АКФ след заканите на бивша спецсъдия: Това е опит за атака на свободното гражданско общество

Антикорупционният фонд реагира с критична позиция спрямо заканите на съдия Галя Георгиева за прокурорско преследване срещу организацията заради разкритията за търговия с влияние в Специализирания съд.

Те определят изказванията ѝ като "опит за институционална атака срещу свободното гражданско общество, което е един от фундаментите на демокрацията".

Георгиева беше посочена от Ивайла Бакалова и съпруга ѝ Веселин Денков пред комисията в Народното събрание като една от съдиите, отказвали системно да го пуснат от ареста по време на 9-месечен период, в който той не е бил разпитан нито веднъж от прокурор. В същото време Бакалова беше станала обект на изнудване от Мартин Божанов - Нотариуса и групата му с оферта да плати сериозна сума пари в замяна на пускането на Денков. Това беше разкрито още през 2021 г. от АКФ. Тогава реакция от спецпрокуратурата и спецсъда не последва. Година по-късно обаче Народното събрание разпусна двете институции заради серийните злоупотреби с власт.

В сряда Георгиева се яви пред Прокурорската (а не Съдийската) колегия на ВСС в опит да "изчисти името си". В хода на изслушването тя директно призова да се намери "един смел прокурор", който да разследва самия Антикорупционен фонд.

"В управлението на АКФ участват чужденци - има името на един генерал, който не е български генерал. И аз питам, това не засяга ли нашата национална сигурност? След като може чужденци да се занимават с контрол над съдебната система? Кажете на прокурорите да се замислят и ако се намери някой смел прокурор да разгледа тези документи, може да има и друго развитие", каза тя.

АКФ описва като "по-тревожна" откритата подкрепа на Прокурорската колегия за нейните изказвания.

"Единствено в авторитарните и тоталитарни режими гражданските организации са първо публично заклеймявани чрез внушения за прокарване на чужди интереси, опити за овладяване на институциите и създаване на паралелни центрове на власт, а впоследствие - забранявани и преследвани", се казва в позицията на АКФ.

Вероятно в мечтите на някои държавни чиновници България трябва да бъде именно такава държава, в която никой да не може да им държи сметка как упражняват властта си. Но не е, пишат още от Фонда.

Експертите от организацията заявяват, че ще продължат с дейността си по осветяване на случаите на корупция по високите етажи на властта.

"Декларираме пълната си готовност да бъдем проверявани по всяко време от колкото и каквито държавни органи считат това за нужно", казват още АКФ.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

ChatGPT "проговори"... с гласа на Скарлет Йохансон. Компанията твърди, че не е умишлено

ChatGPT намери своя глас, но изглежда не всички го харесват

18:34 - 20.05.2024
Важно днес

Състоянието на Роберт Фицо е стабилно, вече комуникира

Премиерът на Словакия беше прострелян пет пъти. Мотивите може да са политически

17:14 - 20.05.2024
Живот

Защо двете най-големи телевизии в Дания записаха общ клип срещу Meta

Кампанията е срещу фалшивите новини във Фейсбук, на които и водещите стават жертви

16:57 - 20.05.2024
Важно днес

"Главболгарстрой" ще строи Вертикалния газов коридор

Проектът свързва газопреносната мрежа с тези на Румъния и Гърция и идеята е България да транзитира газ

15:58 - 20.05.2024
Важно днес

Съдът в Хага поиска арест и за Нетаняху, и за лидери на "Хамас"

Обвиненията са за военни престъпления и престъпления срещу човечеството

14:32 - 20.05.2024