Венеция се опитва да ограничи прекомерния туризъм с нови мерки.
В града на каналите ще бъдат забранени мегафоните, както и туристическите групи над 25 души, в опит да облекчи въздействието на масовия туризъм върху италианския град.
Новите правила ще влязат в сила от юни, се казва в изявление на града. Използването на високоговорители е забранено, тъй като те могат да "създадат объркване и смущения", се добавя в него.
Свръх туризмът е широко признат за неотложен проблем за града на канала, едно от най-посещаваните места в Европа.
Мерките са "насочени към подобряване на управлението на групи, организирани в историческия център" на живописния град.
Венеция стана първият град в света, който въведе входна такса за посетителите си.
Така всеки, който реши да посети италианския град за един ден, трябва да плати между между €3 до €10 – в зависимост от натовареността на туристическия сезон.
Таксата ще се дължи само от туристите, които не нощуват във Венеция. Идеята на въвеждането на тази мярка е да се ограничат посетителите, които просто преминават през града, без да носят особени приходи за местния бизнес.
Италианският град е постоянно пренаселен от години, като гостите му генерират значително количество боклук и натоварват тесните улици.
ЮНЕСКО препоръча една от най-популярните туристически дестинации в Италия да бъде добавена към Списъка на световното наследство в опасност.
Според доклад на организацията на ООН Венеция е изложен на риск от "необратими" щети, причинени от прекомерния туризъм, презастрояването и покачването на морското равнище вследствие на климатичните промени. Агенцията си поставя за цел да насърчи по-доброто опазване на обекта за в бъдеще.
Венеция е едно от 1157-те места, които понастоящем са обявени за обекти на световното културно наследство и които имат "изключителна универсална стойност" поради своите културни или природни дадености. Градът е известен като "La Serenissima", което в превод означава "много спокоен" - но това прозвище вече не е подходящо.
Докладът на ЮНЕСКО обвинява италианските власти в "липса на стратегическа визия" за решаване на проблемите, пред които е изправен един от най-живописните италиански градове. Властите са критикувани, че не са успели да защитят историческия град и заобикалящата го лагуна.
Включването на Венеция в списъка на опасните места вече беше предложено от ЮНЕСКО преди две години, но в последния момент беше спряно поради някои спешни мерки, които италианското правителство предприе тогава. Една от тях беше решението да се забрани влизането на големи кораби - като круизните - в канала "Сан Марко", както и обещанието да се стартира амбициозен план за опазване на града.
Забраната за големите кораби към момента се спазва, въпреки че според ЮНЕСКО тя трябва да обхваща и други модели лодки, които силно замърсяват околната среда. Планът за спасяване и опазване на Венеция така и не е осъществен.
В доклада се казва, че властите, които трябва да ръководят извънредната ситуация в града, нямат стратегия за справяне със заплахите, пред които е изправен Венеция.
Една от тях е големият туристически поток - около 28 млн. туристи посещават мястото всяка година, а според ЮНЕСКО това води до все повече проекти за разширяване на градската среда, което от своя страна вреди на околността.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: