Геният и лудостта вървят ръка за ръка. Лудост е в света на fast food телевизията да създадеш толкова естетски сериал, чиято главна героиня е шахматистка от 60-те години.
Но The Queen's Gambit е гениален сериал във всички отношения.
Червенокосата Аня Тейлър-Джой (Peaky Blinders) прави феноменална роля. Сценарият е създаден по книгата на писателя Уолтър Тевис от 1983 г. Брус Пандолфини - треньорът по шахмат, който помага на Тевис да напише творбата си, работи заедно с гросмайстора Гари Каспаров като консултант на продуцентите от Netflix.
Скритите послания в хитовия сериал The Queen's Gambit
За зрителя, който никога по-рано не се изкушавал от шахматни турнири, The Queen's Gambit ще разкрие съвършено нов свят, който няма нищо общо със стереотипните представи.
Историята на Елизабет Хармън - момичето от приют за сираци, което открива таланта си в най-мрачното подземие на живота си - е история за гения, самотата, зависимостите, славата и загубата, смирението и изправянето на крака независимо от всички препятствия.
За истинските познавачи на играта ще остане и скритото удовлетворение от коректното вълнуващо разиграване на партии от най-високо ниво. Нищо, че The Queen's Gambit няма за цел да научи зрителите си как да местят пешки по дъската.
Бет Хармън (Аня Тейлър-Джой) остава кръгъл сирак, след като губи майка си при тежка катастрофа.
Попада в сиропиталище в Кентъки през 50-те години, чиито методи за отглеждане на децата включват всекидневна "възпитателна" терапия със силни транквиланти. Докато момичето се старае да оцелява в самотата си, без да губи усещането за реалност, започва да се учи на шах от чистача на приюта. Изненадващо и за него, мълчаливото дете се оказва феноменален талант.
Играта се превръща в смисъл на живота за Бет. Нощем разиграва партии с въображаеми фигури върху тавана на сиропиталището. Побеждава съперниците си със затворени очи още преди те да са осъзнали, че влизат в капан. 13-годишното момиче попада в един непробиваем мъжки свят, за да го преобърне отвътре навън и да вдигне адреналина както на противниците, така и на свидетелите на гения й.
Колкото повече се разширява страстта към победите, толкова повече проблемите със зависимостта от хапчетата и алкохола излизат от контрол.
И тук историята става автобиографична.
Писателят Уолтър Тевис е създал своята героиня на базата на личния си опит с пристрастяването към болкоуспокояващи като дете, като го смесва с огромната си любов към шаха, вдъхновена от съвременниците му - гросмайсторите Боби Фишър, Борис Спаски и Анатолий Карпов.
Сблъсъкът между школите на САЩ и СССР е брилянтна метафора на Студената война.
Детайлите на епохата са доведени до перфекционизъм - от архитектурата до костюмите, с които Аня Тейлър-Джой блести дори в най-напрегнатите моменти.
Томас Броуди-Сангстър - момчето, което се учеше да свири на барабани в Love Actually, за да впечатли любимата си съученичка - е в една от централните роли в The Queen's Gambit.
Хари Мелинг - още един британски млад актьор, дебютирал във филмовата сага "Хари Потър" - е неузнаваем в образа си на амбициозен играч в новия сериал.
Полският актьор Марчин Дорочински влиза в ролята на най-опасния съперник по пътя на Бет Хармън - руския играч Василий Богров. Победителят получава всичко, а играта е въпрос на оцеляване.
Героинята на The Queen's Gambit е художествен образ, но критиците намират доста сходства между нея и живота на Боби Фишър, легендарния шахматист, който постепенно започва да губи разсъдъка си, след като не успява да защити титлата си като световен шампион.
Всичко това е напълно достатъчно да обявим The Queen's Gambit като един от най-добрите сериали на 2020 г. И да се надяваме, че слуховете за втори сезон (надграждащ сюжета на книгата на Тевис) ще се окажат верни.
Прочетете още:
"Бьорнстад" и още нови сериали, създадени по книги
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: