Управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев отпада от кандидатите, които Конституцията позволява да бъдат наначени за служебен премиер.
Този извод можем да направим от думите му след срещата с президента Румен Радев, където гуверньорът на централната банка е заявил позицията си, че не е добра идея да се банката да се въвлича в политическия процес.
Едната от причините е, че според него : "това ще хвърли политическа сянка върху институцията и то за дълъг период от време".
Освен това, според него, има и редица правни пречки той или подуправители на БНБ да стават служебен премиери.
"Има колизия с националното законодателство, която е очевидна, но това, за което малко се говори, е, че има колизия с европейското законодателство. Управителят на БНБ и неговата роля са изрично дефинирани в договора за функционирането на ЕС, включително в устава на Европейската централна банка (ЕЦБ). Те са много експлицитни в това отношение - че не могат да се съвместяват тези длъжности,“ каза още Димитър Радев и допълни, че е член на генералния съвет на Европейската централна банка.
„Етичният кодекс там изрично посочва, че управителят трябва да избягва каквото и да е участие в политическия процес и също така да прави опити да взема публични позиции извън тази на управител,“ коментира Радев..
Веднага, след като „Има такъв народ“ върнаха третия мандат, президентът насрочи срещи с възможните служебни премиери, които последните промени в Конституцията позволяват.
Досега президентът проведе срещи с председателя на Народното събрание Росен Желязков и председателя на Сметната палата Димитър Главчев. И двамата предпочетоха да не говорят пред медиите за резултата от разговорите.
Малко по-рано Бойко Борисов призова изрично Румен Радев да не номинира Желязков и Главчев, за да не създава предпоставки за обвинения срещу ГЕРБ в манипулация на изборния процес.
Премиер по "домовата книга": Как НС създаде 10 нови проблема, за да реши един
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: