В Пекин се проведе дългоочакваната среща на върха между Европейския съюз и Китай. Лидерите на двете страни – председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Антониу Коща и китайският президент Си Дзинпин – обсъдиха теми като войната в Украйна и задълбочаващия се търговски дисбаланс, предава Reuters.
Форумът, който отбеляза 50 години дипломатически отношения между ЕС и Китай, беше съкратен по настояване на Пекин до еднодневна сесия – знак за ограничените очаквания от двете страни. Въпреки това на срещата бяха обсъдени ключови въпроси като бъдещето на глобалната търговия, климатичните ангажименти и позициите спрямо конфликта в Украйна.
„Със задълбочаването на сътрудничеството ни се задълбочиха и дисбалансите. Достигнахме преломен момент“, заяви Урсула фон дер Лайен пред китайския държавен глава. Тя настоя за „ребаланс“ в търговските отношения и подчерта, че ЕС не може да пренебрегне рекордния търговски дефицит спрямо Китай, който през 2024 г. достигна 305,8 милиарда евро.
От своя страна Си Дзинпин коментира, че китайските и европейските лидери трябва да вземат правилни стратегически решения, които да отговарят на очакванията на народите им, и призова за по-силно взаимно доверие, съобщава Reuters.
В характерния за Пекин дипломатичен тон той отправи завоалирана критика към по-твърдата линия на Брюксел, като заяви, че „в сложна международна обстановка“ сътрудничеството между Китай и ЕС трябва да бъде засилено.
Седмиците преди срещата бяха белязани от напрежение: ЕС започна разследвания за евентуално нелоялно китайско субсидиране и обвини Пекин в пазарно изкривяване чрез свръхпроизводство, а фон дер Лайен заяви, че Китай подкрепя „военната икономика на Русия“. Малко преди срещата тя смекчи тона и определи форума като „възможност за напредък“.
По-късно двамата европейски лидери трябва да се срещнат и с китайския премиер Ли Цян, като се очаква страните да се опитат да постигнат обща декларация по темата за климата – една от малкото области, в които сътрудничеството остава устойчиво.
Въпреки различията и напрежението, и двете страни демонстрираха желание за диалог. Китайската държавна информационна агенция „Синхуа“ дори определи ЕС като „критично важен партньор, а не системен съперник“ и подчерта значението на съвместната работа в глобални предизвикателства като климатичната криза и международното управление.
Европейският съюз обаче на този етап не се е отказал от своето определение за Китай като „партньор, конкурент и системен съперник“ – тристранна рамка, отразяваща сложността на двустранните отношения.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: