AstraZeneca не може да изпълни обещаните дози за Европа Снимка: © Getty Images

Имунизационната програма в България може да бъде забавена още повече заради сигналите от AstraZeneca за проблеми с доставките на ваксините им срещу Covid-19.

Фармацевтичната компания, която разработи свой препарат в сътрудничество с Оксфордския университет, е предупредила координаторите на 27-те държави от ЕС, че планираните доставки за първото тримесечие на 2021 г. няма да се изпълнят, съобщава австрийският сайт OE24.

Страните ще получат по-малки количества от заявените и потвърдени по-рано от AstraZeneca. Германският Bild също потвърждава от свои източници, че компанията е информирала ЕК за този проблем.

Бил Гейтс се "чипира" срещу Covid-19

Вестник Kurier съобщава, че Австрия ще може да разчита на само 600 000 дози вместо обещаните 2 000 000 дози от ваксината на AstraZeneca до края на март. Медията цитира източници от националните здравни служби, които са предупредени за проблемите с доставките по време на видеоконферентна връзка с фармацевтичната компания.

Австрийското Министерство на здравеопазването публикува оста реакция, в която определя неизпълнението на договореностите като "напълно неприемливо".

"Обещаните количества на доставките трябва да бъдат спазени. Ситуацията в момента показва колко важно е, че Австрия закупи по-големи количества от ваксината на BioNTech / Pfizer в рамките на програмата на ЕС", се казва в изявление на министъра на здравеопазването Рудолф Аншобер.

България разчиташе именно на AstraZeneca за началото на масовата ваксинация срещу Covid-19. По данни на здравния министър Костадин Ангелов - държавата е заявила 4,5 милиона дози от препарата, като очакваше 500 000 дози още в първата пратка.

До момента няма официална информация какво ще е отражението на проблемите с доставките върху българския план за имунизиране.

Дефицитът при доставките на AstraZeneca за Европейския съюз се оценява на 60% от обещаните дози, съобщава Reuters, като цитира източник от администрацията в Брюксел.

Това означава, че фармацевтичната компания ще може да произведе само 31 млн. дози вместо очакваните 80 млн. дози до края на март 2021 г. за Европа.

AstraZeneca / Oxford все още не са получили разрешение от Европейската агенция по лекарствата за своя кандидат за ваксина срещу Covid-19. Очаква се това да се случи до края на януари 2021, но въпреки отложеното начало на имунизациите може да се стигне до дефицит.

Bild лансира две вероятни причини за проблемите - ако ваксината трябва да бъде адаптирана към новите варианти на SARS-Cov2, досегашните наличности от препарата няма да могат да се разпределят по страните-купувачи. Второто предположение е свързано с евентуални проблеми след пожара, който избухна в най-голямата им производствена база в Индия.

Бавният процес на одобрение в ЕС също може да е изиграл своята роля в решението на AstraZeneca да промени графика на доставки. Препаратът вече се поставя на пациенти във Великобритания, след като получи разрешение за спешно ползване на 30 декември 2020.

Няколко държави в ЕС - включително България - залагат много високи надежди на одобрението на AstraZeneca, защото ваксините им са по-евтини и по-лесни за съхранение.

Ако проблемите с доставките обаче не се разрешат преди края на януари, може да се окаже, че плановете на ЕК за постигане на колективен имунитет за населението в съюза ще бъдат провалени.

Това е вторият критичен момент с доставките на ваксините, след като Pfizer и BioNTech обявиха, че имат затруднения с продукцията заради работата по разширяване на производствения капацитет на белгийски завод. Освен това компаниите ще разпределят по-малко ампули от своя препарат в ЕС заради решението на лекарствения регулатор EMA, според който от една опаковка на ваксината могат да се извлекат 6 вместо 5 дози.

Коректното им извличане обаче изисква специални спринцовки с малък неизползваем обем, които не всички държави имат в достатъчни количества, съобщава Tagesshau.


Новите мутации на SARS-Cov2: Какво ги отличава и ефикасни ли ще са ваксините срещу тях?

Проучване на Pfizer/BioNTech: Ваксината им е ефикасна срещу новия щам на Covid-19


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025
Важно днес

Мексикански военен кораб се удари в Бруклинския мост – двама души са загинали, поне 20 са ранени

Учебният кораб Cuauhtémoc е бил на дипломатическа обиколка

09:02 - 18.05.2025