Кръгът „Осемте джуджета“ около издирвания бивш следовател Петьо Петров-Еврото е завзел незаконно бизнеса на Явор Златанов и баща му Илия Златанов чрез промяна на собствеността и управлението на фирмата им „Изамет 1991“.
Това стана окончателно ясно, след като Върховният касационен съд (ВКС) не допусна до обжалване решението, с което завземането на фирмата беше прогласено за нищожно, съобщава правният сайт "Лекс".
Решението слага край на 5-годишен спор, който стана и повод за осветяването на данните за групата за търговия с влияние в съдебната власт около Петьо Петров.
Бившият следовател беше опитал да поеме контрол върху завода за асансьори "Изамет" малко след като основателят на бизнеса Илия Златанов е потърсил помощ от него за решаване на друг съдебен процес. В него Златанов и синът му Явор са спорили за контрола върху управлението на дружеството.
Илия Златанов разказа пред „Антикорупционния фонд“ (АКФ) преди 5 години, че вместо помощ, Петров и кръгът около него са присвоили компанията, пари и злато за над 4 млн. лева на семейството.
Това разследване стана известно като "Осемте джуджета" - по името на ресторанта, в който Еврото и е организирал срещите и "бизнеса" си.
Синът на Златанов - Явор, разказа, че е бил арестуван и изнудван да се подпише, че се съгласява да приеме за съдружник във фирмата подставено лице на Петров - Кристиян Христов, а двамата с бащата вече да не са управители на „Изамет“.
Подписването е станало в болница „Лозенец“, където Явор Златанов е откаран от ареста, за да му бъде извършена спешна хемодиализа. Съгласил се е да подпише под заплаха за живота.
Златанов по-късно оспорва легитимността на предполагаемото общо събрание за вземане на тези решения.
Съдебните инстанции потвърждават, че според събраните доказателства такова събрание реално не се е провеждало независимо от документите.
В тях е записано, че Кристиян Христов е приет за съдружник, променен е адресът на фирмата, капиталът е увеличен от 5000 на 6000 лева, а разпределението на дяловете се променя.
Златанови са освободени като управители на „Изамет“, като бащата е упълномощен да възложи управлението на Кристиян Христов.
Адвокатката, която е изготвила протокола от неслучилото се събрание, е заявила, че документът бил написан, защото имало предварителни разговори между Златанови.
Доказано е обаче, че никой не е виждал Явор Златанов и Кристиян Христов заедно. В протокола от общото събрание изрично е написано, че то е проведено присъствено с участието и на тримата.
Решението на ВКС е окончателно, но засяга само търговския спор за "Изамет". Досега няма осъдени хора за самия опит за незаконно изземане на бизнеса под заплаха за живота на собствениците му.
Казусът с „Осемте джуджета“ доведе до няколко разследвания срещу Петьо Петров, но наскоро прокуратурата прекрати основното дело, свързано с принуда и подкупи на магистрати, както и за направени незаконни записи.
Петров е подсъдим за документна измама, свързана с иззетите пари, злато и монети на Златанови, но делото се води негово отсъствие и на практика не е започнало, след като градският съд на два пъти го връща на прокуратурата, а апелативните съдии решаваха, че то може да продължи.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: