Американският президент Доналд Тръмп издаде заповеди, насочени срещу най-големите китайски приложения – TikTok и WeChat. Те предвиждат фирмите и гражданите в САЩ да спрат всякакви бизнес връзки и трансакции с тях след 45 дни, ако китайските им собственици не ги продадат.
Решението на Тръмп идва в момент, в който Microsoft преговаря за придобиването на TikTok, но ще има прекалено малко време да сключи сделка – до 15 септември, предава CNN.
Не можем да вярваме на TikTok, ако не вярваме на Китай: Защо американците се страхуват
Платформата за видео споделяне е собственост на китайската компания ByteDance, а WeChat – на телекомуникационната компания Tencent. Вашингтон препоръча всички китайски фирми на американската фондова борса да не се листват, ако не предоставят на регулаторите достъп до отчетите си.
И в двете заповеди Тръмп казва, че „трябва да се предприемат допълнителни стъпки относно националната сигурност“. „Разпространението на мобилни приложения, разработени и притежавани от китайски компании, продължава да заплашва националната сигурност, външната политика и икономиката на САЩ“.
Републиканецът нарича и двете приложения „заплаха“, като в същото време предупреждава, че всякакви неустановени трансакции с китайските собственици ще бъдат „забранени“. В заповедта пише, че данните на потребителите в TikTok могат да позволят на Китай да проследи американски правителствени служители и да събере лична информация, която да използва за изнудване, като в същото време изпълнява корпоративен шпионаж.
Тръмп съобщи, че Департаментът за вътрешна сигурност, Администрацията по транспортна сигурност и Въоръжените сили на САЩ вече са забранили използването на TikTok от страна на своите служители. Към момента ByteDance и Tencent не са коментирали ситуацията.
TikTok вече има около 80 милиона активни потребители в САЩ на месечна база. Приложението е едно от най-популярните, особено сред хората на под 20-годишна възраст. Те го използват, за да споделят кратки видеа, включващи „лип-синк“, танци, комедийни скечове и друг. По презумпция – всички акаунти са публични, макар потребителите да могат да блокират достъпа до съдържание за определени профили.
Тръмп отбелязва, че Индия вече е блокирала TikTok, а в същото време Австралия обмисля подобен ход.
Любопитното е, че Facebook е на път да представи алтернатива на популярната социална мрежа. Тя се нарича Reels и представлява нова опция в Instagram – компанията, която е собственост на Facebook. Чрез нея потребителите ще могат да правят кратки видеа, да добавят към тях музика и филтри, както и други ефекти, и да ги споделят – също като в TikTok.
Компанията на Марк Зукърбърг тества Reels в Бразилия в продължение на месеци и сега ще представи новата опция в САЩ и Индия, предава NPR. Всичко това се случва в контекста на разпитването на собствениците на големите технологични компании в САЩ от страна на Конгреса. Преди седмица там бе и Зукърбърг, а попитан дали копира своите конкуренти, той отвърна, че неговата фирма „адаптира в себе си опции, които са водещи за други компании“.
WeChat понякога е описвана като социална мрежа, но представлява много повече. Платформата предлага начини за осъществяване на парични трансакции, както и новини, наред с изпращането на съобщения и други социални дейности. Тя е определяна като един от основните инструменти на китайската комунистическа партия да пропагандира сред населението на азиатската страна.
Прочетете още:
Близнаците от TikTok, чиято шега едва не завърши с престрелка
Тийнейджърите в TikTok ли са виновни за ниската посещаемост на митинга на Тръмп?
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: