Финансовите стимули за ваксинация срещу Covid-19, които набраха популярност в страни като Гърция, Полша и САЩ, се обмислят и в България.
Туристическият и ресторантьорският бранш, чрез Националния борд по туризъм и Конфедерацията на българския туристически бизнес поискаха всеки ваксиниран да получи по 100 лв. бонус, които да му бъдат предоставени под формата на ваучер за почивка или посещение в ресторант.
Така бизнесите, които се оказаха сред най-пострадалите по време на двете Covid-вълни през 2020 г., отново намериха начин да поискат пари от държавата под претекст, че подкрепят ускоряване на имунизационния процес.
Към тях се присъединиха и от Българската асоциация за здраве и фитнес (БАЗФ). Те предлагат стимули от 50 до 100 лева за ваксинация – под формата на ваучери за спорт.
"Финансовата тежест за бюджета, при условие че се повиши броят на ваксинираните лица с 1 млн. души в резултат на кампания за стимулиране чрез ваучери, би струвала между 50 и 100 млн. лева, което е пренебрежимо малък разход, съпоставимо с разходите за лечение на заболели граждани и икономическите и социални компенсации за затваряните административно бизнеси“, пишат от БАЗФ в отворено писмо.
Трите сдружения твърдят, че стимулите трябва да се въведат възможно най-скоро, за да може ускорената ваксинация да предотврати локдаун и затваряне на бизнеси през есента.
Много от здравните експерти заявиха, че заради по-лесно разпространимия вариант на коронавируса „Делта“, който беше засечен и в България, може да се очаква нова вълна през есенните месеци. Тя може да бъде предотвратена, ако населението прояви по-голямо разбиране към безопасността и ефикасността на ваксините.
Имунизациите у нас вървят с бавни темпове, като за последното денонощие са поставени малко над 2000 дози. Напълно имунизираните български граждани са общо 820 975 – или около 11,7% от населението.
Здравните власти предупредиха, че заради изтичащия срок на годност на част от препаратите, съществува опасност те да бъдат изхвърлени.
България и Румъния търсят решения за ваксините с изтичащ срок на годност
Идеята за изплащане на финансови бонуси за ваксинации беше коментирана в неделя от служебния премиер Стефан Янев. В интервю за БНР той каза: „Обмисля се раздаване на стимули за ваксиниране по примера на други държави, които направиха някакви стимули, нещо от типа при ваксиниране с втората игла на човек да му се дават някакви ваучери".
Здравният министър Стойчо Кацаров обяви само, че е „възможно“ да се въведат стимули за имунизиране. Той обаче иска хората да се ваксинират по своя преценка и да не бъдат повлияни от подобни бонуси. „Стимулирането и подаръците при ваксинация са допустими, но все пак има елемент на подкуп", твърди Кацаров.
От 15 юли Гърция ще раздава ваучери на гражданите между 18 и 25 години, които получат поне една доза от препаратите през 2021 г. Те са на стойност 150 евро.
В Полша управляващите измислиха иновативен начин да убедят гражданите си да се имунизират – лотария за ваксинирани. Най-голямата сума, която може да бъде спечелена, е 1 милион злоти – или малко над 223 хиляди евро, стана ясно в края на май. Всяка седмица ще се раздават награди от по 50 хиляди злоти, както и електрически скутери, ваучери за гориво и застраховки.
В американския щат Ню Джърси организираха кампания за безплатна бира като награда за ваксинация срещу Covid-19.
Нана, Графа и Марта Вачкова влизат в обществения съвет за промотиране на ваксините
България и ваксините: Искахме ги, но нямахме желание
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: