Христо Иванов обвини Пеевски, че се опитва "да въвлече всички в скандал" (обновена) Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Втори ден Делян Пеевски продължава с атаката си срещу Христо Иванов, като в петък директно заяви, че това е "човекът, който тласка България към избори".

Преди това председателят на парламентарната група на ДПС обвини съпредседателя на "Демократична България", че е търсил неговата подкрепа за "делкането" (по думите му) на ключови държавни постове, включително на главния прокурор.

"Човекът, който тласка България към избори, се казва Христо Иванов. Защото той живее с изключително големи комплекси [...], а когато имаш големи комплекси, искаш да си имаш нова партийка. Затова е нуждата от избори," каза Пеевски.

"Teхнологията на това, което г-н Пеевски прави, е проста: той се опитва да въвлече всички в един отвратителен кален скандал," отговори на нападките Христо Иванов.

По думите му те са защото Пеевски не не може да приеме, че трябва да има ясна договорка за това как ще се носи отговорността за разпределението на кадровите решения в управлението оттук-нататък.

Словесната атака на Пеевски, започнала преди ден с думите “Христо Иванов пи мазно турско кафе в моя кабинет и седеше в скута ми, докато се случиха промените в Конституцията”, се случва докато ГЕРБ и ПП-ДБ все още обсъждат как да се продължи управлението след края на 9-месечния първи период и предстоящата ротация в кабинета "Денков - Габриел".

И от двете страни вече обявиха, че ако разногласията между тях не бъдат изчистени, може да се отиде на предсрочни избори през юни заедно с тези за Европейски парламент.

Повод за атаките стана меморандум с принципите за бъдещото управление, който ПП-ДБ предложиха на ГЕРБ, но и Бойко Борисов, и Мария Габриел отхвърлиха. Според Пеевски въпросният документ също бил написан от Христо Иванов, а останалите са се подвели по него, продължи Пеевски.

По думите му целта на Христо Иванов било обединението на "Продължаваме промяната" и "Демократична България", на което след това да стане лидер.

Пеевски директно обяви и че сегашното правителство съществува благодарение на подкрепата на ДПС.

"Тази подкрепа не само математически сбор. Ясно е, че ако и трите партии не подкрпеят това мнзоинство, то няма как да го бъде,” обясни той.

ПП-ДБ предлагат на ГЕРБ да подпишат меморандум или да се отиде на избори "две в едно"

Важно днес

Пентагонът отряза напълно достъпа на журналисти до пресцентъра си

Пресофисът се превръща в място за писане на речи за Пийт Хегсет

07:59 - 02.06.2026
Важно днес

Порои и риск от градушки в почти цяла България

Жълт код за интензивни валежи е обявен в почти цялата страна

07:30 - 02.06.2026
Спорт

България загуби, а треньорът си пожела: Дано с играта си сме запалили децата

Мачът се игра пред малко над 2000 души

21:40 - 01.06.2026
Важно днес

Росен Христов щеще да търси политическо убежище в Европа - намери в ДКК

Като служебен министър на енергетиката Христов подписа договора с "Боташ"

20:33 - 01.06.2026
Живот

ASAP Rocky идва за първи път в България на 9 октомври

Концертът е част от световното турне на рапъра

19:10 - 01.06.2026
Политика

Роди ме, мамо, в прогресивна България, па ме хвърли за смет

В партията на Румен Радев май имат нужда от езиков курс, освен от магистратура по финанси

19:00 - 01.06.2026
Важно днес

Кабинетът на Радев върна Иванка Динева в „Медицински надзор“

Досегашният директор д-р Атанас Атанасов е освободен от длъжност

18:24 - 01.06.2026
Важно днес

Американски военни хеликоптери ще прелетят над България

На 2 и 3 юни вертолетите ще се прехвърлят от Гърция към Румъния

18:08 - 01.06.2026
Важно днес

ГДБОП откри над 250 кг марихуана и хеликоптер при акция край Ямбол

Хванатите наркотици са на стойност над 2 млн. евро

16:23 - 01.06.2026