Спортът през 2020 година. Само написването на това словосъчетание носи болка на изстрадалия през последните месеци спортен фен, какъвто е и пишещият. Колкото и да говорим за 2020-а е ясно, че годината бе меко казано неочаквана с оглед на пандемията от коронавирус. Но за спортните фенове ситуацията бе още по-сложна. Защото те си останаха изолирани вкъщи, без да могат да се насладят на любимите футболни мачове, тенис турнири и така нататък. Защото за почти половин година спорт нямаше.

Затова и като говорим за спорта през годината, няма как да не започнем с липсата му. А най-голямата такава бе липсата на Олимпийските игри в Токио. До момента Игрите бяха отлагани само три пъти в историята – през 1916 заради Първата световна война и през 1940, и 1944 заради Втората световна война. Но пандемията отложи с година Олимпиадата в Токио, която се надяваме да видим през следващото лято.

Европейското първенство по футбол също бе отложено с година, а най-големият тенис турнир Уимбълдън бе отменен за първи път след войните. Сезонът във Формула 1 започна с няколко месеца закъснение, футболът се рестартира едва след няколко месеца мъчителна пауза и без солта на всеки един мач – феновете.

Но бързо трябваше да свикнем с „новото нормално“ – големи екрани с фенове, които подкрепят любимците си от своите домове или пък картонените им образи, поставени на трибуните. В някои спортове решиха да използват и записана атмосфера, която да напомня за времето преди коронавируса.

Финансовите загуби от всичко това са много трудни за изчисляване като според някои анализи общата сума на загубите е в размер на 74 милиарда долара.

Спортистите се научиха да живеят в „балон“, за да могат все пак да упражняват професията си, а и да носят необходимото на тези пред екрана, които в тези месеци още повече разбраха значението на спорта в своя живот.

И така спорт все пак имаше – странен, в необичайна форма, но след първоначалния локдаун все пак го имаше и съответно има какво да обобщим, защото ни предложи и някои значими постижения.

За съжаление ударите, които 2020-а нанесе на спорта, не бяха свързани само с пандемията. Защото това ще си остане и годината, в която загубихме две спортни икони – Коби Брайънт и Диего Марадона.

Годината започна с ужасяващата вест, че петкратният шампион в НБА Брайънт е загинал заедно с 13-годишната си дъщеря Джиана и другите 7 души на борда в катастрофа с хеликоптера на баскетболиста.

Новата реклама на Nike: Колко много значи победата, когато си загубил всичко

А през декември се сбогувахме и с един от най-великите футболисти в историята Диего Марадона, който почина на 60 години, оставяйки в скръб цяла Аржентина и всички футболни фенове по цял свят.

Смъртта на Марадона: Нещастен случай или лекарска небрежност?

2020-а ще се запомни и като годината, в която спортистите бяха основна действаща сила зад движението #BlackLivesMatter, насочено към полицейското насилие и расовата несправедливост в САЩ. Едни от най-големите спортни звезди като седемкратният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън, асовете на НБА, боксовият шампион Антъни Джошуа и тенис звездите Наоми Осака и Коко Гоф показаха солидарността си и накараха проблемът да се превърне в световна тема.

Наоми Осака - тихото момиче, чийто глас срещу расизма се оказа най-силен

А като заговорихме за Хамилтън, през 2020-а той изравни рекорда на Михаел Шумахер със седем световни титли и подобри постижението на великия германец по най-много победи във Формула 1. Сезонът бе много натоварен заради късния му старт, а британецът спечели 11 от 17-те състезания.

Ден за историята: Люис Хамилтън изравни Михаел Шумахер със седма титла във Формула 1

Другото спортно постижение, което със сигурност ще остане завинаги в историята, е спечелването на 13-а титла от Ролан Гарос на „Краля на клея“ Рафаел Надал. Според много специалисти това е най-значимото индивидуално постижение в даден спорт и никога няма да бъде подобрено. А Надал го направи със съкрушителна победа над един от двамата си големи съперници Новак Джокович. С това изравни и рекорда на другия си съперник Роджър Федерер от 20 титли от Големия шлем.

Надал триумфира с титла №13 на Ролан Гарос и вече има 20 от Големия шлем

30 години трябваше да чакат феновете на гранда „Ливърпул“ за нова шампионска титла на Англия. И точно, когато докосваха трофея, пандемията спря футбола. За тяхно щастие отмяна на сезона нямаше и в крайна сметка на 22 юли официално тъжният период без титла приключи. Капитанът Джордан Хендерсън вдигна така чакания трофей на почти празния стадион „Анфийлд“ след сезон, в която мърсисайдци бяха непобедени в първите 27 мача, печелейки 26 от тях.

Отборът на годината обаче бе друг – германският „Байерн“ Мюнхен бе в собствена лига, печелейки шеста европейска титла след 1-0 на финала в Лисабон над френския „Пари Сен Жермен“. Баварците завършиха сезона с требъл, след като триумфираха още в Бундеслигата и Купата на Германия. А доминацията им в Европа бе впечатляваща – общ резултат 7-1 над „Челси“ на осминафинал, последвано от сензационното 8-2 над „Барселона“ на четвъртфинал и 3-0 над другите германци от „РБ“ Лайцпиг на полуфинал.

Годината, която за Лос Анджелис Лейкърс започна с трагичната смърт на легендата Коби Брайънт, завърши с първата титла в НБА от 2010 година насам. Кончината на Коби бе използвана като мотивация и в негова памет тимът воден от Леброн Джеймс и Антъни Дейвис стигна до своята 17-а титла, извоювана без публика и в „балона“ на НБА в комплекса на Disney World в Орландо.

Новата реклама на Nike: Шедьовър на монтажа и поклон пред силата на спорта

Тайсън Фюри сложи край на петгодишния период на Дионтей Уайлдър като световен шампион в тежка категория на бокса. Антъни Джошуа пък запази своите пояси след нокаут над Кубрат Пулев и така през 2021-а очакваме с нетърпение сблъсъкът между двамата британци за обединяване на шампионските пояси.

Проблемът не е, че Пулев загуби, а че други като него няма

В колоезденето двама словенци впечатлиха света с борбата помежду си в 107-ото издание на Тур дьо Франс. По всичко изглеждаше, че Примож Роглич ще бъде носителят на жълтата фланелка, но във финалния часовник той бе сензационно изпреварен от 21-годишния си сънародник Тадей Погачар, който се превърна във втория най-млад шампион в най-голямото колоездачно състезание.

Тадей Погачар - феноменът, който пренаписа историята на Тур дьо Франс

Леката атлетика също пострада много от пандемията, но това бе, след като невероятният Арно Дуплантис да постигне нов световен рекорд в овчарския скок с 6,17 метра в Торун (Полша) на 8 февруари преди седмица по-късно да постигне и 6,18 метра.

Мондо Дуплантис: да преобърнеш представите за лимита на човешките възможности

А в годината, в която сериалът The Queen’s Gambit повиши в пъти популярността на шахмата, най-добрият в играта Магнус Карлсен подобри рекорда за най-много двубои без загуба, който се държеше от Сергей Тивяков със 110. Гениалният датчанин стигна до 125 срещи без поражение или иначе казано серия от 2 години и 10 дни.

Как "The Queen's Gambit" повиши интереса към шахмата


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024