facebook. Според регулатора рекламите са били подвеждащи и безотговорни, въпреки че клубът отрече обвиненията.

Ръководителят на проучвания в платформата цифрови активи Matrixport Маркус Тилен е на мнение, че интересът към тези токени сред футболните фенове може да бъде краткотраен.

"Компаниите и отборите, които продават фен токени, сега трябва да предлагат по-голяма стойност на редовни интервали. В противен случай потребителите ще загубят интерес след Световното първенство доста бързо", споделя той.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024