Както на всички избори, и в бюлетините за кметове и общински съветници, с които ще гласуваме на 29 октомври, ще има опция за протестен вот.

Квадратчето "Не подкрепям никого" е последното в редицата и всеки избирател има право да го посочи, вместо предпочитан кандидат от партия, коалиция или независим такъв за постовете в общината за следващите 4 години.

Как вотът "не подкрепям никого" влияе на крайния резултат от изборите за местна власт?

Брои ли се за действителна бюлетина с отбелязан вот "не подкрепям никого"?

Краткият отговор е "Да".

Всяка бюлетина, в която е отбелязано смятаното за "протестно" квадратче в интегралната бюлетина, е действителна.

Това важи без значение дали избирателят гласува с хартия или на машина, дали става дума за избор на кмет или листа за общински съветници - по закон това е съвсем легитимен избор.

Ако гласуваме с хартиена бюлетина, има и още няколко изисквания, за да се признае вотът.

Изборът трябва да е посочен еднозначно със синя химикалка и знак X или V, в квадратчето пред опцията "не подкрепям никого", да са положени два печата от изборната комисия, да няма други знаци, изписани по бюлетината, да е откъснат краят ѝ, на който има числова контрола, и да е пусната в урната.

При машините последните усложнения ги няма - тя не допуска "произвеждане" на недействителен глас.

Преразпределя ли се протестният вот?

Тук отговорът е "Не".

Няма риск, ако гласуваме с "Не подкрепям никого", това да се окаже в подкрепа на някоя партия или кандидат.

Бюлетините с този вот се броят отделно от избирателните комисии при отчитане на изборния резултат и се описват отделно, гласи Изборният кодекс.

Единственото нещо, на което "протестното" гласуване наистина влияе, е на данните за общата избирателна активност в съответната община или кметство.

С други думи - човек е отишъл до урните в името на статистиката и неговият глас ще бъде отчетен в графата, която показва колко от избирателите са участвали във вота.

В случая с избора на кмет тази обща активност има някакво отношение към изчисленията дали ще има балотаж или не - за да се спечели кметски пост от първия път, то един от кандидатите трябва да е събрал поне 50% плюс 1 от действителните подадени гласове. А "не подкрепям никого" е действителен глас, макар да не е за никого.

С други думи - повече "не подкрепям никого" бюлетини водят до по-голяма вероятност да се наложи да се гласува и седмица по-късно на балотаж за кмет.

Има ли значение "Не подкрепям никого" при разпределяне на мандатите в Общинския съвет?

И тук отговорът е "Не".

Минималният праг от брой гласове за влизане в Общинския съвет не е фиксиран, както е на парламентарни избори (4%), а се изчислява на всеки избори като броят на действителните бюлетини се разделя на броя на общинските съветници в съответната община.

Тази бариера се нарича "общинска избирателна квота".

Макар "Не подкрепям никого" да са действителен глас, в Изборния кодекс изрично е уточнено, че тези гласове се изваждат от общия брой валидни бюлетини, когато се опреля нивото на бариерата.

Тоест протестният вот по никакъв начин не влияе на разпределението на мандатите в новия общински съвет между прескочилите прага партии, коалиции или независими кандидати.

Защо изобщо има квадратче "Не подкрепям никого"?

До 2016 г. подобна опция за гласуване не съществува в бюлетините на каквито и да било избори в България. Дотогава "протестният" вот по-често се появяваше под формата на изписани остроумни или нецензурни думи или картинки по бюлетините. Това ги правеше невалидни.

Квадратчето "Не подкрепям никого" се появява, когато по идея на парламентарните тогава партии ВМРО и НФСБ и с подкрепата на ГЕРБ в Изборния кодекс е записано, че гласуването става задължително за всички български граждани с избирателни права.

Първоначално бяха предвидени санкции срещу системно негласуващите, но Конституционният съд ги отмени.

Сега санкции няма, но на хартия вотът още се води задължение, а не право - по закон.

В този случай задължените да пуснат бюлетина граждани получават възможност да не подкрепят нито една партия, коалиция или кандидат и това да се зачете като легитимно упражняване на вот.

Една от целите на въвеждането на задължително гласуване беше повишаване на избирателната активност. От 2016 г. насам тя предимно спада.

Защо е важно да гласуваме за общински съвет и как става това?

Как се избира кмет и кога има балотаж?

Как да гласуваме с машина на местните избори на 29 октомври?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Руска атака в Харковска област, ранени са най-малко 8 деца

Ударите са били срещу град Дергачи, поразени са жилищни сгради

19:43 - 02.05.2024
Важно днес

Байдън след безредиците: Всеки има право да протестира, но не и да сее хаос

Президентът на САЩ заяви, че няма промяна на позицията му за войната в Близкия Изток

18:27 - 02.05.2024
Живот

Войната между TikTok и UMG приключи. Музиката на Адел, Дрейк и други артисти се връща в платформата

Музиката на най-големите изпълнители в света се завръщат в TikTok

17:35 - 02.05.2024
Важно днес

Макрон не изключи изпращане на войски в Украйна, ако Русия пробие фронтовите линии

Пред изданието "Economist" френският президент отново подкрепя идеята, че трябва да се обмисли изпращането на сухопътни войски в Украйна

15:10 - 02.05.2024