Дебатите: Народното събрание обсъжда вота на недоверие в условията на протести (част 1) Снимка: © Getty Images

Можете да следите втората част на дебатите в новия ни live blog. Какво се случи през последните два часа и половина:

- Кирил Ананиев (ГЕРБ) обвини правителството в "надценен икономически растеж, подценена инфлация, висок бюджетен дефицит, огромен и заробващ бъдещите поколения държавен дълг, нереалистично понижаване на безработицата и още други неточни оценки на компонентите на макроикономическото планиране"

- Асен Василев обвини ГЕРБ в "нескопосани мотиви" срещу финансовата му политика и саркастично описа икономическата философия на партията на Бойко Борисов с думите "Да го д***т бедните".

- Любомир Каримански (ИТН) разкритикува кабинета, че не е изпълнил част от обещанията си в коалиционното споразумение, с което даде сигнал за намеренията на партията му да гласува "за" вота на недоверие - Калина Константинова, Божидар Божанов и Даниел Лорер поотделно отхърлиха някои от обвиненията му в бездействие

- Иво Атанасов (независим, екс-ИТН) разкри, че двама от експертите на ИТН, работили по социалните политики при разработването на коалиционното споразумение, вече са напуснали партията на Слави Трифонов, а ръководството не е поставяло въпроса защо техните предолжения не се изпълняват.За сметка на това е проявявало по-силен интерес към бюджетите на МРРБ (на Гроздан Караджов) и Министерството на икономиката (на Александър Николов).

13:30 ч. - Атанас Атанасов разпусна депутатите в 20-минутна почивка, за да се "подготвят за следващите изказвания"

13:20 - Деница Сачева обвини ПП в пренебрегване на фискалната стабилност и попита откъде ще дойдат парите за пенсиите

Бившият социален министър на ГЕРБ отрече обвиненията на Асен Василев, че старите управляващи не искали да се увеличават пенсиите, но посочи, че винаги са искали да се спазва финасовата стабилност и попита вицепремиера откъде ще дойдат парите за вдигането на пенсиите в следващите 2 години.

Василев направи кратка равносметка на социалната политика на ГЕРБ от 2009 до 2021 - от 136 лв. минимална заплата при първия кабинет Борисов тя се видга на 300 лв. при излизането му от власт (разлика - 164 лв. за 12 г.)

"Сега минималната пенсия се увеличава на 467 лв., или 167 лв. увеличение за 12 месеца. За 12 години вие не успяхте да направите това, което нашите некадърни правителства направиха за 12 месеца. Откъде ще дойдат парите? Делът на пенсиите от БВП с предвидените увеличения е 10,4%. Средният дял на пенсиите в ЕС е 12,7%. Въпреки увеличенията ние не можем да постигнем средния европейски дял и да дадем на пенсионерите това, което са изработили и заслужават. Причината за това? Няма как за една година да се наваксат 12 пропуснати години", отговори той

13:05 ч. - ГЕРБ извади бившия шеф на Агенцията по инвестиции Десислава Трифонова, за да атакува липсата на инвестиции при новото управление

Трифонова беше отстранена от поста си със скандал по време на служебния кабинет заради липсата на привлчени инвестиции. Сега тя критикува Лорер за това, че за шест месеца сертифицирането на инвестиции е спаднало с над 80% от нивото при нейното управление и са насърчени две чуждестранни компании. От "наследени" внесени заявления за инвестиции за 2,1 млрд. лева, а до момента "1,6 от тях не са сертифицирани въобще".

Даниел Лорер обвини Трифонова за изнасяне на неверни данни: От месец март, когато започнахме сертифицирането предвид промените в Закона за насърчаване на инвестициите, сме насърчили не 2, а 8 компании за 150 млн. лв. с 1300 работни места.

Насърчаването е малка част от инвестициите, които влизат в България, каза още той. От началото на управлението има обявени инвестиции за над 400 милиона лева, каза още той. Лорер обвини ГЕРБ за оставянето на Агенцията за инвестиции в "окаяно състояние". В момента тя работи по възможности за инвестиции за над 1,4 млрд. лв. каза още той.

12:55 ч. - Иво Атанасов (екс-ИТН) призова Любомир Каримански да потвърди дали Тошко Йорданов е казал: "Ако парите не се дадат на нашите министри в МРРБ и Министерството на енергетиката, ние сваляме правителството"

Доскорошният депутат от ИТН Иво Атанасов обвини Тошко Йорданов за това, че е наредил "сваляне на правителството" по време на вътрешни заседания на групата, когато председателят на Комисията по бюджет в НС Любомир Каримански е изпращан да защитава позициите на партията за бюджета.

Атанасов посочи, че високо уважава Каримански, но критиките му по неизпълнението на финансовите обещания в коалиционното споразумение никога не са поставяни на обсъждане в ИТН.

На репликите от място на Йорданов, че Атанасов вече не е член на ИТН, той реагира: "До преди три дена съм бил, а и с теб не разговарям".

"Единственият човек, който е поставял въпроса за неспазване на коалиционното споразумение по предложенията на Теди и Цецо в социалната политика, бях аз. Тогава този, който се обажда (имаше предвид Тошко Йорданов, б.р.), каза, че не трябва да се поставят тези въпроси. Тези хора вече не са част от нашата партия", каза Атанасов.

По всяка вероятност той има предвид Теодора Пенева и Цветан Предов, които заедно с Мика Зайкова бяха представителите на ИТН по време на коалиционните преговори през ноември 2021.

Тошко Йорданов взе думата, за да каже, че не е заплашвал да сваля правителството, а е казал, че ако няма разбирателство, този бюджет ще мине трудно.

Реакцията на Каримански: Всеки е длъжен да следи коалиционното споразумение, няма нужда да се напомня. Нямаше коментар по призива на Атанасов.

12:40 ч. - Калина Константинова: "Г-н Каримански, не се ядосвайте толкова много, има изпълнени неща, сега ще останете много доволен"...

Вицепремиерът обяви, че в администрацията вече работи пилотно звено за споделени услуги в сферата на човешките ресурси, в което 12 души обслужват администрация от над 1100 служители. До август ще има още една такава служба за споделени счетоводни услуги, която ще замени над 40 отделни звена в държавната администрация.

Подготвя се и план за преструктуриране на администрацията в Министерски съвет, като се очаква да се съкратят повече от 15% ненужни щатни бройки.

Божидар Божанов също посочи, че в следващите 2 дни ще се качат за обществено обсъждане подготвените промени в закона за обществените поръчки, които са предназначени за повече прозрачност при възлагането им.

12:30 ч. Любомир Каримански от ИТН подкрепи мотивите от вота на недоверие срещу кабинета "Петков", като го обвини в неизпълнение на коалиционното споразумение.

Част от причините, заради които Каримански е недоволен, са неизпълнени обещания от миналия декември:

- изработване на план за капиталова подкрепа на българския бизнес с грантови схеми за подкрепа в сферата на производството и услугите

- активна работа с общините за изработване на модел за фискална децентрализация, готов за въвеждане с Бюджет 2023

- заседания на междуинституционален съвет за инфлационните процеси и въвеждането на еврото в страната минимум веднъж на три месеца

- прозрачност и проследимост на критериите за обществените поръчки

- анализ за възможностите за съкращаване на администрацията с 15%

- анализ на ползите и рисковете от въвеждането на еврото, направен от МФ и БНБ

- премахване на "100 пречки за 100 дни", и др.

12:10 ч. Асен Василев срещу "нескопосаните мотиви за вота" на ГЕРБ - "Чувам само популистки лозунги и икономическа философия, която може да се обобщи с едно изречение - "Да го д***т бедните"

Вицепремиерът Асен Василев разбуни духовете по време на дебатите за вота на недоверие, като обвини ГЕРБ в "нескопосани мотиви" срещу финансовата му политика и саркастично описа икономическата философия на партията на Бойко Борисов с думите "Да го д***т бедните".

"Знам, че е политически удобно да се говорят глупости, но ако искаме да имаме икономически дебат за това как по-добре да се управлява кризата, ние сме отворени във всеки един момент за този дебат. Това, което аз чувам, не е предложение как по-добре да се управлява кризата и как хората, които са най-силно ударени от инфлацията, да бъдат защитени. Това, което чувам, са популистки лозунги и икономическа философия, която е "Да го д***т бедните".

Асен Василев: Икономическата философия на ГЕРБ е "Да го д***т бедните"

11:50 ч. - Венеция Ангова vs. Станислав Балабанов - има ли място за младите българи в България

Депутатката от "Продължаваме промяната" прочете доста емоционална реч за причините, поради които младите българи предпочитат да живеят в чужбина, вместо да остават в България, като даваше лични примери от историята на семейството си и използва тази тема за основа на защитата ѝ за политиката, провеждана от кабинета.

Речта ѝ явно не трогна Станислав Балабанов, който излезе на трибуната, за да "успокои" Ангова да не се притеснява за своето бъдеще като млада българка, защото тя и мъжът ѝ били "назначени" за депутати в Народното събрание.

"Отчаянието явно е толкова силно, че когато няма какво друго да се атакува, се атакува личността", беше отговорът ѝ.

11:47 ч. - Никола Минчев: Досега нито един вот на недоверие не е бил успешен, но този път може да има прецедент

"Какво ще се случи, ако вотът е успешен? Добре ли е да хвърлим държавата си в политическа криза в момент, в който на по-малко от 1000 км от нас се води война? Дали ще е полезно да хвърлим държавата в поредни парламентарни избори със съмнителен потенциал да създат мнозинство? Ще бъде ли отговорно да оставим държавата без работещ парламент, когато въвеждането на Плана за възстановяване изисква реформи", попита Минчев.

11:46 ч. Тошко Йорданов реши да иронизира Кирил Петков с аплодисменти на крака

11:30 ч. Кирил Петков обвини ГЕРБ в изопачаване на икономическите показатели

Петков се позова на две от критиките в мотивите за вота - "увеличението на износа е само номинално заради инфлацията" и "растежът за първото тримесечие според НСИ е 4%, а не 4,5% и дадоха сигнал, че икономическият срив реално е започнал".

"Какво означава това - има български фирми, които са успели да изнесат продукцията си на високи цени на външните пазари. Това може да се случи по две причини - по-висока добавена стойност, а втората е инфлация на външните пазари. Но не можеда бъде на база на инфлация в България - това не може да е икономически аргумент. Какъв икономически срив, когато говорим за растеж. Същото нещо може да се каже и по следния начин: България имаше по-голям растеж през първото тримесечие от Германия, която растя с 3,7%", коментира той.

Петков посочи, че за последните 6 месеца цената на петрола се е повишила с над 50%, а на газа за последната година - трикратно. Той не се съгласи и с критиките срещу управлението на дълга, като цитира данни на Евростат, според които България е с най-нисък дял на дълга спрямо БВП след Естония и Люксембург.

Кирил Петков обяви, че реалната причина за вота не са финансите и икономиката, а "други резултати на правителството", като направи препратка към разследването за лабораторията на "Капитан Андреево".

"За 10 години 7 министри не видяха, че човек с името Размиг Чакърян реално е приватизирал входната точка между Азия и Европа", каза той и продължи с изброяването на закриването на Спецправосъдието, оставката на Сотир Цацаров от КПКОНПИ, искането за предсрочно освобождаване на Иван Гешев като главен прокурор.

"Това правителство няма да разреши да се краде от българския данъкоплатец. И тези, които са го правили по-рано, рано или късно ще стигнат до правосъдие", каза той. "В депутатската ви клетва не се споменава нито за г-н Трифонов, нито за г-н Доган, нито за г-жа Митрофанова"".

11:20 ч. Последният финансов министър на кабинета "Борисов 3" Кирил Ананиев представя мотивите за вота на недоверие

"Макар че кабинетът заслужава да му се поиска вот на недоверие заради цялостната политика, ние решихме да го поискаме заради най-големия му провал - неадекватната финансово-икономическа политика", каза Ананиев.

"Има надценен икономически растеж, подценена инфлация, висок бюджетен дефицит, огромен и заробващ бъдещите поколения държавен дълг, нереалистично понижаване на безработицата и още други неточни оценки на компонентите на макроикономическото планиране", каза още той, като обвини икономическият екип на кабинета в липса на "компетентността да ни разберете".

11:15 ч. Станислав Балабанов (ИТН) "подгря" вота на недоверие, който ГЕРБ поиска

Депутатът от ИТН направи пълномащабна критика на действията на правителството на Кирил Петков - от съдебната реформа и ареста на Бойко Борисов, до това, че "България е с най-висока корупция в ЕС според "Прозрачност без граници" (което се регистрира всяка година, откакто България е член на ЕС), и до назначенията на "семейни кръгове, които разпределят властта помежду си".

Балабанов обяви, че "доказателствата за национално предателство за темата Северна Македония са налице" и обяви Кирил Петков за "архитект" на т.нар. френско предложение, което отхвърли като недостойно.

Накрая депутатът се обърна към петимата си бивши колеги от ИТН, които предпочетоха да се отцепят от групата и да подкрепят кабинета: "Тези, които стоят на послендия ред, не продадоха Слави Трифонов или мен, те предодаха България".

Изявлението му беше последвано от кратка реплика на Александър Симов: "Г-н председател, моля да правите забележка, когато от тази трибуна излезе депутат, който си мисли, че това е студиото на "Седем осми" и ни занимава с моралистични есета по цялата международна и национална политика. Тук не е телевизионно студио".

11:00 ч. - Дебатите за вота на недоверие започват

195 души се регистрираха в пленарната зала, Кирил Петков и министрите от кабинета също са по местата си.

Председателят Мирослав Иванов призова всички депутати да дадат "добър пример, като покажем, че демокрацията е жива, че духът на парламентаризма в България е жив".

"Нека проявим взаимно уважение въпреки идейните си различия. Нека аргументите да победят политиканстването", каза Иванов. "Нека да докажем, че в тази зала има достойни и почтени хора".

Той предупреди, че в случаи на непристойно поведение или опити за физически спречквания ще се възползва от правото си да налага наказания - включително с отстраняване от правото за участие в пленарна зала за три заседания, което включва и гласуването по вота на недоверие.

"Надявам се, че днес няма да има депутат, лишени от правото на глас в предстоящите важни пленарни заседания", каза Иванов


Дебатите по вота на недоверие, внесен от ГЕРБ, ще започнат днес, 21 юни, в 11 часа. Гласуването на самия вот ще е най-малко 24 часа след края им и се очаква да бъде най-рано в сряда следобед, но по-вероятно - в четвъртък сутринта.

За да бъде успешен вотът, са необходими 121 гласа срещу кабинета на Кирил Петков.

Така 6 месеца след клетвата, кабинетът на Кирил Петков е изправен пред най-сложната парламентарна ситуация, която ще е решаваща за бъдещето му.

Или правителството на "Продължаваме промяната" ще влезе в историята с рекордно бърза загуба на доверие на фона на кабинетите, формирани след 1989 г., или ще оцелее на ръба на пропастта, която "Има такъв народ" разтвори.

Ако се повтори ситуацията от 16 юни, когато ИТН успя да обедини общо 125 гласа и отстрани Никола Минчев като председател на 47 НС, Кирил Петков ще трябва да подаде оставка.

Поне един депутат от групата на ИТН вече смени волята си - в края на миналата седмица, Кирил Симеонов обяви, че е гласувал за свалянето на Никола Минчев, но това е било решение против съвестта му.

Партиите от управлението - "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България", имат общо 109 депутати, плюс шестимата бивши депутати на Слави Трифонов, правят 115 гласа срещу оставката на кабинета "Петков".

Ако Народното събрание все пак отхвърли вота на недоверие, ново предложение за сваляне на правителството на същото основание не може да се прави в следващите 6 месеца.

Ако вотът на недоверие обаче е успешен, министрите ще подадат оставка, но ще продължат да изпълняват задълженията си до избора на ново правителство в рамките на настоящия парламент или до назначаването на служебен кабинет от президента Румен Радев.

По Конституция президентът трябва да връчи мандата отново на "Продължаваме промяната", за да опитат да направят ново правителството, като най-голяма парламентарна сила. Ако не успеят, след тях на ред ще са ГЕРБ, третият мандат се връчва по избор от президента.

Процедурата може да отнеме от десетина дни до около месец в зависимост от това колко бързо държавният глава възлага поредния опит за съставяне на кабинет и колко бързо получава обратно връчените мандати.

Няколко протеста ще има днес около Народното събрание. Столичната община обяви, че общо 11 уведомления за протести и демонстрации в района на парламента са подадени за периода от 21 до 23 юни.

Министерството на вътрешните работи още вчера обяви, че предприема мерки по постъпили сигнали за публикации в социалните мрежи, които призовават към ескалация на напрежението по време на планираните за тази седмица протести. Това става ясно в прессъобщение от институцията.

От МВР посочват, че целта е "незабавното установяване на лица, които призовават към противоправни действия". Проверки ще има в цялата страна.

Ето и до момента заявените протести:

Националистическото движение „Хан Кубрат” организира протест пред Народното събрание заради позицията на България за Република Северна Македония, срещу инфлацията и скока на цените на горивата и електроенергията. Протестът започва в 11:00 часа в пространството между Народното събрание и катедралата „Свети Александър Невски”.

От 12:00 часа ВМРО организира протест под надслов „Не предавай Македония”. Сутринта няколко човека от партията, водени от Ангел Джамбазки, се събраха пред дома на премиера Кирил Петков, защото искали да им обясни позицията за Македония.

В 17:00 часа пред парламента е организиран митинг на партия „Възраждане” с искане за оставка на правителството и свикване на предсрочни парламентарни избори.

От 18:30 в района между "Свети Александър Невски" и служебния вход на парламента ще има демонстрация в подкрепа на правителството.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024