България подаде повторно второто си искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), този път в размер на 653 милиона евро.
Искането е актуализирано след като през април беше временно оттеглено заради неизпълнени ангажименти и риск от загуба на средства.
Според Министерството на финансите, този транш е обвързан с изпълнението на общо 59 етапа и цели, от които 20 изискват законодателни промени. В подготовката са направени изменения в 15 закона и са приети три нови нормативни акта. Това прави настоящото искане най-мащабното досега по брой законодателни мерки.
От инвестиционна гледна точка, искането включва мерки в подкрепа на малкия и средния бизнес, с акцент върху технологичната модернизация, дигитализацията и киберсигурността. Част от средствата са предвидени за националната програма за енергийно ефективно обновяване на жилищни и обществени сгради, както и за проекти за модернизация на уличното осветление и насърчаване на възобновяемата енергия в домакинствата.
Европейската комисия разполага с двумесечен срок за оценка на искането. При одобрение, България ще получи нов транш от средствата по Плана, с който да продължи изпълнението на ключови реформи и инвестиции в различни сфери на икономиката и публичното управление.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: