Самоделни звукозаписни “стругове”, музикални плочи от рентгенови снимки и хулигански радио излъчвания, заради които можеш да си отнесеш присъда и да лежиш в затвора. Това е само част от ъндърграунд културата в бившия Съветски съюз (СССР) по време на Студената война, чиито артефакти днес имат колекционерска стойност.

Докато Изтокът и Западът се изправят един срещу друг с ядрени оръжия, в радиоефира се води паралелна невидима война на къси вълни.

Музиката, която хората са можели да слушат в социалистическия режим на СССР, е била безмилостно контролирана от държавата. Но тайната субкултура от “контрабандисти” и любители е успявала да създаде свои собствени звукозаписни машини. Бунтарите са слушали, копирали и разпространявали с изключително изобретателни средства забранения джаз, рокендрол, както и цензурираната руска музика.

Вячеслав (Слава) живее в село Щербиновка в Донецка област в днешна Украйна, което е било част от СССР, а по-рано този месец беше евакуирано след руска заплаха, по информация на Украинската женска гвардия (Українська Жіноча Варта).

Баща му - Николай Иванович, роден през 1938 година, работи като инженер по фина механика в завод. Радиоелектрониката е негово хоби и на 23 години той прави апарат за създаване на записи върху рентгенови снимки (нещо като звукозаписен струг).

“Има два мотора, рамо с конец и записваща глава с режеща игла, имам още игли - май са с диамантени глави (може и сапфирени), имам и домашни - метални. Грамофонът се върти със 78 об./мин. Касата е самоделка, направена от дядо ми, който е бил дърводелец.” Така Слава описва машината за x-rayaudio.com.

машина за винилови плочи от рентгенови снимки

Отначало бащата на Слава записва популярни парчета от общественото радио, но след това започва да търси музика, която е забранена от режима. Най-често я открива нощем, пускана от така наречените „радио хулигани“ – хора, които правят самоделни радиопредаватели и излъчват нелегално забранени предавания и музика на къси радиовълни.

Машината на Николай все още е в отлично състояние и със сигурност не е единствената подобна от бившия Съветски съюз. Рентгеновите снимки с музикални записи върху тях, създадени от бунтарския порив за свобода на непримирими меломани, до днес обикалят света и са обект на колекционерски търсения.

x-ray музика

Изложбата Bone Music разказва истории за рентгеновите записи и културната съпротива на ъндърграунда - с оригинални артефакти, изображения, филми и записи. Тя обикаля цял свят и включва елементи и разкази, характерни за местния контекст. Първото ѝ издание е в Лондон през 2014, а последното до този момент - в Берлин през 2021 година.

музикални записи рентгенови снимки изложба

  • Грамофонната плоча е аналогов носител на информация, най-често изработен от поливинилхлорид (PVC или накратко винил). Тя е основно средство за записване и слушане на музика през 20 век, а днес отново се възражда като част от винтидж културата и главно заради високото качество на записите върху т. нар. винили.
  • Рентгеновият филм е подобен на пластмаса (PVC) материал от двете страни със светлочувствителна сребърна емулсия, която след това се покрива с тъмна хартия и външна пластмасова обвивка. Това прави рентгеновите снимки също подходящи за звукозаписи.

“Не го вършеше за пари, а за удоволствие. Преди да се ожени за майка ми, той е правил записи за нея и за приятели”, продължава разказа си Слава.

Баща му е измивал повърхността на рентгеновия филм с киселина, за да премахне образа на костите, след което е залепвал картинка или снимка под филма (пластмасата) и е пробивал дупка в центъра. Така рентгеновата снимка ставала плоча.

плоча на Бийтълс върху рентгенова снимка

Тези музикални записи върху рентгенови снимки на фрактурирани кости са може би един от най-мощните символи за силата на духа и изкуството да победят тираничните методи на тоталитарния режим.

В последните години в платформи като ebay могат да се намерят много плочи от рентгенови снимки, но не всички са оригинални. Някои са съвременни записи, които се представят за винтидж, и вместо да са невероятно важни исторически документи, те са по-скоро имитации.

Стругованите рентгенови плочи са едни от най-важните парчета музикална история от 50-те години на ХХ век в СССР. Те са се разпространявали предимно между литературния и музикалния елит и не са евтини, нито са били в дома на всеки. Идеята всички в СССР да имат грамофони се появява едва в началото на 60-те години, когато държавните грамофонни плочи стават евтини и стандарт за домовете на много хора.


Съюзът на съветските социалистически републики (СССР) е бивша държава, която съществува от 1922 до 1991 година, разположена в северната част на Евразия. Тя представлява съюз на 15 отделни съюзни републики, има силно централизирано управление, еднопартийна система (една единствена партия) и планова икономика. Социалистическият режим управлява със средствата на силна пропаганда и агресивни методи.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял един град“. И кметът Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025