Путин се извини, след като Лавров едва не сложи край на политиката на неутралитет на Израел Снимка: © Getty Images

Израел се опита да поддържа деликатен дипломатически баланс след войната в Украйна. Страната официално осъди действията на Москва, обвини Русия във военни престъпления и изпрати самолети с хуманитарна помощ в Украйна, но се въздържа от пълно присъединяване към западните санкции, главно поради собствените си опасения за сигурност, пише CNN.

Израелският премиер Нафтали Бенет почти не споменава името на Владимир Путин в изявленията си, оставяйки по-твърдите позиции, осъждащи Кремъл и войната, на външния министър Яир Лапид.

Последните коментари на руския външен министър Сергей Лавров предизвикаха гнева на Израел. В интервю за италианска медия висшият дипломат на Путин се опита да оправдае целта на Москва за "денацификация" на Украйна, твърдейки, че еврейските корени на президента на Украйна, не противоречат на това. "Mоже и да греша, но Адолф Хитлер също имаше еврейска кръв. Това не означава абсолютно нищо. Мъдрият еврейски народ казва, че най-върлите антисемити обикновено са евреи", каза Лавров и реакцията не закъсня.

Израелското правителство незабавно привика руския посланик в Тел Авив за обяснение. Яир Лапид поиска официално извинение от Москва заради "непростимото и скандално изявление" на Лавров и предупреди, че израелската страна „се е опитала да поддържа добри отношения с Русия, но има граница и този път границата е прекрачена“. Вместо да се извини, руското МВнР повтори, че Израел подкрепя „неонацисткия режим в Киев“.

Преди спорът между Израел и Русия да излезе от релси, на 5 май Владимир Путин все пак разговаря с Нафтали Бенет и поднесе извинения за думите на Лавров - на третия ден от скандала и в деня, в който Израел отбелязва своя Ден на независимостта.

Израелските лидери са изправени пред нарастващ натиск да втвърдят позицията си срещу Москва. Но защо не го направиха досега?

Има няколко причини, поради които Израел не е бил по-строг спрямо Русия след началото на войната. На първо място са съображенията за сигурност на страната - Израел казва, че северната граница със Сирия е „по същество и граница с Русия“, по думите на външния министър Лапид, поради военното присъствие там.

Израел редовно извършва въздушни удари по ирански цели в Сирия, които смята за ключови за предотвратяване на трансфера на прецизно насочвани ракети към подкрепяната от Иран групировка Хизбула в Ливан. Израел се координира с руснаците преди ударите в Сирия и има опасения, че ако отношенията с Москва се влошат, свободата на действие на Израел в Сирия също ще се влоши.

Властите в Тел Авив също изразяват загриженост, че всяко израелско действие срещу Украйна може да застраши многобройното еврейско население в Русия.

Израелският премиер Бенет се опита да действа като посредник, като провеждаше разговори както с украинския президент Володимир Зеленски, така и с Путин - като лично се срещна с последния в Москва. По думите му по време на това пътуване двамата са обсъдили подновяването на Иранското ядрено споразумение от 2015 г., на което Израел се противопоставя, пише CNN.

Русия е страна в преговорите за отмяната на санкциите срещу Иран в замяна на ограничаване на ядрената програма на страната или т.нар. Иранското ядрено споразумение от 2015 г. Израел се противопоставя на сделката и опитва да я предотврати, а дискусиите за подновяването и в момента са забавени заради обявените от Москва искания в последния момент, което заплашва да прекрати преговорите.

Отношенията между Русия и Израел стават все по-обтегнати, но анализаторите отбелязват, че въпреки това по-голямата част от гнева е съсредоточен върху Лавров и неговото външно министерство, а не върху Путин.

Пред CNN израелски държавник защити подхода на правителството към Русия, заявявайки, че Израел не разполага с правна рамка, за да наложи санкции на друга страна. Въпреки това той твърди, че израелските институции все още се стремят да се съобразят със санкциите на САЩ срещу Москва, като прилагат „тихи санкции“.

Въпреки че израелските медии започнаха да съобщават, че израелските власти се готвят за първи път да изпратят отбранително военно оборудване в Украйна, Алон Пинкас, бивш генерален консул на Израел в Ню Йорк и началник на кабинета на бившия израелски президент Шимон Перес, каза пред CNN:

„Ако ще има промяна в политиката, това е закъснялото осъзнаване, че Израел по същество е застанал на губещата страна в този конфликт, не заради зверства, военни престъпления, нашествие и т.н., а защото да си на страната на губещия има цена, която ще трябва да се плати".

Това обаче може да се промени, ако ситуацията ескалира до степен, че израелският посланик бъде изгонен от Русия, например, казва Пинкас.

"В този случаи Израел няма друг избор, освен да се отклони от своята политика и да приеме нова. Но ако руснаците не направят това и се окаже, че е само война от думи, която ще изчезне след два дни? Тогава нищо фундаментално няма да се промени", каза Пинкас пред CNN.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Ген. Мутафчийски, Борис Велчев и Теодора Димова сред кандидатите за член-кореспондент на БАН

Недялко Йорданов и Иван Гранитски са в списъка с предложения за академици

16:16 - 17.06.2024
Важно днес

И БСП отказа да участва в преговорите за кабинет с ГЕРБ

Решението на партията е окончателно и няма да бъде преразглеждано

16:16 - 17.06.2024
Важно днес

Атанас Атанасов остава председател на ДСБ поне още месец

ДСБ отчита "сериозната загуба" на изборите и ще насрочи Национално събрание

15:27 - 17.06.2024
Важно днес

За първи път от 24 години Путин ще посети Северна Корея

След началото на войната в Украйна Русия демонстрира близки отношения с Ким Чен Ун

14:37 - 17.06.2024
галерия

Победа за Даниел Радклиф, овации за Хилъри Клинтън и най-доброто от наградите "Тони"

Анджелина Джоли и Джеръми Стронг са сред големите победители на престижните награди за театър

12:45 - 17.06.2024
Бизнес

OMV сменя логото си в 7 държави

Всички обекти от веригата ще бъдат обновени през следващите 3 години

12:32 - 17.06.2024