Инфлуенсъри на ГЕРБ завъртяха името на Мария Габриел като евентуален премиер

"Умен, красив, образован, интелигентен" - така Бойко Борисов описа бъдещия кандидат-премиер на ГЕРБ, чието име реши да запази в тайна поне до сряда.

Почти едновременно, "24 часа", "Епицентър" и ПИК разпознаха в описанието Мария Габриел (българския еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж), като се позовават на свои източници в ГЕРБ.

Малко по-късно следобяд bTV също лансира тази версия през "няколко независими източника в партията".

Интересното е, че Мария Габриел се намира в София точно в момента, в който медиите лансираха името ѝ за предполагаем кандидат за министър-председател с първия мандат.

Ако може да се търсят улики в думите на Борисов, профилът вероятно ще е близък до този на Габриел.

След поредния си катастрофален очерк за състоянието на България в периода, в който ГЕРБ не е на власт, Борисов няколко пъти подчерта специално, че външният облик на държавата e тежко уязвен.

Първите задачи, които той "разписа" пред евентуален нов кабинет бяха "да се тури ред в хаоса, да заработят еврофондовете и Планът за възстановяване, процедурите по Шенген и еврозоната да тръгнат".

Дали Мария Габриел е човекът, който "може да изведе икономиката, индустрията и модернизацията" напред, е по-спорна тема. Дали наистина ще има решаваща роля при избора на министри, както лидерът на партията твърди - също.

Изборът е "това, което българите очакват в точния момент".

Във всеки случай, според Борисов ГЕРБ "прави жертва" с опита си да събере подкрепа за управление с първия мандат, повече от месец след изборите - включително като остави вакантни всички министерски кресла.

Ако Мария Габриел действително бъде предложена за премиер, тя ще е третият представител на ГЕРБ, който в последните 2 години ще получи мандат от Румен Радев след Даниел Митов и проф. Никола Габровски.

В момента Габриел е еврокомисар по иновациите, науката и културата в комисията "Фон дер Лайен". Мандатът ѝ така или иначе изтича в средата на 2024.

Политическият ѝ опит е изцяло свързан с ГЕРБ. Още през 2008-2009 г. е сътрудник на първите избрани евродепутати от партията, а през 2009 г. сама става член на Европейския парламент от листата на ГЕРБ.

Паралелно с това, тя изгражда и позиции в Европейската народна партия - партийното семейство на ГЕРБ в ЕС. През 2012 г. е избрана за вицепрезидент на ЕНП-Жени, в същата година сключва брак и с Франсоа Габриел, който е сътрудник на председателя на ЕНП в Европарламента Жозеф Дол.

От 2019 г. насам Мария Габриел е и вицепрезидент на ЕНП, чийто лидер е Манфред Вебер - един от най-изявените поддръжници на Бойко Борисов в Брюксел.

За първи път тя стана член на Европейската комисия през 2017 г. - около година след внезапната оставка на Кристалина Георгиева (отново предложена от кабинет на ГЕРБ). За разлика от Георгиева - Габриел не получи вицепрезидентски ресор "Бюджет", а "Дигитална икономика и образование", за да завърши вече преполовения мандат.

Политолог по образование, Габриел е човек с достатъчно голям стаж в европейските институции, но за близо 15 години остава слабо разпознаваема фигура в българското политическо пространство. През 2022-2023 тя посещаваше няколко университети и училища в страната - включително участва при откриването на INSAIT в София - но рядко появата ѝ в България се превръща в новина.

През декември 2020 г. Politico оцени първата ѝ година като еврокомисар с коментар, че е била "старателна и незабележима" - с успешна кампания за увеличаване на бюджета за ресора ѝ, но без да привлече внимание към стратегическите си предложения.

Най-негативният момент в политическата ѝ кариера беше въвличането в скандала "Апартаментгейт" през 2019 г., когато стана ясно, че тя е ползвала 128 кв.м. апартамент на общинската фирма "Софийски имоти" при символичен наем в продължение на две години и половина.

Габриел твърдеше, че имотът е бил недовършен и го използвала само за да "стокира част от нещата" си. През 2019 г. КПКОНПИ реши, че няма повод да я проверява за конфликт на интереси, тъй като в спорния период тя е била член на ЕП, но не подлежала на контрол по действащия към онзи момент български закон.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

СГС разрешни издаване на европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев (Обновена)

Бившият директор на ББР беше обявен за издирване в страната в края на август

15:01 - 26.11.2024
Изключи телефона, включи Коледа

Над 40% от българите прекарват повече от 4 часа дневно на мобилни устройства

Пълноценното общуване с близките е основен мотиватор за намаляване на екранното време

13:26 - 26.11.2024
Кино и сериали

"Wicked" счупи рекорди и оглави боксофисите по света, но не и в България

Филмът "Wicked" (Злосторница) се превърна в хит в световния боксофис

13:10 - 26.11.2024
Важно днес

Борисов вече не иска да е премиер и е готов да върне първия мандат

Лидерът на ГЕРБ обвини ПП-ДБ за ситуацията. ГЕРБ защитава избора на Сарафов за главен прокурор

12:08 - 26.11.2024
Важно днес

Европрокуратурата обвини български бизнесмен в измама за 19,2 милиона евро

Предприемачът кандидатствал да продава земеделски машини в Конго

11:54 - 26.11.2024