Комисията за журналистическа етика също порица БНТ заради снимката на Петков и Бориславова Снимка: © Getty Images

Комисията за журналистическа етика реагира на скандала около публикуваната от БНТ фотография на Кирил Петков и Лена Бориславова, като напомни на обществената медия един от основните принципи на Етичния кодекс на българските медии - за точността.

"Етичният кодекс на българските медии изисква точност при информирането на аудиторията с цел гарантиране на правото й на информация. Забраняват се практики, чрез които обществото може да бъде подведено. Публикуването на подвеждащи изображения е визуалният еквивалент на изфабрикувани сюжети в новинарството. Медиите носят отговорност зрителите да получават достоверна информация, включително от фотографиите в новините и актуалната публицистика", се казва в становище на комисията, оглавявана от експерта по медийно право проф. Нели Огнянова.

Спорната снимка на БНТ, която излезе през Facebook-профила на "По света и у нас", показваше бившия премиер и Лена Бориславова в перспектива, която можеше да създаде впечатление, че двамата се държат за ръка.

Именно тази интерпретация се разпространяваше през няколко онлайн медии и множество коментари в социалните мрежи, докато други телевизии все пак показаха записи от различна позиция, от които се вижда дистанцията между двамата.

На следващия ден СЕМ напомни на БНТ, че трябва да "отстоява високите професионални стандарти при изпълнение на обществената мисия" в кратко прессъобщение - малко след като председателят на съвета Соня Момчилова омаловажи случилото се в интервю за Петър Волгин.

Сега Комисията за журналистическа етика посочва, че коректното представяне на снимки и видеозаписи е отговорност на "всички заети в новинарството на всички етапи от процеса" - от фотографите, до редакторите.

В позицията се посочва, че фоторепортерите не трябва да предлагат снимки, които дори да не са манипулирани съдържат оптични илюзии, "или по друг начин създават възможност за подвеждане на аудиторията".

Редакциите не следва да публикуват фотографии, за които им е известно, че транслират съобщения, неотговарящи на истината, се казва още в становището.

"При съмнение - редакциите са длъжни да извършат обстоятелствена проверка на фактите, а ако вземат решение за публикуване на подобна фотография, следва да я поставят в подходящ контекст. Съобразяване с изискванията на професионалната етика трябва да е основен ориентир за редакциите. С особена сила изискванията за етична журналистика се отнасят за обществените медии", се казва в позицията на Комисията.

Комисията за журналистическа етика е структура към Националния съвет за журналистическа етика, който е създаден преди 17 г. с цел саморегулация на печатните и електронни медии в България. Тогава е приет и Етичният кодекс на българските медии, който е подписан и от БНТ.


БНТ "изпрати" Кирил Петков с медиен скандал като за последно


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

галерия

Бохемска "Коледа на Малките 5" - най-празничното каре на София

Елхата на Малките 5 кьошета светна на 1 декември

16:47 - 02.12.2024
Важно днес

Делян Пеевски е овладял и цялата държавна субсидия на ДПС

Близо 740 000 лв., дължими на партията в 50 Народно събрание, са пренасочени към нова банкова сметка - без достъп на ДПС Доган

16:04 - 02.12.2024
Важно днес

Малко или много са 1700 овце? Как се прави пропаганда, която може да затрие цял бранш

Чумата по животните във Велинград отвори фронт, от който може да пострада животновъдството в страната

14:39 - 02.12.2024
Важно днес

3800 нарушители още в първия ден след забраната за стари коли в центъра на София

Глобите са от 50 до 200 лв., а за юридически лица - до 2000 лв.

13:18 - 02.12.2024
Спорт

Наричат я Опасната. Коя е Дакота Дичева - българската ММА сензация

Историята на новата световна шампионка на Professional Fighters League

13:06 - 02.12.2024