На 29 октомври 2023 г. ще гласуваме на редовни местни избори, които ще определят бъдещето на властта по места за следващите четири години.

След последните решени на ЦИК този път избирателите ще могат да гласуват само с хартиена бюлетина.

Бюлетините, в които те ще трябва да подадат гласа си в неделя, са повече от тези на парламентарните избори:

  • за общински съветници,
  • за кмет на община,
  • за кмет на район
  • и за кмет на кметство.

"Булевард България" събра на едно място всичко, което трябва да знаем за начина, по който протича изборният ден - как се гласува с хартиените бюлетини, как се отбелязва преференциален вот за кандидат от избраната листа за общински съвет, как да открием избирателната секция, в която трябва да гласуваме, как гласуват хората с увреждания, до колко часа можем да пуснем бюлетина и още куп други въпроси и отговори, които ще са полезни за вота.

Кой има право да гласува на местните избори?

Съгласно Изборния кодекс на местните избори право на глас имат всички български граждани, навършили 18-годишна възраст към деня на изборите, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание "лишаване от свобода".

Тъй като вотът е за местни власти, избирателят може да гласува само в населеното място, където е постоянният му адрес - този, записан в личната му карта, или където е регистриран по настоящ адрес. (Кой може да гласува по настоящ адрес - виж по-долу).

За какво гласуваме на местните избори?

Можем да гласуваме за общински съветници, както и за кмет на общината, районен кмет и/или кмет на кметството в зависимост от местоживеенето (вашата постоянна или настояща адресна регистрация). Гражданите имат право на един глас за всяка от тези листи, които са различни и се отнасят за избора на кандидати на различни длъжности.

Как се гласува за Общински съвет?

Бюлетината за избор на общински съветници е отделна от тази за кмет. Всяка партия или коалиция има по 1 листа в община. Това уточнение важи за София, която на парламентарни избори е разделена на 3 избирателни района, всеки от които излъчва свои депутати. На местни избори гражданите на цяла София излъчват заедно представителите си в Столичния общинския съвет.

Освен партии и коалиции, право да се кандидатират имат и независими претенденти за общински съвет.

По закон местните избори се провеждат в два тура, но вторият е само за кметските листи и то само ако никой от кандидатите не събере нужната подкрепа от над 50% от пуснатите бюлетини. Балотаж за избор на общински съветници няма.

Съставът на Общинския съвет в даденото населено място се избира окончателно още на 29 октомври.

Повече за гласуването за Общински съвет прочетете тук.

Как се гласува за кмет?

Бюлетини за кмет на община, кмет на район и кмет на кметство са различни и в тях има различни кандидати, тъй като това са различни длъжности.

Избори за районни кметове има само в София, Пловдив и Варна, тъй като те са единствените градове с районно делене.

Изборите за кмет на кметство има в населените места, които към датата на обнародване на указа за насрочване на изборите са с население над 100 души с постоянен адрес. Това означава, че не във всички села ще се гласува за кмет - там, където са регистрирани по-малко от 100 избиратели, избраният кмет на общината, към която е селото, ще назначи кметски наместници.

Повече за гласуването за кметове прочетете тук

Ще има ли балотаж?

За да бъде избран за кмет, кандидатът трябва да получи повече от 50% от вота на гласувалите в съответното населено място. Ако на първия тур никой от кандидатите не успее да събере нужната подкрепа, има втори тур - т.нар. балотаж. В него участие взимат само двамата претенденти с най-високи резултати от първото гласуване. Балотажът се провежда точно седмица след първия тур - сега датата е 5 ноември.

Какво ми трябва, за да гласувам?

Нужна е валидна лична карта, която се представя на място, или документ от МВР, че е подадено заявление за издаване на лична карта от съответния избирател. Службите на МВР за издаване на документи за самоличност работят извънредно по време на избори, така че с втория документ можете да се сдобиете и в почивните дни, ако срокът на валидност на личната ви карта е изтекъл.

Къде да гласувам?

Всеки български гражданин с избирателни права може да провери номера и адреса на избирателната секция, в която ще гласува на изборите. Това може да стане по следните начини:

  • Онлайн чрез справка в сайта на ГРАО. За целта трябва да посочите ЕГН, име, както и цифри от автоматично генериран код.
  • Като изпратите SMS на номер 18429 – номерът е един за всички мобилни оператори и съобщението е на цена от 0,25 лв. без ДДС. Ще получите обратен SMS с номера и адреса на своята секция.
  • Проверка може да се направи и на единния номер 0800 1 4726 - избира се безплатно от територията на страната.

Гласуването се извършва по постоянен адрес - този, който е записан в личната карта. Възможно е гласуване и по настоящ адрес, но за него трябва да имате подадено предварително заявление за вписване в избирателния списък на съответната администрация и това трябва да се е случило преди 14 октомври. Ако нямате такова заявление, можете да гласувате само по постоянен адрес.

Мога ли да гласувам по настоящ адрес?

На местните избори можете да гласувате по настоящ адрес, само ако до 14 октомври 2023 г. сте подали заявление за това в общината, в която сте регистриран по настоящ адрес. Заявления, подавани за предишни избори, не важат.

Допълнително условие за този вот е адресната регистрация на съответното място да е била направена поне шест месеца преди деня на вота - в случая 28 април.

Мога ли да гласувам от чужбина?

На местни избори няма избирателни секции в чужбина. При настоящ адрес извън страната българските граждани не могат да гласуват в местните избори дори. Това е т.нар. "принцип на уседналост".

До колко часа мога да гласувам?

На 29 октомври изборният ден ще започне в 7.00 ч. и ще завърши в 20.00 ч. Ако след този час пред секциите има чакащи, гласуването може да бъде удължено, но с максимум един час - до 21.00 ч.

Как се гласува с хартиена бюлетина?

На тези избори гласоподавателите могат да гласуват само сф отпечатани хартиени бюлетини. Преди да нанесете гласа си, погледнете дали бюлетината е чиста - няма следи от поставяне на знаци или други отличителни белези. След това се отправяте към мястото за гласуване.

С химикалка, пишеща задължително в син цвят, отбелязвате със знак "Х" или "V" предпочитан кандидат и/или общинска листа на партия или коалиция. За всеки избор има отделна хартиена бюлетина.

Знакът се поставя в рамките на квадратчето с номера на избрания кандидат, партия и/или коалиция. За общински съветници може да се гласува преференциално (виж по-долу).

След като направите това, сгънете бюлетината така, че вотът ви да е скрит, а специалното място за втори печат върху бюлетината да остане отгоре. Преди да пуснете бюлетината в урната, вторият печат трябва да бъде поставен от член на СИК и да бъде откъснат хартиеният отрязък от бюлетината, който се пуска в отделна непрозрачна кутия. Ако дори едно от условията не е изпълнено, рискувате вотът ви да бъде обявен за невалиден!

Мога ли да гласувам с преференция?

Избирателят има право да гласува с преференции в листата за общински съветници. За целта той трябва предварително да знае номера на кандидата, който иска да подкрепи в листата, която е избрал, и да го отбележи в бюлетината. Номерата на кандидатите за преференция са изписани в кръгчета в дясната страна на бюлетината и са от 100 нагоре.

При гласуване с хартиена бюлетина се поставя "X" или "V" в кръгчето от дясната страна на бюлетината, оставена за преференции.

За да размести партийната подредба в списъка с кандидати, даден претендент трябва да е получил лично предпочитание от повече от 7% от гражданите, които са гласували за партийната листа, от която той е част. Кандидатите с най-много преференции над този праг пренареждат листата, като на теория е възможно дори последният в нея да стане първи.

Какво става, ако гласувам с "Не подкрепям никого"?

Във всички бюлетини за местните избори има опция да се гласува с "Не подкрепям никого". Гласовете се броят само за избирателната активност и не влияят на крайното отчитане на вота.

Прочетете повече за ефекта на гласуването с "Не подкрепям никого" тук.

Как могат да гласуват хората с увреждания?

Хората с трайни увреждания, които не им позволяват да стигнат до избирателната си секция според адреса им, могат да направят това чрез подвижна избирателна кутия. Срокът за подаване на заявления за това изтече на 14 октомври и от тази опция могат да се възползват само хората, които вече са подали заявление.

Ако този срок се изпусне, избирателите с трайни увреждания могат да гласуват с подвижна избирателна кутия, но следва да са заявили желанието си до 5 дни преди изборния ден (до 23 октомври) и то при условие, че на територията на населеното им място има подвижна секционна избирателна комисия.

Аз съм студент. Мога ли да гласувам в населеното място, в което уча?

На тези избори студентите няма да могат да гласуват със студентска книжка. Техният вот може да бъде отчетен само в избирателна секция по техния постоянен или настоящ адрес съответно разпоредбите за останалите гласоподаватели.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Година по-късно - какво (не) се промени след масовите протести в Сърбия

Опозицията поведе битка срещу управляващите, но се разпадна само няколко месеца по-късно

14:39 - 03.05.2024
Живот

Супер лесни мини козуначени венци с бакпулвер

Приготвят се бързо и лесно, само с бакпулвер, а вкусът им е все толкова неустоим

11:53 - 03.05.2024
Важно днес

България се придвижи до топ 60 на класацията за свобода на медиите

Със сериозни критики към редакционната независимост

09:43 - 03.05.2024