"Мъжът се е излегнал напречно върху леглото. Спи. Ръцете му са протегнати, краката - във въздуха, а главата му е отпусната върху възглавница. Чаршаф, щампован с пеперуди, покрива корема му, подсказващ внушителен размер. Тенът му е като на човек, който се връща от ваканция. На нощната масичка - пистолет, Glock 17, заобиколен от тубички крем. Чекмеджето е отворено - вътре има кюлчета злато и пачки с банкноти от 500 евро. Еквивалентът на 1 милион евро, само от купюрите".
Така започва подробният очерк за "европейския каубой" Бойко Борисов в новия брой на френското списание "Le Point". Авторът на публикацията е журналистът Марк Нексон, анализатор в изданието от 1998 г., който специализира в отразяването на събитията в бившия СССР. Биографичната му справка в издателството Hachette посочва, че авторът е носител на наградата на дипломатическата преса за портрета си на чеченския президент Рамзан Кадиров от 2009 г.
Сега на фокус е Бойко Борисов, но описанията на събитията, които разтърсиха българския политически живот в последните няколко месеца, "можеше да се случат в някоя далечна република в Централна Азия". Само че се развиват в държава, интегрирана в ЕС още през 2007, напомня авторът.
Борисов е описан като "колос, тежащ над 100 кг", чиито приключения така и не успяха да трогнат Брюксел. Нексон е разговарял с евродепутата от БСП Елена Йончева, чието име се споменаваше в изтеклите записи на Борисов от лятото. "Когато говоря на тази тема с хората от ЕК, ми се отговаря: "Ами това е България", казва тя. Йончева твърди пред френското издание, че вече "прекарва възможно най-малко време в София".
Часове след публикуването на статията в Le Point, прокуратурата реши, че в записите няма данни за престъпления.
Циничните реплики от записите по адрес на "чужденците" също не свалят доверието към Борисов. През октомври Доналд Туск, председател на ЕНП, разговаря с него в Брюксел, след което разказа, че българският премиер "е допуснал очевидни грешки, но беше откровен с мен. Позволете ми да запазя дискретност, защото става дума за личния му живот".
"Борисов колекционира скандалите. До степен, в която накара хиляди души да протестират по улиците на столицата в продължение на стотина дни. След 11 години на власт балканският каубой наистина има печална история. Първо, това е страната с най-високо ниво на корупция и бедност в ЕС. След това се нарежда на 111 място в света по свобода на словото, след Гвинея и Кувейт, а при влизането си в ЕС България беше на равно ниво с Франция", пише авторът.
Той обаче цитира изказване на директора на ТВ Европа Георги Харизанов - "един от приятелите на Борисов и негов тенис партньор" - "Той никога не разполагаше с мнозинство за прокарване на реформи".
"Шпигел" за България: Задните светлини на Европа
Дори магистралното строителство, с което премиерът се гордее, е подложено на критики заради лошото качество на материалите и най-вече заради високата им цена".
"Километър от българска магистрала струва три пъти повече от еквивалента си в Норвегия. Проблемът е, че подкупите стигат до 50% от стойността на договорите, а офертите по обществените поръчки се съкращават. За да не допуснат предложения от чуждестранни компании, властите имат един трик: предоставят на местни строители отсечки от пътищата, по-малки от 10 км", пише Нексон, като цитира информация на разследващите журналисти Атанас Чобанов (BIRD) и Николай Стайков (Антикорупционен фонд). "Живеем в една малка Русия със съдебна система по правила, застинали във времето на комунистическата епоха", казва Стайков.
Марк Нексон описва Борисов като "босът в Брюксел", като твърди, че бъдещият премиер на България се е появил на Олимпиадата в Торино през 2006 г., "облечен с кожено яке и въоръжен с пистолет".
"Същото се случва, когато се среща с германски представители от ЕНП в Хилтън в София. Преди да започнат разговора, той поставя двата си пистолета на масата. "Вие сте луд!", възкликват събеседниците му. "Натиска ми корема", отговаря той. Първата му визита в Брюксел също създава гаф. Докато се представя в цялото си величие пред френския представител в ЕП Жозеф Дол (по онова време шеф на групата на ЕНП), екипът погрешка решава, че Борисов е бодигардът.
"Можете да оставите охранителя си навън", казва сътрудник на евродепутата пред българската делегация", разказва Нексон.
"Той беше способен да проведе среща с бъдещ министър в двора на вилата си, сред кучетата си, полугол, по шорти, докато чете вестник", казва журналистката Кристина Кръстева, която е цитирана в статията. Кръстева беше автор на биографичната книга "Бойко, който винаги се завръща".
"Le Point" разкрива още един унизителен епизод: по време на работна вечеря с дузина сподвижници Борисов пуши пура и гледа футболен мач на "Реал Мадрид". Пред себе си има порция дебела пържола. Изведнъж побутва чинията към асистента си.
"Извади кокала", нарежда той. Никой не се противопоставя", пише Нексон. А човекът, който получава заповедта, се оказва Цветан Цветанов.
"Посреща гостите си в офис, окичен с медали, които е получавал от европейските полицейски служби, охраняван от небръснати индивиди, облечени в тъмни якета. Това е човекът, който върши мръсната работа на премиера в продължение на близо 20 години. И е архитект на управляващата партия ГЕРБ. Само че тандемът се разпадна. "Той никога не е имал добри отношения. В демокрацията това е тежко", казва Цветанов, забравяйки, че самият той беше уличен в нарушения при придобиването на два луксозни апартамента", пише авторът на статията, препращайки към "Апартаментгейт" (б.р. Цветанов беше разменил два апартамента и бе доплатил за придобиването на луксозно жилище от 240 кв.м. на занижени цени; разследването показа, че подобни сделки със същата фирма са сключвани и от други представители на управляващите, но прокуратурата не намери данни за престъпление).
Това не пречи на Борисов да очарова колегите си зад граница. Според дипломата Стефан Тафров, това се дължи на факта, че "изпълнява всичко, което се поиска от него". Това се отнася и за ангажиментите му пред руския президент Владимир Путин, и за турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган и за германския канцлер Ангела Меркел.
Статията цитира неназован западен дипломат, според когото Борисов и Меркел са свикнали "да си разменят услуги".
"Борисов вкарва шестимата си евродепутати в ЕНП, доминирана от германците, и го оставят на мира", казва източникът. Председателят на "Да България' Христо Иванов също свидетелства, че Борисов отказвал да прокара предложенията му за съдебна реформа, освен ако "Меркел не ме помоли".
"По време на вечери на Европейските съвети, двамата играят една игра, която се е превърнала в ритуал. Ангела предлага порцията си с месо на Бойко, който винаги е гладен", пише журналистът.
Нексон посочва, че във вътрешната политика Борисов се ползва от услугите на "бизнесмена Делян Пеевски, 40 г., съюзник в сянка, за който се говори, че притежавал 80% от медиите".
"В един ден 16 от неговите издания публикуваха фалшива информация за семейството ми и клиентите ми", казва Мая Манолова пред Le Point, представена като "адвокат" и като бъдещ кандидат на парламентарните избори. "Не знам дали той ще ми го позволи", допълва Манолова.
Статията завършва с описания на аферата около Васил Божков - "най-печално известния гангстер на България", както е описан в американска грама от 2009.
Божков се включва в интервюто чрез Zoom от Дубай, където се укрива. Припомня си за честите си срещи с Борисов и за внезапното изпадане в немилост.
"Борисов ми каза: Ако не ни помогнеш, ще направим закон, който ще ти попречи да продължиш бизнеса си. Изпратих пратеник с общо над 30 млн. евро кеш в чанти за министъра на финансите и за Борисов", твърди пред Le Point Божков.
"Помощта не спира конфискацията на активите му. Оттогава Божков следи със забавление скандалите на Борисов в спалнята. "В неговия стил е да се прави на важен пред някое момиче с пачки пари. Но не бих се изненадал, ако го преизберат", казва на финала той.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: