Лаборатория извън системата на PCR прави платени тестове "за лична информация" Снимка: © Getty Images

Лаборатория в София прави платени PCR тестове за коронавирус, но не ги отчита в националната система, показа bTV в свой репортаж. По този начин се прекъсва връзката с Регионалната здравна инспекция и човек не може да бъде поставен под карантина, което е опасно за разпространението на Covid-19.

Боряна Петрова е автор на сигнала. На 18 ноември тя усетила общо отпадналост и си направила и антигенен, и PCR тест. Резултатите били положителни, а работодателят ѝ информирал РЗИ-София, за да може да я пусне в болничен. От инспекцията обаче ѝ казват, че положителният тест го няма. Когато им казала къде е направила пробата, от РЗИ отвърнали: „Знаем за тази лаборатория, но тя не ни изпраща резултатите“.

„При разговора с РЗИ стана ясно, че след като нямат данни, аз не съм официално в болничен“, каза Боряна Петрова. Влизането в статистиката на националната система и излизането в болничен ѝ струва над 240 лв., защото се тества отново.

От лабораторита обясняват, че уведомяват пациентите си и чрез сайта, и чрез бланка, с която те да декларират, че са наясно, че на практика тестът, който плащат, може да послужи само за лична информация.

Оказва се, че лабораторията е Изпитвателен център „Глобалтест“, която е с адрес в „Овча купел“. От лятото досега в нея са направени около 4 хиляди теста. В тази лаборатория няма назначени лекари, заради което РЗИ-София е сезирала Софийската районна прокуратура.

„Covid тестове правим от август месец, но, за съжаление, не ги отчитаме“ – каза Емил Митев, мениджър „Продажби“ в лабораторията. Причината, по думите му – „И Министерството на здравеопазването, и РЗИ не ни дадоха достъп до единната система за отчитане на резултати“.

От РЗИ-София обясняват, че резултатите трябва да бъдат потвърждавани в Националната референтна лаборатория.

„Провеждането на тестове в лаборатории, които не са включени в заповедта на Министъра на здравеопазването и нямат достъп до системата, води до възможността лица с позитивни резултати да останат невписани в системата, което възпрепятства поставянето под карантина и спомага за разпространение на инфекцията“, казват от столичната здравна инспекция пред bTV.

„Интересно е наистина – колко лаборатории правят тестове и не изпращат данни, колко хора след това имат проблем“, казва Боряна Петрова.

От Министерството на здравеопазването все още не са коментирали казуса и не са дали отговор дали действат и други такива лаборатории в страната. От Медицинския надзор са съобщили, че при тях не са постъпвали сигнали от пациенти с платен PCR, който да не е бил отчетен в системата.


Прочетете още:

Нова надежда в борбата с Covid: Лекарство срещу грип може да спре предаването на коронавируса

Проф. Гигов за ваксините: Не може гледачите на норки да са източник на зараза, възрастните не са забравени

11 тенденции за бъдещето ни през 2021 г. (Част II)

11 тенденции за бъдещето ни през 2021 г. (Част I)


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024