Как обаждане от Делян Пеевски саботира изграждане на завод за барут в България Снимка: © Булевард България

Обаждане от Делян Пеевски е саботирало процедури за изграждане на нов завод за барут в България.

Темата повдигната от "Свободна Европа" след интервю на бившия военен министър Бойко Ноев, който казва, че "лично Пеевски спира (проекта)".

Проверка потвърждава, че на 6 март 2024 г. в дневния ред на Министерския съвет има предвиден проект на правителствено постановление, с което две частни оръжейни фирми трябва да бъдат обявени за стратегически обекти от значение за националната сигурност.

Едната е "Ахелой ОПМ" ООД, а другата - "Караш Инвест" ЕООД. Втората фирма е собственост на сина на оръжейния търговец Емилиян Гебрев - Христо, който я придобива година по-рано. Идеята на компаниите е да се изгради нова производствена мощност за барут в страната. Суровината е изключително търсена в световен мащаб, особено след началото на войната, която Русия започна срещу Украйна през 2022 г.

Точката е внесена от тогавашния министър на икономиката Богдан Богданов. Той потвърди пред "Булевард България", че по време на заседанието на кабинета на 6 март миналата година се е обадил Делян Пеевски, за да поиска тя да бъде оттеглена.

От стенограмата на заседанието на Министерския съвет от датата се вижда, че тогавашният министър-председател Николай Денков казва, че решението се оттегля за доуточнение и ще се гледа друг път.

Богданов разказа, че се е съгласил темата да отпадне, за да бъде изслушан още същия ден от депутатите в комисията по икономическа политика и иновации.

Справка в сайта на Народното събрание показва, че Богданов е бил изслушан във въпросната комисия същия следобед. Темата повдига депутатът от ГЕРБ Александър Иванов.

От стенограмата на заседанието се вижда, че министърът е обяснил и пред депутатите, че точката е оттеглена от заседанието на правителството по молба на Делян Пеевски.

"Ако се реши, че тези обекти няма да влязат в този списък, това е решение на Министерския съвет. И да, аз оттеглих своето предложение в Министерския съвет по една единствена причина – молбата на всички Вас, включително и на господин Пеевски, който няколко пъти се обади в Министерския съвет с молба да го оттеглим днес. И въпреки моето желание днес да спазим процедурата, аз исках да го обсъдим с Вас, затова казах: аз ще го оттегля днес, ще го обсъдим с вас в Икономическата комисия, ще чуя аргументи, някои, ако има валидни, защо тези предприятия не трябва да бъдат в този списък, и ако има такива, да ги изпълним", казва Богданов пред народните представители.

Точката е внесена повторно за разглеждане от кабинета на заседание от 13 март 2024 година, но от стенограмата се вижда, че отново е свалена "за да бъдат направени някои допълнителни съгласувания и уточнения".

Според Богданов това се случва, защото минути преди въпросното заседание ДАНС оттегля даденото веднъж вече положително становище за включване на двете производства на боеприпаси и барут в списъка със стратетически за националната сигурност обекти. Че е имало положително становище на ДАНС по темата само седмица по-рано свидетелства и стенограмата от изслушването на министъра от 6 март.

"Процедурата е такава, че когато инвеститор прецени, че производството му трябва да бъде включено в списъка с обекти от национална сигурност, той изпраща искане до Министерството на икономиката, което проверява компанията и на свой ред изпраща искането за становище на ДАНС. Оттам агенцията преглежда документите и дава становище дали дадената компания да бъде включена в списъка с обекти от национална сигурност", коментира Богданов. И допълни, че това становище е било факт преди ДАНС - без обяснение - да го оттегли преди второто заседание на Министерския съвет, на което се очаква решение.

Подобна процедура за проверка от страна на ДАНС отнема около 4 месеца. След оттгелянето на положителното си становище спецслужбата така и не представя ново. "Така инвестиционно намерение за 200 млн. лева, което не изисква нито стотинка инвестиция от страна на българската държава, не се реализира", каза бившият министър. Той обясни, че самата процедура се точи вече година и половина.

Намерението на "Караш Инвест" ЕООД е да изгради завод за барут край град Смядово, върху стара, вече лицензирана площадка. Това, че обектът не е включен в списъка със стратегически обекти на страната, формално не пречи заводът да бъде изграден.

В тази хипотеза обаче инвеститорът ще трябва сам да гарантира сигурността на обекта - без да бъде охраняван от ДАНС и МВР.

Коментар от страна на ДАНС или Делян Пеевски по темата към момента няма.

Компаниите, които влизат в списъка със стратегическите обекти за държавата, имат и ясни задължения ангажименти по линия на сигурността и спазването на разпоредбите на ДАНС.

В този списък попадат предприятията от сектор енергетика, както и стратегическите обекти, които са свързани с производство и съхранение на продукти, свързани с отбраната. Включени са както държавни дружества, така и частни:

  • "ВМЗ" - Сопот (държавна компания)
  • "Арсенал" - Казанлък;
  • "Дунарит" Русе;
  • "Емко" - София;
  • "Аркус" - Лясковец и други.

Емилиян Гебрев, чийто син е собственик на "Караш" ООД (компанията, която иска да изгради завод за барут - бел.р.), е собственик на част от компаниите в списъка с обекти от национална сигурност - оръжения търговец "Емко" и завода "Дунарит" край Русе.

Въпреки това в няколко склада за боеприпаси на "Емко" избухнаха взривове, за които са заподозрени руснаци, свързвани с руските служби за разузнаване ГРУ.

През 2015 година беше направен опит за отравяне на Гебрев с Новичок или близко до него вещество. Пострада и синът му Христо. Обвинени за това са други трима руски граждани, свързани с ГРУ.

Разследването на прокуратурата на взривовете в България продължава от април 2021 година, като тогава прокуратурата обяви, че има връзка между взривовете и опита за отравяне на собственика на "Емко" Емилиян Гебрев.

"Към днешна дата проектът не върви (заводът за барут, бел. ред)", казва за Свободна Европа Емилиян Гебрев. По думите му това се случва "независимо, че част от оборудването за завода вече е произведено и готово".

Разследване показва връзката на ГРУ с взривове на военни складове в България

Съдът издаде европейски заповеди за арест на руснаци, обвинени за взривове в оръжейни складове


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Кирил Петков официално е обвиняем с мярка "подписка" (Обновена)

Той заяви, че не е извършил престъпление и ще го докаже в съда

12:30 - 10.01.2025
Важно днес

Водачът на българите, шпионирали за Русия в Лондон - като героя Q от “Джеймс Бонд”

Скъпо оборудване в хотелски стаи, принтер за паспорти, подслушватели - какъв е бил арсеналът на групата

10:26 - 10.01.2025
Живот

Жена опита да пренесе 90 кг. дубайски шоколад през летище в Германия

Сладките изкушения, опаковани в три куфара, са били открити при проверка на 33-годишна пътничка от Истанбул

09:16 - 10.01.2025
Важно днес

Асен Василев: Можем да получаваме по 3 млрд. лв., ако върнем транзитната такса за руски газ

Предложението за таксата ще бъде направено още с т.нар. удължителен закон за бюджета

09:02 - 10.01.2025
Политика

Динозаври, Марс и фалшиви новини - какво си казаха Мъск и Вайдел

Технологичният милиардер разговаря с лидерката на "Алтернатива за Германия" повече от час

07:34 - 10.01.2025
Важно днес

Зимата се завръща със сняг и ниски температури

Валежите от дъжд бързо ще преминат в сняг

07:14 - 10.01.2025
Важно днес

Кристиан Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП

По неофициална информация Крум Зарков, Атанас Зафиров и Кирил Добрев са сред другите кандидати за председателския пост

19:45 - 09.01.2025