Триста души с маски и спазващи социална дистанция ръкопляскат, когато израелският музикант Авив Гефен се появява на сцената и започва да свири на пианото. В свят на пандемия подобно представление доскоро изглеждаше невъзможно, но Израел е световният отличник във ваксинационната кампания и нормалният живот се завръща.
„Тази вечер се случва чудо“, казва Гефен пред събралата се публика в залата в Тел Авив. Нейните врати обаче не са отворени за всички. Концертът е позволен само за притежателите на „зелен паспорт“, който доказва, че или си се ваксинирал срещу Covid-19, или си го преболедувал.
Представлението е един малък пример как ще изглежда животът навсякъде по света след пандемията. Правителствата в различните държави обмислят създаване на паспорти за ваксинирани, които ще им позволят да пътуват и да посещават различни събития в пост-пандемичната реалност. Но този режим също така разделя света на богати и бедни страни, на такива, които имат достъп до препаратите срещу коронавируса, и тези, които нямат възможност да имунизират голяма част от населението си.
„Зелените паспорти“ в Израел са най-ценната монета в пост-пандемичния свят, пише CS Monitor. Страната дори постигна споразумения с Гърция и Кипър, за да ги използва като вход при тях.
„Всеки, който откаже да се ваксинира и да помогне за постигането на колективен имунитет, ще бъде оставен на заден план“, каза здравният министър Юли Еделщайн в интервю за Associated Press. „Това е единственият начин да продължим напред към този момент“.
Над една трета от близо 9-милионното население на Израел вече е имунизирано с две дози от препарата на Pfizer/BioNTech, а половината граждани са получили поне по една доза. Оздравелите са около 750 хиляди, но епидемията все още не е стихнала.
За да отвори бизнеса и да опита да се върне към нормалния живот, страната създаде „зелените паспорти“, които могат да получат всички имунизирани или прекарали вируса. Те са валидни в продължение на шест месеца, считано от първата седмица след получаването на втората доза. Документът, който е под формата на QR-код, е вход за фитнеси, театри, хотели, концертни зали, магазини и синагоги, които отварят напълно врати от следващата седмица.
Децата също могат да получат „зелен паспорт“, ако са прекарали SARS-CoV-2, тъй като те не попадат сред възрастовата група за ваксинации. Всеки, който не притежава документа, няма достъп до изброените привилегии или трябва да се тества, за да докаже, че не е заразен.
„Хората няма как да живеят в новия свят без тези паспорти“, смята Еделщайн. „Трябва да се ваксинираме. Трябва“.
Препаратите срещу Covid обаче не са достъпни за всички по света, дали заради проблеми с доставките, или заради цената. В някои случаи, както в Израел, хората не желаят да се ваксинират поради религиозни причини.
„Със „зеления паспорт“ вратите пред вас просто се отварят. Може да посещавате ресторанти, да тренирате във фитнеса и да гледате представления в концертни зали или театри“, пише в едно от съобщенията на здравното министерство, публикувано на 21 февруари. Израел всячески се опитва да убеди населението да се имунизира, като вече излезе от шестседмичен локдаун.
„Как да получа паспорта? Като се ваксинирам сега“, пише още в сайта на ведомството. Това е много лесно в Израел – държава, която разполага с достатъчен брой дози, че да имунизира всеки над 16-годишна възраст. Правителството обаче е подложено на критики, тъй като отделя минимални количества от препаратите за палестинците на западния бряг.
Само за приятели: Израел споделя излишните си ваксини с подбрани държави
Премиерът Бенямин Нетаняху обяви, че ще изпраща ваксини на приятелски държави, които са преместили столиците си от Тел Авив в Йерусалим по примера на САЩ, и така ще им се отблагодари. Планът му беше спрян много бързо от главния прокурор, който се занимава с делото срещу Нетаняху за злоупотреба с власт.
Отново бе повдигнат въпроса кои държави не разполагат с достатъчно голям брой ваксини и как ще получат необходимите дози. Инициативата на Световната здравна организация COVAX се зае с това да достави количества на бедните страни, но 80% от всички 210 млн. дози са били получени от едва 10 държави.
„Един от основните човешки принципи е равенството и липсата на дискриминация“, казва един от директорите в СЗО Лоурънс Гостин. „В света има морална криза, защото държавите с високи доходи като Израел, САЩ или страните от ЕС могат свободно да достигнат до колективен имунитет до края на годината. Но много бедни държави няма да успеят да ваксинират населението си през следващите години. Наистина ли искаме да дадем приоритет на тези, които вече са привилегировани?“.
Това е въпрос, който се обсъжда от доста време и в Европейския съвет, като лидерите сближават позициите си за създаване на ваксинационен паспорт, който би позволил премахването на ограниченията при пътуване в блока за всички имунизирани.
Британското правителство все повече следи примера на Израел и обяви, че обмисля да въведе „някакъв тип Covid-сертификат“, който да действа по подобен начин като в азиатската страна. Премиерът Борис Джонсън все пак отбеляза, че „не можем да дискриминираме хората, които, поради някаква причина, не са си поставили доза от ваксината“.
Големите предизвикателства са морални, социални и политически. Основният въпрос е как да се намери баланс между фундаменталните права на гражданите и ползите за обществото.
Прочетете още:
Ювал Ноа Харари: Три урока за бъдещето след годината на Covid-19
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: