"Отборът на Ердоган": Може ли футболен клуб да бъде собственост на държава? Снимка: © Getty Images

След като Борисов отказа акциите на "Левски" от Божков, те отиват у Павел Колев , основната тема, която започна да се дискутира, е може ли министър-председател да бъде собственик на футболен клуб.

Спортният министър Красен Кралев каза, че това е недопустимо. И макар по света да няма премиер, който държи собствеността на даден футболен отбор, съществуват няколко примера, в които държавата играе ключова роля във финансирането на определени клубове.

„Отборът на Ердоган“

Интересен е случаят на „Истанбул Башакшехир“ – клуб, който е собственост на Министерството на младежта и спорта на Турция. Административният му модел води до връзки с президента Реджеп Тайип Ердоган и от години насам футболните привърженици в страната наричат тима „Отбора на Ердоган“.

Клубът е основан през не толкова далечната 1990 г. по инициатива на Нуретин Сьозен, който тогава е кмет на Истанбул. Той решава да обедини три вече съществуващи под егидата на общината отбора в един – с името „Истанбул Буйукшехир Беледийеспор“. Той започва от четвърта дивизия на футболната йерархия и почти няма фенове. Въпреки това всички са изненадани, когато тимът се мести на 76-хилядния стадион „Ататюрк Олимпик“.

Решението идва заради пряката връзка на отбора с община Истанбул. Съществуват и други клубове в Турция, които имат връзки с местното правителство, но разликата идва от локацията на „Истанбул ББ“. Феновете гледаха мачовете на живо на стадион „Ататюрк“ и запълваха много малка част от капацитета му, а тимът се превърна един от най-мразените в страната от привържениците на местните грандове.

През 2014 клубът се премести в нов квартал и бе преименуван „Истанбул Башакшехир“. Собствеността бе прехвърлена от общината към Министерството на младежта и спорта, а новият стадион се оказа 17-хилядният „Фатих Терим“. Интересното е, че оттогава насам отборът се намира в предградие на Истанбул, построено през 90-те години на миналия век от Реджеп Ердоган, който тогава е кмет на града. В него живеят основно привърженици на неговата „Партия на справедливостта и развитието“. Остава без съмнение, че президентът има връзки с ръководството на клуба.

Предишният президент на „Истанбул Башакшехир“ Гьоксел Гюмюшдаъ и бившият капитан Емре Бельозоглу са членове на партията на Ердоган. Гюмюшдаъ дори е роднина на президента – женен е за племенницата на съпругата на Реджеп Тайип. Освен това Ердоган участваше в откриващия мач на отбора на новия стадион, а клубът извади номер 12 от употреба в негова чест – нито един футболист не може да го носи.

В крайна сметка отборът се разви и два пъти завърши на второ място в елитното първенство, два пъти игра финал за Купата на Турция и участва в групите на втория по сила европейски клубен турнир Лига Европа.

Арабските пари на „Манчестър Сити“ и ПСЖ

Миналия сезон „Манчестър Сити“ вдигна шестата си титла в английската Висша лига, както и четвърта от 2012 насам. Преди това „гражданите“ заемаха място в средата на класирането, но всичко се промени при идването на новите собственици.

През 2007 бившият министър-председател на Тайланд – Тхаксин Шинаватра, купи клуба за едва 80 млн. паунда. По-малко от две години след това го продаде на Abu Dhabi United Group за 200 милиона. Инвестиционната компания е управлявана от Шейх Мансур бин Зайед Ал Нахян – вицепремиерът на Обединените Арабски Емирства. Шейх Мансур е част от кралското семейство и е министър по президентските въпроси.

Изведнъж в клуба от Манчестър започнаха огромни инвестиции и бяха привлечени скъпи футболисти, които оформиха шампионски състав. Най-скъпата покупка е Кевин де Бройне, привлечен за 68,4 млн. паунда от „Волфсбург“, а близо толкова струват още Рахийм Стърлинг, Родриго, Жоао Кансело, Рияд Марез и Аймерик Лапорт. Серхио Агуеро и Фернандиньо – двама от най-добрите футболисти в историята на клуба, бяха взети за 36 милиона паунда съответно през 2011 и 2013. Мениджър на „Сити“ е легендарният Джосеп Гуардиола.

Ситуацията във френския ПСЖ е подобна. Създаденият преди 49 години парижки клуб не бе сред най-успешните до 2013, но оттогава насам неизменно печели титлата в Лига 1, превръщайки се в един от съвременните феномени в европейския футбол.

През 2011 компанията Qatar Sports Investments плаща едва 80 милиона евро, за да придобие клуба. Тя представлява дъщерно дружество на Qatar Investment Authority, която, от своя страна, е собственост на емира на Катар – шейх Тамим Бин Хамад Ал Тани. Изпълнителен директор на ПСЖ става Насер Ал-Хелайфи, но фактически Катар е собственик на отбора.

Богатството на Хамад Ал Тани не е поставяно под съмнение – през 2017 ПСЖ плати 222 милиона евро на „Барселона“ за правата на бразилския национал Неймар и това се превърна в най-скъпата трансферна сделка в историята. По-късно клубът даде и 180 млн. на „Монако“ за младата звезда на френския футбол Килиан Мбапе. За Единсон Кавани и Анхел ди Мария бяха дадени по над 63 милиона, а за Давид Луис, Тиаго Силва и Хавиер Пасторе – повече от 40.

Големият проблем пред ПСЖ и „Манчестър Сити“ е, че попаднаха под полезрението на УЕФА, която редовно ги разследва за нарушаване на финансовия феърплей – правило, което гласи, че клубовете не могат да харчат значително повече, отколкото вземат като приходи. Именно поради тази причина „гражданите“ бяха отстранени от европейските клубни турнири за 2 години. Решението дойде през 2020 и още не е ясно откога влиза в сила.

Руският пример

„Зенит“ е руски клуб от Санкт Петербург, който е собственост на държавния енергиен гигант „Газпром“. Това означава, че правителството е мажоритарен собственик на отбора.

Всичко това донесе дивиденти на „Зенит“, който се премести на чисто нов стадион и през последните години ръководството редовно получава солидни суми, за да подобри състава. Тимът от Санкт Петербург стана шампион през 2018/2019 и е редовен участник в европейските клубни турнири.

Друг руски гранд – ЦСКА (Москва) бе под егидата на Министерството на отбраната. Клубът е основан през 1911 от Съветската армия и е най-старият в страната. През 2012 ведомството продаде своя дял акции – 24,94% на компанията Bluecastle Enterprises Ltd, която оттогава насам притежава 100% от ценните книжа.

На 13 декември 2019 държавната корпорация VEB.RF обяви, че ще поеме контрол на над 75% от акциите.

Собственикът на „Челси“ Роман Абрамович също играе основна роля за растежа на ЦСКА в последните години - чрез своите компании милиардерът подкрепя финансово клуба. А от 2004 до 2006 неговата Sibneft бе основен спонсор.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Почина актьорът Васил Банов

Известен е с множество роли във филми и сериали като "Дървото на живота", "Дяволското гърло", "Уроци по немски", "Петя на моята Петя"

17:48 - 04.04.2025
Важно днес

15 г. вместо доживотен затвор за жестокото убийство на Димитър Малинов в Цалапица

Бизюрев беше избягал от България след извършването на убийството

17:35 - 04.04.2025
Важно днес

Дърво падна върху "Цариградско шосе" на входа на София

Втори инцидент за по-малко от 2 месеца в района на парка "Врана"

17:09 - 04.04.2025
Политика

Търговската война ескалира: Китай отговори с мита за всички стоки от САЩ

Междувременно американският президент Доналд Тръмп обяви, че сега е перфектното време да се "забогатее" в САЩ

17:07 - 04.04.2025
Спорт

19 изкачвания до Черни връх и обратно: Несломимия Виктор събра 30 000 лева за каузата си

Незрящия планински ултрамаратонец изпълни целта си

16:31 - 04.04.2025
Кино и сериали

Нов сериал по Killing Eve: Източен Берлин през 80-те и историята на една от най-интригуващите героини

"Honey" е името на сериала, с който BBC и германската ZDF ще покажат как се появява Каролин Мартенс

15:44 - 04.04.2025
Важно днес

Росен Желязков за трагедията край Телиш: Най-нелепото е някой да бъде отстранен

Премиерът Росен Желязков обаче изглежда няма намерения да сменя шефа на АПИ

15:09 - 04.04.2025
Важно днес

Разследващ полицай с 10-дневен курс по GDPR иска да оглави Комисията за защита на личните данни

Кандидатът даде комични отговори на изслушването в НС

14:55 - 04.04.2025
Кариерен (ре)старт

Kaufland и УАСГ стартират съвместна академия за студенти по строителство и архитектура

Първото издание на най-новия образователен проект на ритейлъра в партньорство с Университета по строителство, геодезия и архитектура започва през май

14:38 - 04.04.2025