Смъртта на Спешен медик от София е починал след инфекция с Covid-19 вследствие на коронавирусна инфекция създаде публичен дебат - дали лекарят от Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в София е починал от Covid-19, или не това е причината за смъртта му. В социалните мрежи и някои медии със съмнителна репутация се появиха "съобщения" от семейството на медика, в които са цитирани да твърдят, че е страдал от рак и това е довело до фаталния край. От националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ обаче опровергаха тези твърдения и изразиха своето възмущение и огорчение от "фалшивите новини".
В един сайт се появи новина, в която е цитирано семейството на д-р Стамов: "Пишем това писмо до всички медии. Възмутени сме, че българските медии използват нашата трагедия за да внушават, че нашият любим е починал от коронавирус. Той имаше тежка форма на рак и се очакваше това. Но да го използват, за да плащат народа е недопустимо. Молим всички медии да се извинят на нас и на българските граждани, заради това, че вчера бяха грубо изманипулирани, че е починал от Ковид19. Това е безсрамие, да се използва смъртта на даден човек, за да се плаши народа".
Сайтът е регистриран на името на Иван Иванов. В секцията "За нас" пише (с оригинален правопис): "Скъпи наши читатели и последователи. Ние сме екип от млади ентусиазиран и пълни с енерги хора, който желаят да ви предоставям цялостната информация за всичко без капчица цензура.".
Междувременно и в социалните мрежи се появиха съмнения относно смъртта на д-р Стамов и на д-р Нели Пандова, която почина в началото на май. Имаше коментари, уронващи и злепоставящи имената им. Именно поради тази причина председателят на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ д-р Десислава Кателиева отправи отворено писмо в профила си във "Фейсбук", в което отрече напълно спекулациите лекарят да е починал от друго, освен от Covid-19.
"Познавах лично д-р Юлиян Стамов и д-р Нели Пандова. Те бяха невероятни професионалисти и хора! Те не заслужават дебат в социалните мрежи и медиите по темата: "Истина или Лъжа е, че те починаха от КОВИД-19?" Този дебат е измислен от сайтове за фалшиви новини, в които ухилени самодоволни хора с фалшиви профили в социалните мрежи се гаврят с паметта на колегите ми. Махнете си мръсните ръце от паметта на тези чисти хора. Намерете си друга плячка“, пише д-р Кателиева.
Д-р Стамов, който след броени дни е щял да навърши 50 години, е бил поставен на изкуствено дишане преди два дни. Приет е за лечение преди около седмица с оплаквания от задух, втрисане и температура, като е дал положителен PCR тест за Covid-19. Според официалното съобщение за смъртта му - той е заболял от Covid-19 след прилагане на сърдечен масаж и обдишване уста в уста на пациент, заразен с коронавируса.
„Колегите ми се разболяха на работното си място в болницата, спасявайки живота на пациентите си, а не на стадиона, на круиз или в дискотеката. Заразиха и семействата си", пише още председателят на ЦСМП. "Влизате в кабинетите ни, отваряйки вратата със салфетка и с ръкавици и не смеете да седнете на стола от страх да не се заразите. Колегите ми прекарват в тази среда по 12 часа, а някои - и по няколко седмици. Често пъти сами си чистят и дезинфекцират кабинетите, отделенията и линейките, защото не достигат хора. Търсите лекар с повод и без повод, като понякога се преглеждате в няколко болници в рамките на един ден, за да съберете повече мнения. Преминавате към саморазправа, когато се наложи да почакате, независимо, че виждате колко сме претоварени“, допълва тя.
Д-р Кателиева споделя, че колегите ѝ са потърсили помощ непосредствено преди състоянието им да се влоши, а също така са се лекували сами, за да не претоварят системата. Имали са придружаващи заболявания, но по думите ѝ - са можели "да остареят с тях".
„Те обичаха живота и въпреки това го загубиха заради вас! Не напуснаха, не се скриха в домовете си като вас! Те бяха в линейката, в кабинета, в отделението, като стотици мои други колеги в момента“, каза д-р Кателиева. „Защото съм един от тях, редник, който се среща вече четвърти месец очи в очи със заразата. Написах го като предупреждение към колегите си, да се пазят. Написах го като вик за помощ, който няма кой да чуе!“, написа тя.
Към 4 юли в България има общо 445 положителни проби за Covid-19 на медици. 182: рекорден брой нови случаи на Covid-19 в България
Първият смъртен случай на лекар с Covid-19 в страната беше регистриран на 2 май, когато почина д-р Илияна Иванова, 43-годишна лекарка от Инфекциозното отделение на болницата в Сливен. Ден по-късно стана ясно, че д-р Нели Пандова-Илиева от Спешна помощ-София е починала след лечение в Окръжна болница. На 3 юни почина и 77-годишният невролог "Лекарят работи, докато диша": 77-годишният невролог от Видин, който стана жертва на Covid-19 от болницата "Св. Петка" във Видин.
„Стотици се лекуват, като някои минаха и минават през ада на интензивните отделения, стотици носят последиците на пораженията от болестта като дихателна недостатъчност, депресии и т.н. Не се знае кога ще спре тази пандемия, докога ще има пикове и колко вълни ще има през следващите месеци, а защо не и години. Истинските пандемии от Средновековието са продължавали години...“, каза д-р Кателиева.
„Бясна съм от ширещата се пошлост и злонамереност към нас, медиците, които се излагаме на риск, които се разболяваме и понякога губим живота си за пациентите си. Това е недопустимо, това е равносилно на подигравката на диджей "Гавра с труда ни": Снимката от нощен клуб, която разгневи медиците Спрете с клеветите и лъжите, ако не сте достатъчно хора, за да изкажете съболезнования, да засвидетелствате уважение, поне млъкнете!“, написа председателят на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ.
Прочетете още:
Спешен медик от София е починал след инфекция с Covid-19
"Гавра с труда ни": Снимката от нощен клуб, която разгневи медиците
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: