България най-вероятно ще получи зелена светлина за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 година. Прогнозата е на икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Според анализ, който е публикуван на страницата на ИПИ, макар че България не покрива с малко критерия за ценова стабилност, страната влиза в период, през който ще отговаря и на последното изискване.
Евростат отчете средногодишна инфлация от 2,6% в България през декември, на фона на средно 2,5% в трите държави от еврозоната с най-добри показатели по отношение на ценовата стабилност.
Според т.нар. Маастрихтски критерии, за да покрие критерия, поскъпването на живота в България не може да надвишава с повече от 1,5% средното ниво на инфлацията в 3-те държави от еврозоната с най-ниски показатели - в случая това са Литва, Финландия и Италия.
Отчетената в страната инфлация е малко над критерия и формално не покрива последното изискване за въвеждане на еврото. Решението зависи от подходите на ЕК и ЕЦБ, които обикновено изключват някои от страните с най-ниска инфлация.
Според икономиста от ИПИ няма нужда да се правят подобни сметки, защото България влиза в период, през който средногодишната инфлация ще пада.
"Очакванията са през януари 2025 г. средногодишната инфлация в България да падне до 2,5%, а критерият да се запази същият или да се увеличи, тъй като тенденцията в Европа се обърна и цените се покачват. Средногодишната инфлация ще се запази на сходни нива в първата половина на годината, така че България по-скоро влиза в период (в рамките на тази година), в който ще отговаря на критерия", пише Ганев.
Според него това означава, че след като България подаде искане за извънреден доклад за готовността на страната за въвеждане на единната валута, т.нар. конвергентен доклад ще излезе през пролетта и "ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото от януари 2026 г."
"Пътят е в голяма степен технически, тъй като основните политически стъпки и промени в законодателството вече са направени", казва икономистът.
България влезе в т.нар. "чакалня на еврозоната" през 2020 година, заедно с Хърватия, която успя да въведе единната валута преди две години, от 1 януари 2023 година. България няколко пъти отложи целевата дата.
След като последният доклад от ЕЦБ и ЕК през лятото на 2024 година посочи, че страната не покрива единствено критерия за ценова стабилност, Народното събрание задължи финансовото министерство да поиска извънредна оценка в двуседмичен срок, след като нивото на инфлацията в България покрие изискванията.
България може да поиска извънреден доклад за въвеждане на еврото още следващата седмица
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: