Новото "британско чудо" в тениса Ема Радукану - родена в семейство на румънец и китайка в Канада Снимка: © Getty Images

Само преди два месеца тя полагаше изпити в гимназията, а сега всички говорят за нея, определяйки я за една от бъдещите суперзвезди на тениса. Феновете в Обединеното кралство я нарекоха „британско чудо“, след като стана най-младата представителка на страната си в четвъртия кръг на Уимбълдън.

Странното е, че Ема Радукану изобщо няма британски корени. Баща ѝ е румънец, майка ѝ – китайка, тя е родена в Торонто (Канада) на 13 ноември 2002 г., а когато е на две, се мести с родителите си в Лондон.

На 5 се влюбва в тениса в академията в Бромли, а малко над десетилетие по-късно забавлява привържениците в All England Club с атрактивната си игра.

Уимбълдън е едва вторият турнир в професионалната кариера на световната №338. Тя направи дебюта си малко преди „мейджъра“ – в Нотигнгам – но загуби още в първата фаза. След това игра в турнира на ITF в същия град, където срещна Цветана Пиронкова и претърпя поражение.

На тревните кортове в All England Club обаче историята се оказа съвсем различна. Развълнувана от първото си участие в турнирите от Големия шлем и подкрепяна от аплодисментите на британската публика, Ема Радукану получи „уайлд кард“ за участие и премина през три опонентки, без да загуби нито сет. Постигна престижен успех над бившата финалистка от Ролан Гарос Маркета Вондрушова, а моментът, в който всички заговориха за нея, беше победата ѝ над 45-ата в света – румънката Сорана Кърстя.

Радукану гонеше и стигаше до всяка топка, завършваше умело разиграванията от форхенд в стил „Ли На“ и показа впечатляваща работа с крака. На сетбол в първата част прехвърли съперницата и вдигна привържениците на крака, а след още няколко минаващи удара край Кърстя накара един от феновете да се провикне „It’s coming home!“ – изразът, използван за националния отбор на Англия по футбол и свързан с очакването за европейска титла.

Тенисистката постигна рекорд на Великобритания в „Оупън ерата“, но трябваше да се откаже от осминафиналния си мач срещу Айла Томлянович след оспорван първи сет, спечелен от австралийката. Радукану получи болки в стомаха и не успяваше да диша нормално, което я принуди да се оттегли, а това развали приповдигнатото настроение на британците.

„Кой можеше да си го представи? Забавно е, защото в началото, когато събирах багажа си за Уимбълдън, родителите ми ме питаха защо си взимам толкова много екипи“, разказа 18-годишната тенисистка пред феновете след победата над Сорана Кърстя. Да, никой не очакваше, че ще са ѝ нужни, но Радукану е поредното доказателство, че в женския тенис опитът е от все по-маловажно значение.

Играта на новата изгряваща звезда, която има три титли на ITF, изглежда като нещо ново, но тя казва, че се вдъхновява от бившата №1 и двукратна шампионка от Шлема Симона Халеп и от шампионката на Australian Open и Ролан Гарос Ли На. Логично – едната е от Румъния, родината на баща ѝ Иън, а другата от Китай – държавата на майка ѝ Рений.

„Това са двете ми любими състезателки и опитвам да моделирам играта си спрямо тях. Имам връзка със страните на двете“, казва Радукану, която всяка година посещава баба си в Румъния по няколко пъти.

Родената в Торонто тенисистка е част от състезателите, деца на имигранти в Канада – като бившата шампионка от US Open Бианка Андрееску, Денис Шаповалов, Васек Поспишил, Габриела Дабровски. След преместването си в Лондон обаче тя става част от програмата на Lawn Tennis Association – британския проект за развитие на тенис таланти.

Казва, че силната ѝ психика е наследена от родителите ѝ. „Тяхното мислене наистина е правилно и ми помага много“, заявява Радукану за Иън и Рений, които са финансисти. „И двамата идват от страни, в които хората много се трудят. Майка ми винаги е била изпълнена с дисциплина и уважение към хората. Те имат високи очаквания и се надявам да ги направя горди“.

Ема има и пряка връзка с едно от британските тенис величия. Треньорът й Найджъл Сиърс е баща на Ким Сиърс, която е женена за трикратния шампион от Шлема и бивш №1 Анди Мъри. Двамата даже са тренирали заедно, а колегата ѝ и изпраща съобщение с поздравления за успеха срещу Сорана Кърстя.

„Мисля, че най-важното нещо е да получа възможност, както тук, на Уимбълдън, за да покажа какво е нивото ми. Мисля, че се справих добре“, казва Радукану, а треньорът ѝ, който е ръководил Ана Иванович и Анет Контавейт, добавя, че лимитът на възпитаничката му е „до небето“.

За разлика от повечето изгряващи звезди в тениса, Радукану не е ставала №1 при девойките, нито е печелила титла от Големия шлем в тази възрастова група. Стигала е до топ 20 и не е претендирала за големи успехи, тъй като е залагала на образованието си. Оценките ѝ са отлични и съвсем скоро родената в Канада състезателка завърши лондонското училище Newstead Wood. Казва, че образованието ѝ е попречило да играе повече тенис, но изобщо не съжалява, защото то е по-важно, за да ти даде основите в живота.

След отказването ѝ на Уимбълдън американската легенда Джон Макенроу, който сега коментира за BBC, беше обвинен, че е омаловажил представянето ѝ. Според него – напрежението за Радукану дошло „в повече“, при положение че се е класирала на осминафинал в домашния турнир от Големия шлем. Той открито се усъмни в травмата ѝ и беше критикуван от съперницата на британката Айла Томлянович.

„Мога да си представя какво е да си в нейните обувки – на 18 години и да играеш пред собствена публика у дома. Той е прекалено суров в изказванията си към нея“, отбеляза австралийката, а критики към Макенроу отправиха още фенове и лекари.

Добрите изказвания за Радукану обаче са далеч повече. Бившият №1 Матс Виландер заяви, че тя може да стане една от най-добрите тенисистки. „Казвам ви, Великобритания, във вашата страна има нова звезда“.


Бивш №2 в света, млад тенис талант и две голф шампионки: "Лудото семейство" Корда

Шампионката, която изпусна шанса си за Олимпиадата заради марихуана

Футболната история, достойна за "Оскар": Да станеш шампион, без дори да си се класирал на Европейското



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Мистерията с музиката в "Белият лотос" се разгада. И не е виновен композиторът

Цялата композиция е по-дълга, а "хубавата" част е оставена за края

18:25 - 04.04.2025
Важно днес

Почина актьорът Васил Банов

Известен е с множество роли във филми и сериали като "Дървото на живота", "Дяволското гърло", "Уроци по немски", "Петя на моята Петя"

17:48 - 04.04.2025
Важно днес

15 г. вместо доживотен затвор за убийството на Димитър Малинов в Цалапица

Бизюрев беше избягал от България след извършването на убийството

17:35 - 04.04.2025
Важно днес

Дърво падна върху "Цариградско шосе" на входа на София

Втори инцидент за по-малко от 2 месеца в района на парка "Врана"

17:09 - 04.04.2025
Политика

Търговската война ескалира: Китай отговори с мита за всички стоки от САЩ

Междувременно американският президент Доналд Тръмп обяви, че сега е перфектното време да се "забогатее" в САЩ

17:07 - 04.04.2025
Спорт

19 изкачвания до Черни връх и обратно: Несломимия Виктор събра 30 000 лева за каузата си

Незрящия планински ултрамаратонец изпълни целта си

16:31 - 04.04.2025
Кино и сериали

Нов сериал по Killing Eve: Източен Берлин през 80-те и историята на една от най-интригуващите героини

"Honey" е името на сериала, с който BBC и германската ZDF ще покажат как се появява Каролин Мартенс

15:44 - 04.04.2025
Важно днес

Росен Желязков за трагедията край Телиш: Най-нелепото е някой да бъде отстранен

Премиерът Росен Желязков обаче изглежда няма намерения да сменя шефа на АПИ

15:09 - 04.04.2025
Политика

Разследващ полицай с 10-дневен курс по GDPR иска да оглави Комисията за защита на личните данни

Кандидатът даде комични отговори на изслушването в НС

14:55 - 04.04.2025