Какво е общото между звездата на Холивуд Скарлет Йохансон и председателя на американската Камара на представителите Нанси Пелоси? А между 4-кратната носителка на трофеи от Големия шлем Наоми Осака и бившата служителка на Facebook Франсес Хаугън, която изнесе вътрешни документи, уличаващи компанията в злоупотреби?
Всяка от тях присъства в годишната класация на Financial Times за най-влиятелните жени на 2021 г.
Британската медия е събрала 25 личности, които са оказали глобално влияние в сферата на политиката, спорта, културата и бизнеса през последната година. Приносът на всяка от тях е описан в кратки коментари, сред чиито автори са хора като Кристин Лагард, Елизбает Уорън, Били Джийн Кинг, Грета Тунберг.
Класацията е разделена на три секции: "Лидери", "Герои" и "Създатели".
Скарлет Йохансон е отличена в последната категория за решението си да заведе дело срещу гиганта Disney заради излъчването на най-новия й филм едновременно в кината и в стрийминг платформата на студиото.
Йохансон, която оглавява класациите за най-скъпо платена актриса в 3 от последните 4 години, атакува Disney за това, че използва интереса към нейния Black Widow, за да увеличи клиентите на видеоуслугата си и да вдигне пазарната си капитализация - това обаче става за нейна сметка заради непродадените билети за кино. Disney защитаваше решението си с ефектите от Covid-пандемията и се опита да обвини звездата в необяснима алчност.
Правната битка на Скарлет Йохансон срещу Дисни е необичайна, но не и неочаквана
Актрисата и студиото подписаха извънсъдебно споразумение през септември, чиято стойност не беше разкрита, но FT отчитат успеха на Скарлет Йохансон в защитата на талантите срещу продуцентите.
В категорията "Създатели" са отличени още режисьорката на "Nomadland" Клоуи Жао, която спечели "Оскар" за най-добър филм, писателката Сали Руни, чийто роман "Normal People" се превърна в един от най-гледаните нови сериали, продуцентката Шонда Раймс ("Bridgerton"), художничката Пола Рего, и креативната директорка на модната компания Chloé Габриела Хърст.
Наоми Осака е включена в класацията на "Героите", а американската тенис легенда Били Джийн Кинг описва приноса й в статията за FT.
"Наоми е една от най-успешните бизнес дами в спорта, защитник на каузата за расова справедливост и надскача преградите на спорта - последно това се случи, като използва своята платформа, за да постави на първо място здравето и благосъстоянието на човека. По този начин тя вдъхнови хора от цял свят и разпали дебат за менталното здраве, който важи не само за атлетите, но и за всички човешки същества. Много често спортистите притежават "персона" - бранд или имидж, който се чувстват принудени да поддържат. Наоми прокарва свой собствен път и е почитана за това, че ни показа, че е ОК да не се чувстваш ОК. Тя е истински шампион в спорта и в живота", пише Кинг.
Наоми Осака е магнит за спонсори, но не иска просто да "рецитира" слогани за пари
Франсес Хаугън попада в същата категория благодарение на смелостта си да изнесе данните за злоупотреби от Facebook и да застане с лицето и името си, като свидетелства пред Конгреса за случващото се в компанията.
Шошана Зубоф, автор на едно от най-критичните изследвания за неконтролираната власт на технологичните компании "Капитализмът на следенето", казва за Хаугън, че "независимо от магистратурата си по бизнес администрация в Харвард и кариерата си в Силициевата долина, Франсес е запазила своята човечност, здрав разум и морални устои, за да се разгневи от икономическата логика на Facebook, която залага печалбите срещу доброто за обществеността".
Нови разкрития срещу Facebook: Не правят нищо против трафика на хора и заглушават опозицията
В групата на "Героите" влизат още Елиса Лонкон Антилео, председател на Конституционното събрание на Чили, Агнес Чоу - дисидентка от Хонконг, Лиз Чейни - член на Конгреса от Републиканската партия, гласувала за импийчмънт на Доналд Тръмп, правозащитничката Ванеса Накате, 15-годишната Сотуда Форотан, благодарение на която талибаните са принудени да позволят на момичетата в Херат да се върнат на училище, и Светлана Тихановска, която продължава да е лицето на дисидентското движение срещу Александър Лукашенко.
Групата на най-влиятелните жени в политиката и бизнеса включва Кейт Бингам - ръководител на британската ваксинационна програма, благодарение на която беше възможна масовата кампания за имунизиране срещу Covid-19, президентът на Тайван Цай Инуън, лидерът на Демократите в Конгреса Нанси Пелоси, главният икономист на МВФ Гита Гопинат, 32-годишната Лина Кан, която беше назначена начело на американската антимонополна комисия, за да осъществи регулацията върху големите технологични компании и др.
Тя се казва Кейт Бингам и на нея милиони британци дължат ваксините си
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: