Италия се оказа в сложна дипломатическа схема, докато се опитва да освободи 29-годишната журналистка Чечилия Сала от затвора в Техеран.
Младата жена, автор на подкаста Stories на медията Chora и сътрудник към вестник Il Foglio, беше арестувана в Иран преди две седмици без каквито и да било обвинения.
Единствената причина за задържането ѝ изглежда е желанието на Иран да я размени за своя гражданин Мохамад Абедини-Наджафабади, който беше арестуван край Милано в средата на декември и очаква екстрадиция в САЩ.
Казусът не може да бъде решен, преди съдът в Италия да се произнесе по случая Абедини, а изслушването по молбата му за пускане под домашен арест е насрочено за 15 януари.
Още по-сложният въпрос е намирането на дипломатически компромис между Иран и САЩ, който да помогне за спасяването на италианската журналистка. В петък посланикът на Италия беше приет в Министерството на външните работи в Техеран.
Родителите на Чечилия са помолили за медийно затишие, защото се опасяват, че прекомерното говорене забавя процеса по освобождаването
Приоритетът засега е да се осигурят нормални условия за живот на Чечилия Сала, която се превърна в заложник на международна "интрига", пише "Кориере дела Сера".
От иранското правителство твърдяха, че гарантират "доброто състояние" на Сала. Тя обаче описва съвсем различна картина в телефонните си разговори до дома.
Младата жена твърди, че е принудена да спи на земята, насред студа, а надзирателите са ѝ отнели очилата.
Иран засега отказва да приложи правилото за реципрочност в отношението спрямо нея, имайки предвид какви условия е предоставила Италия на арестувания Абедини.
Инженерът - специалист по дронове, е обвинен от САЩ за съучастие в терористичен акт, при който бяха убити трима американски войници в Йордания. Според американските магистрати Абедини е предоставил навигационни системи, използвани от Ислямската революционна гвардия при нападението. Вашингтон категоризира иранската военна единица като терористична организация, но тя не е призната за такава в ЕС.
Абедини е преместен в затвор в Ломбардия по искане на иранското консулство. Срещнал се е няколко пъти със своя адвокат, който вече е поискал облекчаване на мярката за неотклонение. Разговарял е със семейството си в Иран. Получил е iPad, който може да използва в затвора, макар и без връзка с интернет, и има достъп до телевизионни новини.
Условията за него са несравними с това, което Чечилия Сала е принудена да преживява, пише италианската медия.
Оттук нататък неговият казус ще попадне в ръцете на съдиите и на министъра на правосъдието Карло Нордио.
Апелативният съд в Милано трябва да реши първо дали да пусне Абедини под домашен арест, а след това дали да го екстрадира в САЩ за престъпление, което той не е извършил на италианска територия.
Документите с доказателствата за неговата престъпна дейност все още не са пристигнали в съда, съобщава още "Кориере".
Съдиите са независими от политическата власт и трябва да решат делото само на база на законовите съображения. Ако те не разрешат освобождаването на Абедини, правителството все пак може да се намеси, като отмени заповедта за ареста му и му позволи да се върне в Иран.
Законът дава това право на министъра на правосъдието.
Администрацията на Карло Нордио първоначално настоява арестът на Абедини да продължи, но ако се появят нови обстоятелства, това може да се промени.
В Италия вече има подобен прецедент.
През декември 2021 г. местните власти арестуваха украинския режисьор Йевхен Лавренчук по искане на Русия. Заповедта за ареста му по предполагаеми подозрения за "измама в големи размери" е била издадена през 2020 г. , и то през системата на червените бюлетини на Интерпол.
През март 2022 г. - няколко дни след руската инвазия в Украйна - 39-годишният Лавренчук беше пуснат на свобода от Италия по искане на министъра на правосъдието Марта Картабиа. Именно заради "драматичните развития около Украйна" и опасността той да бъде подложен на репресии в Русия беше мотивът за прекратяването на ареста му.
През декември 2024 г. Италия за кратко арестува и скоро след това освободи компютърния специалист Ерве Фалчиани, който е осъден в Швейцария за кражба на банкови документи. Фалчиани беше човекът, който през 2008 г. изнесе огромна база данни за клиенти на HSBC с предполагаеми доказателства за пране на пари и укриване на данъци.
Разликата в начина, по който италианското и американското законодателство третират действията на Мохамад Абедини, може да се използва като мотив за евентуален отказ от екстрадиция и поне пускането му под домашен арест.
Това обаче също носи рискове. През 2023 г. издирваният от Америка руснак Артьом Ус, обвинен в нарушаване на петролното ембарго срещу Венецуела, изненадващо успява да избяга от домашен арест край Милано точно след като съдът разрешава той да бъде екстрадиран.
"Кориере" коментира, че правителството в Италия би предпочело съдиите сами да решат въпроса с Абедини - или да станат "буфер" при евентуален гаф - за да не се налага политическа намеса, която би повлияла негативно на отношенията със САЩ.
Дотогава 29-годишната Чечилия Сала остава заложник в ръцете на иранския ислямистки режим.
Последният репортаж на Чечилия Сала - италианската журналистка, арестувана в Иран
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: