България очаква положително становище за влизане в Еврозоната в средата на следващата година, а целевата дата за въвеждане на единната европейска валута остава 1 януари 2025 година.
Това стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев по време на форума Powers Summit.
„От гледна точка на законодателство вече сме напълно в еврозоната. Остава само Законът за БНБ, който в последните дни на септември беше одобрен от Европейската централна банка, но той е технически, така че там по-скоро е въпрос на парламентарно време“, каза Василев.
България отговаря на изискванията на Еврозоната за дълг и дефицит и остава единствено да покрие критерия за инфлация.
Финансовият министър допълни, че България на практика е в Еврозоната, тъй като валутният курс на лева е фиксиран към еврото и не се променя, а лихвените проценти са директно следствие от монетарната политика на ЕЦБ.
„Над 60% от търговията ни е с Европа, тоест там сме много силно свързани с еврото. Ако искате да си купите апартамент, обикновено Ви казват цената в евро, а не в лева. На много места вече на касовите бележки пише и в евро, и в лева. Така започват много хора да се докосват до това реално какво ще се случи“, обясни Асен Василев и допълни, че има хора, които се притесняват от въвеждането на еврото, защото ги плашат, че цените ще се увеличат.
„В момента опитите някой да ни сплаши са първо безпочвени и второ, хората претръпнаха и виждат, че това не е истина“, заяви Асен Василев.
Проектобюджетът за 2024 година бъде готов към края на седмицата.
Очкава се 3% реален икономически ръст през 2024 г.
Прогнозираната инфлацията е около 4,8%, като е вероятно тя да е по-ниска и близо до 4%. Очаква се бюджетният дефицит да е на ниво от 3% от БВП.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: