Българката Нургюл Салимова достигна финала на Световната купа по шах за жени Снимка: © FIDE/Anna Shtourman

Българската шахматистка Нургюл Салимова се класира за финалите на Световната купа по шахмат за жени в Баку.

Тя победи своята опонентка от Украйна Ана Музичук в оспорвана среща с 3:2 точки.

20-годишната българска състезателка спечелия първата партия в тайбрека при жените, а Музичук спечели втората. Така и двете състезателки отбелязаха по една победа и се стигна до решаващи два сблъсъка с времева контрола от 10 минути за всеки играч и увеличение от по 10 секунди за всеки ход.

Победата на Салимова на полуфинала директно я класира като кандидат и за следващото издание на турнира в Баку през 2024 г.

За да спечели Световната купа българката ще трябва да победи рускинята Александра Горячкина, която се състезава под неутрален флаг. Тяхната среща ще се състои в неделя, 20 август.

Наградният фонт от състезанието за жените е в размер на 676 250 щатски долара. Световната купа за жени се провежда едновременно с традиционното състезание по шахмат за мъже.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: