„Да видим резултатите, колеги“, казва водещата на сутрешния блок на БНТ Христина Христова, сякаш е готова да обяви резултатите от поредните избори. „56 души са „за“, 20 са „против“.
Тук обаче не става въпрос за социологическо проучване, а за анкета във Facebook страницата на „Денят започва“, чийто единствен въпрос гласи: „Трябваше ли руският президент Владимир Путин да признае независимостта на Донецката и Луганската народни републики?“.
Путин призна Донецк и Луганск за независими, българският премиер реагира веднага
Факт е, че това е най-важната международна тема на 22 февруари, но националната телевизия попадна в капан, заложен и активиран ефективно от стотиците проруски тролове, дебнещи денонощно пред екрана с мишка в ръка.
Водещата на „Денят започва“ събуди българския зрител в ранните часове във вторник с изчитане на дълга серия коментари под публикацията – с цел „да изрисуваме пъстра картина от гледни точки“ и „да видим какво е вашето мнение, уважаеми зрители“. Само че мнението по такива теми не се сондира през Facebook. Първо, защото е далеч от представата за професионална журналистика. Второ, защото е абсурдно да се впуснеш в тази опасна игра и да формираш мнение по темата у хора, които не заемат крайна позиция. Най-вероятно се е случило точно това... с любезното съдействие на про-Кремълските тролове.
След като Христина Христова изчете позициите на Путин и на украинския президент Володимир Зеленски за признаването на независимостта на Донецк и Луганск от страна на Кремъл и след като включи на живо от САЩ журналиста Симеон Гаспаров с коментар за събитията, тя премина към спорното представяне на реакцията на „българското общество“.
„Естествено, че ще се повтори Кримският сценарий. Путин няма да се спре, докато американците се разпореждат в задния му двор. Всеки добър държавник би постъпил точно така, а не като нашите продажни управляващи - да се поддават на шантажа на Северна Македония и Американско-европейските щати“, пише един от потребителите под публикацията на „Денят започва“.
„Нито НАТО, нито ЕС са миротворци“, смята друг.
„Не са малко коментарите, които подкрепят решението на Владимир Путин. Даже някои от вас казват, че действията му са закъснели“, констатира водещата.
Един от тези коментатори, чието мнение зазвуча в ефира на националната телевизия, твърди, че Путин отдавна трябвало да реши този въпрос – още откакто американците направили „неофашистки преврат през 2014“. Друг критикува БНТ, че трябвало да не играят ролята на „политкоректна телевизия“ и да покажат „какво причиняват украинските нацисти на обикновените хора с руски произход и самосъзнание“.
От БНТ обаче не спират дотук: "Отдавна Путин трябваше да признае двете републики. И ние трябва да ги признаем, както признахме Македония"; „Вие, като журналисти, не виждате ли бягащите жени и деца от бомбите на украинските фашисти? Това е началото на края на престъпния украински режим“.
Дали прочутата фабрика за тролове в Санкт Петербург е възпроизвеждала толкова коментари в рамките на секунди по време на кампанията за президентските избори в САЩ през 2016? Между другото, Вашингтон съди 13 руснаци, които са се опитали чрез социалните мрежи да повлияят на резултатите от вота тогава. През март миналата година тайните служби на САЩ обявиха, че подобна кампания е имало и по време на изборите от 2020 г. – лично одобрена от Путин и срещу Джо Байдън.
Службите във Вашингтон твърдят, че Русия е разчитала на своите тайни служби, държавни медии, интернет тролове и съюзници в Украйна за осъществяване на кампанията. Една от най-важните стратегии на Москва е била да дискредитира Байдън и семейството му, обвинявайки го в корупция. Руските агенти са се свързали целенасочено с американци, които са имали контакти с правителството на Тръмп, за да поискат започване на разследване срещу Байдън за неговите връзки (и тези на сина му Хънтър) с Украйна.
Москва е разглеждала победата на Байдън на изборите като “вредна за руските интереси” - още като вицепрезидент на Барак Обама той подкрепяше опозицията на Путин и осъждаше остро руската агресия в Крим, отчетоха американските служби.
Основната част от тези онлайн кампании са възложени на тролове. Те са особено активни в мрежата покрай подновения конфликт между Русия и Украйна, но "работното им време" не се изчерпва само с тази тема. Всяка новина събира тролове в коментарите и това е една от основните причини ние, медиите, да премахваме форумите си.
Проблемът при БНТ е и в изказванията на водещата Христина Христова, която след като прочете коментара „Никой не пита какво желаят гражданите на отцепилите се територии – те не искат да са част от Украйна“, констатира: „Да, даже категорично го заявяват“.
Нали не се бъркаме във фактите, че агресорът е Русия, която в миналото анексира Крим, части от Молдова (Приднестровието) и призна две отцепили се грузински провинции? Нали наистина не си мислим, че „миротворческите войски“, които Путин праща в Донецк и Луганск, са наистина такива и с тях ще се „защитава“ населението с руско самосъзнание?
Три извода от речта на Путин, или колко е важна цената на водата
„Някой да каже на водещата от сутрешния блок на БНТ, че четенето на коментари от фейсбук проруски тролове в ефир и представянето им като спор на мнения просто не е журналистика“, гласи един от коментарите в социалните мрежи.
„По-притеснително от резултатите от тази анкета е начинът, по който водещата водеше темата. Нима трябва да се убеждават журналисти от националния ефир в това какво е поведението на Путин? Може би Хр.Хр. е русофил, а може и да се подхлъзва по некомпетентни мнения из социалните мрежи“, коментира друг потребител.
Позицията на премиера Кирил Петков, който осъжда действията на Владимир Путин, и тази на МВнР - че България „неизменно подкрепя суверенитета и целостта на Украйна в нейните международно признати граници“, явно не се оказаха толкова важни за БНТ, колкото анонимните Facebook-коментари.
И ако реалната война не е започнала, то хибридната война вече е в ход. Засега Русия я печели.
Шефът на руското външно разузнаване "присъедини" Донецк и Луганск, Путин го назида
Репортерът, който отразява конфликта в Украйна на шест езика
Иван Костов: Не трябва да се снишаваме пред Русия и да бягаме от позицията на НАТО
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: