Комисията по култура в СОС: Паметникът на Съветската армия трябва да бъде преместен Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Държавата да премести Паметника на Съветската армия от центъра на София - такова решение взе столичната комисия по култура и образование. Въпросът предстои да бъде дискутиран и на официално заседание на Столичния общински съвет (СОС).

Във вторник общинските съветници гласуваха доклад, внесен от "Демократична България" (ДБ), още през март 2020 г. В него се иска кметът Йорданка Фандъкова да поиска преместването на съветския монумент в държавен имот извън центъра на София, защото е "изграден с пропагандна цел" и отделно е опасен, тъй като се руши.

Докладът беше приет от комисията по култура с гласовете на ГЕРБ-СДС и ДБ. Представителите на БСП демонстративно напуснаха заседанието, а тези на "Патриоти за София" се въздържаха от вот.

Очаква се документът да бъде гласуван тази седмица и в комисията по архитектура - цели три години, след като беше внесен за обсъждане сред общинските съветници през 2020 г. Досега съветниците от ГЕРБ не го придвижваха в дневния ред на комисиите, още по-малко на сесиите.

Те обаче решиха да се активизират по казуса, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изведнъж реши, че плочата и паметника "незабавно" трябва да бъдат премахнати. Той заръча на съветниците от групата на ГЕРБ в София да предприемат "бързи мерки" по въпроса. Позицията му беше провокирана от случка в края на февруари, когато мъж счупи няколко от плочите на паметника, на които пишеше: "На Съветската армия освободителка от признателния български народ".

Преместването на архитектурния обект обаче няма да бъде толкова лесно, тъй като той е държавна собственост и дори общинският съвет да приеме предложението, финалната дума има държавата.

Ето защо в приетия доклад се предлага кметът на столицата Йорданка Фандъкова да поиска преместването му, макар да не се посочва точно къде. Идеята е скулптурните глави да се запазят в Музея на социалистическото изкуство.

Приетият текст предвижда докато бъде преместен паметникът, до него да бъде поставена информационна табела, на която да бъде указано, че той символизира чужда сила, обявила война на България и окупирала страната.

По-рано кметът на район "Средец" в София Трайчо Трайков (ДБ) отправи още едно предложение и поиска собствеността върху паметника да бъде прехвърлена на общината, за да може тя да реши неговата съдба. Трайков вече е изпратил подобно искане до областния управител на столицата.

Той се аргументира с информация, че монументът е бил бил изграден през 1954 г. с доброволни дарения на работнически колективи и граждани. А по Закона за общинската собственост това означава, че паметникът може да стане общински, посочва той.

С 3-годишно закъснение СО реши, че е време да обсъди махането на съветския паметник в София


Важно днес

Венцеслав Стефанов: Тирът от трагедията на "Тракия" пресича мантинелите като вафли

Съпругата на треньора на загиналите деца от "Славия" е в критично състояние

10:37 - 25.06.2026
Важно днес

Кабинетът на Радев запазва заплатите на чиновниците, докато вдига максималния осигурителен доход

Не се предвиждат съкращения в администрацията, а само отпадане на незаетите щатове

10:14 - 25.06.2026
Важно днес

Опасните жеги затвориха Лувъра и чупят температурни рекорди в Западна Европа

Франция отчете най-горещия ден в историята си

08:25 - 25.06.2026
Важно днес

Трусове с магнитуд 7,2 и 7,5 разтърсиха Венецуела

В страната е обявено извънредно положение, предполага се, че жертвите ще са хиляди

07:30 - 25.06.2026
Важно днес

Дете пропадна в шахта в София

Инцидентът е станал в района на 4-и километър

20:21 - 24.06.2026
Важно днес

Дефицит от времето на Виденов - реакциите за проектобюджета на кабинета "Радев"

Липса на реформи и рекорден дефицит покава, че Радев не е разбрал за какво е получил мандат, смятат от "Демократична България"

19:08 - 24.06.2026
Важно днес

Децата, загинали след удар от ТИР на магистрала "Тракия", са от школата на "Славия"

Президентът на клуба Венцеслав Стефанов обяви едномесечен траур

18:28 - 24.06.2026
Важно днес

Шефката на НДК с високата заплата вече е със съдебно решение за конфликт на интереси

Сключила е договор с фирма на сина си, в която самата тя е била собственик преди да заеме поста

18:04 - 24.06.2026