Нови данни: Ваксината на AstraZeneca е най-ефективна при интервал от 12 седмици между двете дози Снимка: © Getty Images

Ефикасността на ваксината срещу Covid-19 на AstraZeneca/Оксфорд става по-висока, ако втората доза се постави 12 седмици след първата, това се твърди в ново изследване, публикувано в медицинското списание The Lancet.

Според учени от университета в Оксфод цялостната ефикасност на ваксината достига до 81%, когато се остави пауза от 3 месеца между двете инженкции със стандартна дозировка.

За сравнение - защитната й способност се оценява на 55%, ако втората доза се постави в шестседмичен интервал след първата.

Изследването показва още, че единична доза от AstraZeneca дава 76% протекция срещу Covid-19 след двадесет и втория ден от ваксинирането. Това защитно ниво не се променя до 3 месеца след първичното имунизиране.

Въпреки това екипът на Оксфорд препоръчва на хората да не пропускат втората доза от препарата, защото все още не е сигурно дали само една инжекция е достатъчна за дългосрочен имунитет срещу коронавируса.

Част от доброволците в изпитанията във Великобритания са помолени предават ежеседмични проби от носа и гърлото си за редовна проверка за инфекция със SARS-Cov2.

Оказва се, че ваксината на AstraZeneca не успява да осигури достатъчно добра защита срещу асимптоматична инфекция (т.е. положителна проба на човек, който не изпитва никакви симптоми на заболяване, но все пак може да зарази друг). Ефикасността по този показател се увеличава, ако периодът между двете дози се удължи.

Учените все пак са открили, че единична доза от ваксината спомага като цяло за намаляване на позитивните резултати при полимеразната верижна реакция (PCR тест) с 67%, както за симптоматични, така и асимптоматични случаи. Това откритие дава надежди на изследователите, че ваксината може да има значителен принос за ограничаването на епидемията, като намали броя на заразоносителите сред населението.

Изводите от проучването засега потвърждават препоръките на британските власти и СЗО за по-продължителен интервал между двете дози на ваксините на AstraZeneca.

British Medical Journal цитира ръководителя на отделението по епидемиология на инфекциозните болести към Imperial College, която призовава за предпазливост при анализа на данните за ефикасността на единичната доза от AstraZeneca заради недостатъчно разнообразния подбор от доброволци в тази група по фактори като възраст, пол, местоположение, раса и др.

Стандартният курс на ваксинaция с COVID-19 Vaccine AstraZeneca, който е одобрен от Европейската агенция по лекарствата, се състои от две отделни дози по 0,5 ml всяка.

Втората доза трябва да се приложи между 4 и 12 седмици (28 до 84 дни) след първата доза, се казва в продуктовата характеристика на препарата, публикувана от Министерството на здравеопазването.

Поради възможността за по-дълги паузи между двете ваксини българските здравни власти решиха да използват всички налични ранни доставки на AstraZeneca, за да поставят първата доза на колкото може повече хора.

През уикенда бяха организирани и т.нар. зелени коридори във всички имунизационни центрове в страната, като всеки човек, независимо от това дали влиза в някоя от фазите на Националния имунизационен план, може да се ваксинира с AstraZeneca.

"Всяка ваксина, която е регистрирана, е показана за приложение на всички хора. Нямаме притеснения за това. Хората над 55 г. могат да се ваксинират с AstraZeneca, тя има необходимата ефикасност - гарантира или неразболяване на човека, или леко прекарване на заболяването. Най-добрата ваксина е тази, която вече е налична. По този начин можем да получим колективен имунитет.", каза министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.


"По-добре хората да чакат за ваксинация, отколкото да чакат Спешна помощ"

Къде можем да се ваксинираме срещу Covid-19 в събота и неделя?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Джо Байдън е диагностициран с агресивна форма на рак

82-годишният бивш президент страда от рак на простатата

07:30 - 19.05.2025
Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 100% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 829 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025